Справа № 216/135/18
Провадження № 2-а/216/17/20
10 квітня 2020 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Опопченка Ю.В.,
за участю:секретаря судового засідання Риженко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора Департаменту патрульної поліції роти №3 батальйону №3 рядового поліції Новицького Юрія Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
10 січня 2018 року та 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до інспектора Департаменту патрульної поліції роти №3 батальйону №3 рядового поліції Новицького Ю.Ю. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою суду від 21.03.2018 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції.
Позовна заява мотивована тим, що 06.01.2018 о 15:28 годині відповідачем було винесено постанову серії АР №481010 про накладення на позивача стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, за порушення правил обгону, а саме: обгін ближче ніж 50 м перед пішохідним переходом по вул. Старовокзальній в м. Кривому Розі, із накладенням штрафу на користь держави в розмірі 425 грн. за ч. 2 ст. 122 КУпАП. Позивач вважає, що відповідачем було незаконно розглянуто справу на місці зупинки транспортного засобу, чим порушено вимоги ст. 276 КУпАП, та порушено вимоги щодо процедури розгляду справи в порядку встановленому ст.ст. 278, 279 КУпАП, а також позивач був позбавлений можливості скористатися своїми правами передбаченими ст. 268 КУпАП. Посилаючись на вищевикладені обставини просить суд задовольнити позов.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав суду відзив на позов, просить суд відмовити позивачу. Як на підставу заперечень вказує, що під час патрулювання 06.01.2018, близько 15:28 год. був помічений транспортний засіб «Opel Astra», державний знак НОМЕР_1 , який по вул. Старовокзальній в м. Кривому Розі, здійснив обгін у населеному пункті ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом, чим порушив п. 14.6 (в) Правил дорожнього руху України, після чого водій був зупинений відповідно до вимог п. 3 ст. 18, п. 1.1, п. 2 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію». Після з'ясування усіх обставин справи було встановлено наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, повивачу роз'яснено права, після чого винесено постанову серії АР №481010 відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, із накладення штрафу на користь держави в розмірі 425 грн., з роз'ясненням права оскарження постанови. При розгляді даної категорії справи, відповідно до ч. 5 ст. 258 КУпАП протокол не складався, також відповідно до вимог ч. 6 ст. 276 КУпАП справу було розглянуто на місці вчинення. Крім того факт порушення позивачем Правил дорожнього руху України підтверджується відеозаписом з автомобільного відеореєстратора, тому просить суд відмовити позичу в позові.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (зі змінами та доповненнями). Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Судом встановлено, що 06.01.2018 інспектором патрульної поліції роти №3 батальйону №3 УПП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області рядовим поліції Новицьким Ю.Ю. винесено постанову серії АР №481010 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 425 грн. Відповідно до змісту постанови, 06.01.2018 о 15:28 годині по вул. Старовокзальна в м. Кривому Розі Пирог В.В. порушив правила обгону, а саме: здійснив обгін ближче ніж 50 м перед пішохідним переходом, чим порушив п. 14.6 (в) Правил дорожнього руху України (а.с.6).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У таких випадках уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Законом України від 14.07.2015 №596-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» внесено зміни до ст. 258 КУпАП, зокрема, доповнено абзацом 4, зі змісту якого вбачається, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 283 КУпАП.
Зазначена позиція викладена Верховним Судом у постанові від 31 січня 2018 року по справі К/9901/5952/18, провадження 660/575/16-а.
Крім того, пункт 4 Розділу 1 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395 визначає, що у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Посилання позивача на порушення порядку розгляду справи на місці зупинки транспортного засобу є безпідставним, та спростовується діючими нормами законодавства.
Частина 2 статті 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, із накладенням штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Відповідно до п. 14.6 (в) Правил дорожнього руху України, обгін заборонено: в) ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м - поза населеним пунктом.
Із оглянутого судом відеозапису з автомобільного відеореєстратора інспектора патрульної поліції, судом встановлено порушення позивачем п. 14.6 (в) Правил дорожнього руху України.
Вимогами статті 280 КУпАП передбачено, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного аналізу в сукупності встановлених обставин та доказів, судом не встановлено будь-яких порушень закону зі сторони відповідача при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 , у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 15, 77, 241-244, 246, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до інспектора Департаменту патрульної поліції роти №3 батальйону №3 рядового поліції Новицького Юрія Юрійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:
- позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
- відповідач: інспектор Департаменту патрульної поліції роти №3 батальйону №3 рядовий поліції Новицький Юрій Юрійович, місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Волгоградська,буд. 11;
- третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління патрульної поліції в м. Кривому Розі Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Волгоградська,буд. 11.
Суддя Ю.В.Онопченко