Справа № 560/1515/20
іменем України
15 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі від 14.02.2020 №2200-0301-8/4658, щодо перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон №796-ХІІ), виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 26.04.2019.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи. Рішенням від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині 3 статті 59 Закону №796-XII. Вважає, що відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати з 26.04.2019. Просив позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 позивачу з 01.07.2019 перерахована пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ. У період з 26.04.2019 по 01.07.2019 не існував механізм проведення такого перерахунку. Також зазначив, що при здійсненні перерахунку пенсії зменшується коефіцієнт заробітної плати, тому проводити перерахунок позивачу з 01.01.2020 недоцільно. Просив у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/1972/19.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
За змістом статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України зупинення провадження у справі є правом суду, а не його обов'язком.
Верховний Суд прийняв постанову від 25.02.2020 у справі №520/1972/19.
Суд вважає, що підстави для зупинення провадження у цій справі відсутні, тому у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.
Ухвалою від 16.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 23.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У періоди з 20.05.1990 по 20.06.1990, з 05.08.1990 по 20.08.1990, з 20.09.1990 по 20.10.1990 позивач приймав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, що підтверджується довідкою Головного управління МНС України в Київській області від 22.11.2011 №9/0/Б-19.
26.01.2011 позивачу встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язвного з виконанням службових обов'язків по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серії ХМ №000569.
28.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ в порядку та на умовах розділу ІІІ закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 14.02.2020 №2200-0301-8/4658 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу, зазначивши, що йому перерахована пенсія по інвалідності з 01.07.2019 відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ. Вказало, що при здійсненні перерахунку пенсії зменшується коефіцієнт заробітної плати, тому проводити перерахунок позивачу з 01.01.2020 недоцільно. Оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №796-ХІІ, тому підстави для застосування статті 21 закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні.
Вважаючи протиправною вказану відмову, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-ХІІ передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У періоди з 20.05.1990 по 20.06.1990, з 05.08.1990 по 20.08.1990, з 20.09.1990 по 20.10.1990 позивач приймав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, що підтверджується довідкою Головного управління МНС України в Київській області від 22.11.2011 №9/0/Б-19.
Рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 Конституційний Суд України вирішив:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За змістом статті 91 закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 25.04.2019 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 вимога частини 3 статті 59 Закону №796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи лише під час проходження дійсної строкової служби, як підстави для перерахунку пенсії на умовах частини 3 статті 59 Закону №796-XII, втратила чинність.
Право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, виникло з 25.04.2019.
Водночас, за змістом статей 44, 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюється за заявою пенсіонера або у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, в порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 45 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсі провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, у разі виникнення у пенсіонера права на перерахунок пенсії, пенсійний орган здійснює такий перерахунок на підставі поданої заяви з моменту звернення.
28.01.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії з 26.04.2019.
Оскільки позивач не звертався з заявою про перерахунок пенсії в квітні 2019 року, тому у відповідача відсутні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 26.04.2019.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити,
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.Л. Польовий