Рішення від 14.04.2020 по справі 754/15684/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2020 року м. Київ № 754/15684/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (

АДРЕСА_1 )

до Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (02225, м.

Київ, просп. Маяковського, 29)

про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання

вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Деснянського районного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) з позовом до Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач), в якому (з урахуванням письмових пояснень) просить суд:

- визнати розпорядження №561 від 26 жовтня 2018 року Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, винесене на підставі пропозиції комісії з житлових питань (протокол №12 від 25 жовтня 2018 року) при Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації, та відмову в постановці на квартирний облік, викладену листом Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №102-102/В-371 від 01 березня 2019 року, незаконними та скасувати;

- зобов'язати Деснянську районну в місті Києві державної адміністрації затвердити згідно пункту 46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та надання їм житлових приміщень в Україні від 11 грудня 1984 року №470, нове розпорядження, яким поставити на квартирний облік ОСОБА_1 для позачергового одержання житла з дня подання громадянином необхідних документів, а саме з 14 вересня 2018 року.

Ухвалою Деснянського районного суду міста Києва від 09 листопада 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 передано на розгляд до Окружного адміністративного суд міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначив, що оскаржуване розпорядження прийнято з порушенням вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та надання їм житлових приміщень в Україні від 11 грудня 1984 року №470.

Також позивач зазначив про порушення відповідачем термінів розгляду заяви про взяття на квартирний облік.

У відзиві на адміністративний позов представник Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації зазначив, що оскаржуване розпорядження є правомірним, оскільки позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа лише з 22 серпня 2018 року, що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації № НОМЕР_1 , відтак підстави у відповідача для зарахування на квартирний облік позивача на момент звернення були відсутні.

З огляду на викладене вище та відсутність клопотань про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідно до довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності від 14 липня 2017 року №382 підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 11 червня 2015 року по 17 серпня 2015 року, з 27 серпня 2015 року по 17 жовтня 2015 року, з 30 листопада 2015 року по 28 серпня 2016 року та з 05 червня 2016 року по 29 червня 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ 0775747 ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи. Інвалідність встановлена з 07 лютого 2017 року та виникла внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Наявними матеріалами справи підтверджується, що відповідно до довідки №0000602582 від 22 серпня 2018 року ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа із фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом від 27 вересня 2018 року №102/24-133-П Деснянська районна в місті Києві державна адміністрації у відповідь на звернення позивача від 14 вересня 2018 року №133-П щодо зарахування на квартирний облік повідомлено, що рішенням громадської комісії з житлових питань при Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації на засіданні 24 вересня 2018 року (протокол №10) відкладено розгляд порушеного позивачем питання з метою отримання додаткових роз'яснено з питання зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік від підрозділів Деснянської райдержадміністрації.

Із витягу з розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №561 від 26 жовтня 2018 року «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в прийнятті на квартирний облік на підставі абзацу 4 пункту 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470.

В подальшому, 20 лютого 2019 року позивач звернувся до Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації щодо зарахування на квартирний облік.

За результатами розгляду заяви позивача Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація листом від 01 березня 2019 року №102-102/В-371-676 повідомила, що згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 22 серпня 2018 року №0000602582 ОСОБА_1 внесено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб в Деснянському районі міста Києва з 22 серпня 2018 року. Тому, підстави потребувати поліпшення житлових умов у місті Києві, виникнуть у позивача після закінчення річного терміну перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Незгода позивача із розпорядженням від 26 жовтня 2018 року та відмовою відповідача зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, що забезпечує створення належних умов для їх життєдіяльності, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначений в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ.

Частиною 2 статті 4 Закону №3551-ХІІ передбачено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ встановлено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

На підставі пункту 18 частини 1 статті 13 Закону №3551-ХІІ, особи з інвалідністю, які є ветеранами війни мають право на таку пільгу як позачергове забезпечення житлом, якщо вони потребують поліпшення житлових умов, у тому числі, за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Відповідно до статті 39 Житлового кодексу України, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:

за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;

за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.

