Справа № 761/4658/20
Провадження № 3/761/2053/2020
11 березня 2020 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Антонюк Марина Станіславівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Державної аудиторської служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головою тендерного комітету - заступником директора - начальником управління спорту Департаменту молоді та спорту виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 164-14 КУпАП,
ОСОБА_1 займаючи посаду голови тендерного комітетуДепартаменту молоді та спорту виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який розташований за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 12, не оприлюднила в електронній системі закупівель звіт про виконання договорів від 04.03.2019 № 27, від 04.03.2019 № 28 та від 04.03.2019 № 29 протягом трьох робочих днів з дня їх виконання, чим порушила вимоги абзацу десятого частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.
Разом з тим, ОСОБА_1 займаючи посаду голови тендерного комітетуДепартаменту молоді та спорту виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який розташований за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 12, не оприлюднила в електронній системі закупівель звіти про виконання договорів від 05.06.2019 № 132 та від 10.06.2019 № 137 протягом трьох днів з дня їх виконання, а так само не оприлюднила звіти як на момент завершення моніторингу закупівлі (02.12.2019), так і протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку про результати моніторингу закупівлі (11.12.2019), чим порушила вимоги абзацу десятого частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 займаючи посаду голови тендерного комітету Департаменту молоді та спорту виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який розташований за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 12, не оприлюднила в електронній системі закупівель звіт про виконання договору від 05.07.2019 № 162 протягом трьох днів з дня його виконання, а так само не оприлюднила звіт як на момент завершення моніторингу закупівлі (02.12.2019), так і протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку про результати моніторингу закупівлі (11.12.2019), чим порушила вимоги абзацу десятого частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.
На виклик до суду ОСОБА_1 не з'явилася, повідомлялася про розгляд справи завчасно та належним чином. При цьому, будь-яких заяв або клопотань про відкладення судового розгляду від ОСОБА_1 не надходило.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 була повідомленою завчасно та належним чином про розгляд справи, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляла, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст. 164-14 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.164-14 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративні правопорушення в їх сукупності, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 31/17/2020 пр від 05.02.2020 року, протоколом про адміністративне правопорушення № 31/19/2020 пр від 05.02.2020 року, протоколом про адміністративне правопорушення № 31/18/2020 пр від 05.02.2020 року, висновком про результати моніторингу закупівлі №526 від 04.12.2019 року, висновком про результати моніторингу закупівлі №524 від 04.12.2019 року, висновком про результати моніторингу закупівлі №525 від 04.12.2019 року,та іншими матеріалами справи у їх сукупності.
Отже, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.164-14 КУпАП.
Відповідно до ст. 38 КУпАП України, якщо справи про адміністративне правопорушення відповідно до цього кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Так, судом встановлено, що кримінальне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 , було виявлено 04 грудня 2019 та зафіксовано висновком про результати моніторингу закупівлі №524 від 04.12.2019 року, висновком про результати моніторингу закупівлі №525 від 04.12.2019 року, тобто понад три місяці тому.
Згідно з п.7 ст.247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП України.
Таким чином, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.38, п.7 ст.247, ч.1 ст.164-14 КУпАП,
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.164-14 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Шевченківського
районного суду міста Києва М.С. Антонюк