ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 квітня 2020 року м. Київ № 640/101/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши заяву про збільшення позовних вимог в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКС.ПОСТАЧ»
доГоловного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування рішень, рішення (протоколу) в частині та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКС.ПОСТАЧ» звернулось до суду з даним позовом, якому просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- від 12.11.2019 № 1328233/39448733, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 10.10.2019 № 63;
- від 12.11.2019 № 1328232/39448733, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 11.10.2019 № 67;
2) зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні:
- від 10.10.2019 № 63 що складена ТОВ «ЕКС.ПОСТАЧ», датою її фактичного отримання;
- від 11.10.2019 № 67, що складена ТОВ «ЕКС.ПОСТАЧ», датою її фактичного отримання;
3) визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, оформлене протоколом від 15.10.2019 № 49 в частині:
- визнання ТОВ «ЕКС.ПОСТАЧ» як підприємства, що відповідає критеріям ризиковості п. 1.6 «Критеріїв ризиковості платника податків»;
- введення відповідної інформації до «Журналу ризикових платників» АІС «Податковий блок»;
4) зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві виключити ТОВ «ЕКС.ПОСТАЧ» з переліку ризикових суб'єктів господарювання в «Журналі ризикових платників» АІС «Податковий блок».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Роз'яснено сторонам, що справа буде розглядатись одноособово суддею Григоровичем П.О. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
До суду надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, відповідно до якої первісно заявлені позовні вимоги доповнено новими позовними вимогами, а саме:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у м. Києві від 05.02.2020 № 18855, яким ТОВ «ЕКС.ПОСТАЧ» визнано підприємством, що відповідає критеріям ризиковості платника податків, та яким внесено відповідну інформацію до «Журналу ризикових платників» АІС «Податковий блок».
Як вбачається зі змісту заяви про збільшення позовних вимог, підставою для заявлення нових позовних вимог стала незгода позивача з правомірністю та обґрунтованістю рішення ГУ ДПС у м. Києві від 05.02.2020 № 18855, якої на час складання позовної заяви (02.01.2020) не існувало.
Вирішуючи питання про прийняття вказаної заяви до розгляду, суд виходить з наступного.
У силу положень частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
При цьому, пп. 10 п. 1 Перехідних положень КАС України передбачено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей, зокрема, того, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 47 КАС України (у редакції, яка діє станом на момент подання вказаної заяви), крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідного частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно з частиною першою статті 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, підстави заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (частина друга статті 167 КАС України).
При цьому, слід зазначити, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставою адміністративного позову є обставини (юридичні факти) і норми права, на яких у сукупності ґрунтуються вимоги позивача (предмет позову).
Збільшення чи зменшення розміру позовних вимог - це їх кількісна, а не якісна зміна. Зміна розміру позовних вимог може бути викликана уточненням розрахунку ціни позову, частковим виконання спірного зобов'язання відповідачем, тобто збільшити розмір позовних вимог можна лише тоді, коли вони виражені у певному цифровому еквіваленті, наприклад, у грошовому розмірі за тією ж раніше заявленою вимогою.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин та правових підстав позову, на яких ґрунтується вимога позивача.
Одночасна зміна і предмета і підстав позову не допускається. Подання такої заяви не повинно призводити до заявлення по суті нового адміністративного позову.
Натомість, доповнення позову додатковими вимогами не вважається зміною розміру позовних вимог та, відповідно, не є зміною позовних вимог, оскільки тлумачення заміни передбачає заміну, наприклад, однієї вимоги іншою, а не доповнення раніше заявлених вимог.
Дотримання зазначених вимог забезпечує дотримання принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
У даному випадку, за висновком суду, подавши заяву про збільшення позовних вимог, в якій заявлено додаткову вимогу із власним окремим предметом оскарження (нова вимога) та підставами оскарження (нові обставини, правові підстави, що були відсутні на час звернення з первинним позовом), позивачем по суті заявлено новий позов в рамках даної справи, що не відповідає вимогам частини першої статті 47 КАС України.
Відтак, враховуючи положення частини першої статті 47 КАС України, заява про збільшення позовних вимог підлягає поверненню, як безпідставна та необґрунтована.
Керуючись статтями 47, 166, 167, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Повернути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКС.ПОСТАЧ» про збільшення позовних вимог без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, передбачені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович