Іменем України
Справа №2а-1219/09/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді - Майсак О.І.;
при секретарі - Слонімець Т.І.,
з участю: представника позивача Тябіної О.М. (дов. б/н від. 23 лютого 2009р.); представника відповідача Мішуткіна М.В. (дов. № 403/10/10 від 22.01.2008 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Віата" до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя провідміну податкових повідомлень-рішень,
Приватне підприємство «ВІАТА» (далі по тексту ПП «ВІАТА») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про відміну податкових повідомлень-рішень від 14.04.2009 № 0000291503/101 та від 26.06.2009 № 0000301503/102 про донарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій по орендній платі за землю ПП «ВІАТА» прийнятих на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової декларації від 27.03.2009 № 41/108/15-341/32789318 від 27.03.2009 балаклавської районної податкової інспекції в м. Севастополі Вважає зазначені повідомлення-рішення протиправними, просить їх визнати таковими та відмінити.
Ухвалою від 28.07.2009 року відкрито провадження по адміністративній справі.
29.07.2009 року підготовче провадження було закінчене та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Вказує, що Севастопольська міська державна адміністрація щорічно надає на адресу ПП «ВІАТА» розрахунок орендної плати за земельну ділянки, відповідно до якого позивач перераховує орендну плату за використовувану земельну ділянку, зазначені розрахунки надавалися останнім в ДПІ Балаклавського району м. Севастополя. Також вважає незаконним та необґрунтованим посилання відповідача в акті перевірки на ст. 18 Закону України «Про плату за землю», тому що дана норма передбачає відповідальність платника земельного податку, а не платника орендної плати за землю.
Представник відповідача з позовом не згоден, просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що 27.03.2009 відповідачем дійсно була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питання повноти нарахування та сплати останнім орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у період з листопада по грудень 2008 року. Під час проведення перевірки встановлено порушення ст. 7 Закону України «Про сплату за землю», що полягає у заниженні орендної плати за земельну ділянку у сумі 9 381,58 грн.
Згідно пункту 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності тощо. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган на підстав пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступне. Між Севастопольською міською державною адміністрацією (Орендодавець) та ПП «ВІАТА» (Орендатор) укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3451 га за адресою Севастопольська зона ПБК, 27-А (у районі урочища «Батіліман») для будівництва та обслуговування бази відпочинку, яка розташована за межами населених пунктів на строк до 10.11.2054 (а.с. 17-19).12.11.2004 земельна ділянка, на підставі акту прийому-передачі земельної ділянки передана позивачеві (а.с.19 зв.).
21.06.2007 за №963 позивач отримав дозвіл на виконання будівельних робіт відповідно до договору оренди землі від 12.11.2004 на виконання будівельних робіт з реконструкції бази відпочинку в Севастопольській зоні ПБК, 27-А (в районі урочища «Батіліман») (арк. с. 23).
Грошова оцінка земельної ділянки, згідно пункту 2.3 договору складає 85 536,0 грн., що підтверджено довідкою про грошову оцінку земельної ділянки № 673/1, наданої Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів від 09.11.2004. Розмір річної орендної плати встановлено у сумі 7 698,24 грн. відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі, затвердженої рішенням 11 сесії Севастопольської міської Ради № 1348 від 14.10.2003 з урахуванням розміру річної орендної плати за земельні ділянки рекреаційного призначення, призначені для будівництва та обслуговування санаторії, пансіонатів, баз відпочинку і кемпінгів (1,5%), поправочного коефіцієнта до ставки орендної плати для економіко-планувальної зони № 80(6) в розмірі 9% від нормативно грошової оцінки з урахуванням індексів інфляції (арк. с. 17).
У відповідності до п. 4.4 договору (а.с.17). розмір орендної плати може переглядатися один раз у рік в термін до 01 лютого у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; погіршення стану земельної ділянки не з вини ОРЕНДАРЯ, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Договором оренди землі від 12.11.2004 у пункті 10.4 передбачено, що орендар зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки на протязі трьох років після державної реєстрації цього договору та завершити будівництво бази відпочинку с трок до двох років від моменту передачі земельної ділянки. Граничний строк для завершення будівництва встановлено два роки, тобто 12.11.2006 (а.с.18).
Згідно з актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва від 07.09.22007 (арк. с. 48), наданим Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в м. Севастополі, об'єкт введено до експлуатації 07.09.2007року.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. № 2535-ХП (далі - Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-Х!У (далі - Закон № 161) розмір, форма та строк внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
У 2008 році відповідно до Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, має бути не меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про сплату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється зазначеним законом.
Рішенням Севастопольської міської Ради від 19.10.2005 року № 4046 введена в дію з 01.01.2006 року нова нормативна грошова оцінка земель м. Севастополя в адміністративних межах міста. Згідно витягу з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки Головного управління земельних ресурсів від 16.01.2006 року № 367/1 (а.с. 60), грошова оцінка земельної ділянки яка знаходиться в користуванні позивача на період будівництва до здачі об'єкту в експлуатацію становить 146 958,00 грн. (арк. с. 60), розрахунок здійснено відповідно з Методикою грошової оцінки землі, затвердженої Постановою КМ України № 783 від 12.05.2000 року. А грошова оцінка земельної ділянки яка знаходиться в користуванні позивача на період здачі об'єкту в експлуатацію становить 734 788,00 грн., що підтверджується витягу з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки Головного управління земельних ресурсів від 16.01.2006 року № 367/1 (арк. с. 59).
З аналізу вказаних норм та змісту договору оренди земельної ділянки, судом робиться висновок щодо покладення обов'язку щодо розрахунку розміру орендної плати з урахуванням змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки, узгодження цих змін на позивача (Орендатора). Обов'язкове внесення з цих підстав змін в договір оренди, ним не передбачено. Висновок суду підтверджується також саме діями позивача щодо розрахунку розміру орендної плати на 2008 рік на суму 12 084,04 грн., який було зроблено позивачем з урахуванням змін у 2008 році до Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та перегляду орендної плати у зв'язку з індексом інфляції, що підтверджуються наданими позивачем платіжними дорученнями за період з січня 2006 року по грудень 2008 року (арк. с. 66-93).
Для надання оцінки доводам позивача щодо компетенції позивача при визначенні суми податкового зобов'язання по орендної плати за користування земельною ділянкою відносно позивача слід зазначити наступне.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", а тому порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, передбачений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181(далі - Закон 2181), розповсюджується також на оренду плату.
Згідно з п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181,платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-Ш контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
З урахуванням викладеного суд, робить висновок щодо правомірності прийнятих відповідачем повідомлень - рішень від 14.04.2009 № 0000291503/101 та від 26.06.2009 № 0000301503/102.
Постанову складено у повному обсязі 29 жовтня 2009 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-IV від 06.07.2005, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п'ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя підпис О.І. Майсак
Судді:
З оригіналом згідно
Суддя О.І. Майсак
Судді: