Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
14 квітня 2020 р. Справа № 520/4737/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність МВС України, яка полягає у не наданні до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських НП України, в тому числі в ГУ НП України в Харківській області, за прирівняною до посади позивача, з моменту введення виплат премії, яким є 01 листопада 2016р та у не направленні вказівки до ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Харківській області на виготовлення додаткової довідки про грошове забезпечення поліцейських ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016р. для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- враховуючи алгоритм дій державних органів у разі виникнення підстав для перерахунку ОСОБА_1 пенсії, визначений Порядком № 45 перерахунку пенсій, зобов'язати МВС України в порядку п.2 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року (в редакції 2016р.) повідомити Пенсійний фонд України про введення виплати премії поліцейським Національної поліції, в тому числі поліцейським ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016 року, що є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- керуючись ч. 1 та ч. 2 ст. 5 КАСУ, визнати, що внаслідок бездіяльності МВС України, з моменту введення виплати щомісячної премії поліцейським ГУ НП України в Харківській області, тобто з 01 листопада 2016 року, порушено ОСОБА_1 , право на перерахунок пенсії в порядку ч. 18 ст. 43. ч.3.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яке підлягає поновленню шляхом зобов'язання МВС України направити вказівку до ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Харківській області на виготовлення додаткової довідки про грошове забезпечення поліцейських ГУ НП України в Харківській області з 01 листопада 2016р. за прирівняною до посади позивача, для перерахунку пенсії мені ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує
чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Окрім того, приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно із пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме - 840,80 грн.
Судом встановлено, що позивачем до адміністративного позову не надано доказів на підтвердження сплати ним судового збору у встановленому законом розмірі, або доказів на підтвердження підстав для звільнення його від сплати судового збору.
При цьому суд звертає увагу на те, що разом із позовною заявою позивачем заявлено клопотання про відстрочення або звільнення від сплати судового збору.
Дослідивши зазначене клопотання позивача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. За приписами ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, порядок і підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати передбачені ст. 8 Закону України "Про судовий збір", відповідно до ч. 1 якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Таким чином, звільнення від сплати судового збору можливо з підстав, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", і вказаний перелік підстав є вичерпним.
При цьому суд наголошує на тому, що позивачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження розміру його річного доходу за попередній календарний рік, які є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до положень вищевказаної норми права.
Суд звертає увагу на приписи чинного адміністративного процесуального законодавства, відповідно до якого, особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до приписів ч. 1 ст. 133 КАС України повинні мати місце відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Доводи позивача щодо звільнення його від сплати судового збору не узгоджуються з положеннями ст.8 Закону України "Про судовий збір" та не є достатньою і необхідною правовою підставою для звільнення від сплати судового збору у відповідності до ч. 1 ст. 133 КАС України, тому клопотання задоволенню не підлягає.
Виходячи з того, що адміністративний позов містить 3 вимоги немайнового характеру, та враховуючи зазначені приписи чинного законодавства, для усунення недоліків позивачу необхідно надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору у розмірі 2522,40 грн. за наступними реквізитами:
"Отримувач коштів УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999628, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA778999980313131206084020011, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу*;101; (код платника) судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд"".
Окрім того, суд звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів того, коли він дізнався про наявність в нього порушеного права, що в свою чергу суперечить приписам ст. 122 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 та с. 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак, позивач в позовній заяві зазначає, що що порушення його прав відбулося в 2016 р.
Таким чином, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст. ст. 5, 44, 121, 132, 133, 160, 161, 167, 168, 169 КАС України, суд ,-
В задоволенні клопотання позивача про відстрочення або звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, але не менше, ніж строк карантину, пов'язаного із запобіганням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), надавши вказані документи до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду.
Для усунення недоліків позовної заяви необхідно надати до суду:
- оригінал документу про сплату судового збору у розмірі 2522,40 за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру;
- заяву та докази на підтвердження своєчасного, в розумінні статті 122 КАС України, звернення до суду за захистом своїх прав, або заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати підстави для поновлення строку,
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Полях