При цьому, беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Процедура взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов, визначена Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок 11 грудня 1984 року №470 з наступними змінами та доповненнями та передбачають таке:

постановка на квартирний облік починається з подачею зацікавленою особою заяви. Заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. Члени сім'ї, що підписали заяву громадянина та прийняті на облік разом з заявником, набувають права на спільне одержання житлового приміщення

До заяви додаються: довідка з місця проживання про склад сім'ї, видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру; довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті органу місцевого самоврядування). У необхідних випадках до заяви додаються також медичний висновок, довідка (виписка з рішення виконавчого органу) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним і технічним вимогам, копія договору піднайму жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду чи договору найму жилого приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу або в будинку (частині будинку), квартирі, що належить громадянину на праві приватної власності.

Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вказують про це у заяві і подають відповідні документи. Подана заява реєструється у книзі реєстрації заяв про взяття на квартирний облік. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого органу місцевого самоврядування і скріплена печаткою виконавчого комітету. Книга зберігається як документ суворої звітності.

Попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті органу місцевого самоврядування провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету. Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт. Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому органу місцевого самоврядування або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілковому комітетові. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник. Однак, він вправі бути присутнім і виступити на засіданні комісії незалежно від наявності запрошення.

Громадяни беруться на потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету органу місцевого самоврядування або районної, районної у місті державної адміністрації; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.

У прийнятому рішенні, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу). Рішення про взяття громадян на квартирний облік за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом органу місцевого самоврядування, на території якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація. Про прийняте рішення виконавчий комітет органу місцевого самоврядування, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.

Громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому органі місцевої ради - з дня винесення рішення виконавчого органу. Громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого органу місцевої ради і скріплена печаткою виконавчого органу. Книга зберігається як документ суворої звітності. З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Списки громадян, взятих на квартирний облік, та окремі списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, вивішуються для загального відома.

Потребуючими поліпшення житлових умов, відповідно до пункту 13 Правил №470 визнаються громадяни, які :1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;

2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держбудом УРСР;

3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок. Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров'я УРСР;

4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) які проживають у гуртожитках;

7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі, старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);

8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10 - 14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим-двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Тими, що потребують поліпшення житлових умов, на підставі пункту 14 Правил №470, також визнаються особи з інвалідністю внаслідок війни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах.

На виконання вимог Закону №3551-ХІІ Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок, який визначає процедуру надання статусу ветеранів війни та прирівняних до них особам.

На підставі статті 12 Закону №3551-ХІІ, учасники бойових дій, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції мають право на першочергове забезпечення житловою площею.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 затверджений Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей. Дія вказаного Порядку поширюється на дві категорії осіб: на сім'ї загиблих учасників бойових дій, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції, та осіб з інвалідністю І - II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Водночас, вимогами пункту 8 розділу ІІ Правил №470 (в редакції станом на момент прийняття оскаржуваного розпорядження та відмови) визначено, що квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або розташованих на лінії зіткнення.

Як уже зазначалось вище, наявною в матеріалах справи довідкою Управління праці та соціального захисту Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №0000602582 підтверджується факт взяття позивача на облік у Деснянському районі міста Києва лише з 22 серпня 2018 року, відтак судом, виходячи зі змісту пункту 8 Правил №470, вбачається правомірною відмова відповідача у зарахуванні ОСОБА_1 на квартирний облік, оскільки на момент звернення позивача із відповідною заявою не сплинув законодавчо передбачений річний строк перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних.

В частині посилання позивача на те, що від на підставі довідки Управління праці та соціального захисту Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №0000602582 від 22 серпня 2018 року вдруге взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, суд зазначає, що дійсно згідно довідки від 28 жовтня 2014 року №3225000146 ОСОБА_1 перемістився з тимчасово окупованої території в Щасливе по АДРЕСА_3 .

При цьому, суд звертає увагу, що вимогами Правил №470 передбачено можливість взяття особи на квартирний облік у тому населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають протягом року на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Тобто, до моменту взяття позивача на облік у Деснянському районі міста Києва він не був позбавлений права на звернення до органу соціального захисту населення щодо взяття його на квартирний облік за переднім місцем взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, що не має місця в межах спірних правовідносин.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Крім того, частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з критеріїв, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного розпорядження та відмови, тобто останні прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також з урахуванням усіх обставин справи.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Закону, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень покладений на нього обов'язок доказування виконав.

Керуючись ст.ст. 72-73, 76-77,139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя А.Б. Федорчук