Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 квітня 2020 р. Справа№200/2785/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати неправомірними дії та бездіяльність, щодо відмови в зарахуванні періоду трудової діяльності з 06.05.2000 по 28.12.2000 до пільгового стажу при призначенні пенсії; - зобов'язати зарахувати періоди роботи з 06.05.2000 по 28.12.2000 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те що, згідно діючого законодавства обов'язок проведення атестації робочих місць покладено на її керівників, а тому її не проведення не може позбавити її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання врахування певного періоду роботи на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що однією з умов призначення пенсії за віком на пільгових умовах є проведення на підприємстві атестації робочих місць, праця на яких дає право на довгостроковий вихід на пенсію. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства. ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» була проведена атестація робочих місць 06.05.1995, а наступна - 29.12.2000 з порушенням терміну (більше 5 років). Період пільгової роботи позивача з 06.05.2000 по 28.12.2000 співпав з розривом між атестаціями, тому цей період роботи не зараховано до пільгового стажу. Вважає, що у зв'язку з відсутністю необхідної кількості пільгового стажу ОСОБА_1 рішення про відмову у призначенні пенсії є правомірним і обґрунтованим.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.03.2020 суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується копіями паспорту громадянина України № ВК НОМЕР_2 і картки про присвоєння ідентифікаційного номера від 22.06.2010.
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.02.2020 № 361 про призначення пенсії згідно з п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» УПФУ прийняло оскаржуване рішення від 19 лютого 2020 року № 31 про відмову в призначенні пенсії.
Вказаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії, оскільки до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 06.05.2000 по 28.12.2000, у зв'язку з тим, що дія наказу № 157 про атестацію робочих місць втратила чинність, а наступна атестація робочого місця проведена 29.12.2000. Зазначено, що страховий стаж позивача складає 37 років 04 місяців 1 день, із них пільговий стаж роботи - 6 років 11 місяців 14 днів.
Позивачем до суду надані копія індивідуальних відомостей про застраховану особу Форми ОК-7; копія довідки Приватного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» від 07.02.2020 № 05-1/21/24 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, в якій зазначено, що ОСОБА_1 повний робочий день працювала з 01.08.1998 по 05.05.2004 у виробництві цеху уловлювання (УЛ№1) за професією: апаратник сушки, апаратник центрифугування, що передбачено Списком № 1, розділом -1У, п/р-2, позицією - 4.2а, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003, з 29.03.2018 по теперішній час - у виробництві цеху уловлювання (УЛ№1) за професією : апаратник очистки стічних вод відділення очистки газу від аміаку, що передбачено Списком № 1, розділ 1У, п/р-2, постановою Кабінету Міністрів від 24.06.2016 № 461, також зазначено, що у довготривалих і короткочасних відрядженнях не була, прогулів не має, до іншої роботи не долучалась; копії наказів Відкритого акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» від 6 травня 1995 року № 157 і від 29 грудня 2000 № 278 про результати атестації робочих місць; копію наказу ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» від 28 грудня 2015 року № 1407 про результати атестації робочих місць,
Відповідно до копії довідки ПАТ «Авдіївський коксохімічний завод» від 05.02.2020 зазначено, що ОСОБА_1 відповідно атестації робочих місць наказу № 157 від 06.05.1995, наказу № 278-к від 19.12.2000, наказу № 1407 від 28.12.2015 має право по Списку № 1.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у призначенні пенсії у зв'язку з неврахуванням до пільгового стажу окремих періодів роботи позивача.
Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п. 4.2 і п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а зазначила, що «особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
За таких обставин з метою дотримання завдань адміністративного судочинства та забезпечення конституційних гарантій осіб на пенсійне забезпечення Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків Верховного Суду України, викладених у постановах від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13, від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14, від 10 й 17 березня 2015 року у справах № 21-51а15, та № 21-585а14, від 14 квітня 2015 року у справі № 21-383а14, від 02 грудня 2015 року у справі № 21-1329а15, від 10 лютого 2016 року у справі № 21-5432а15 та від 12 квітня 2016 у справі № 21-6501а15, щодо відсутності підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.»
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови в зарахуванні періоду роботи з 06.05.2000 по 28.12.2000 до пільгового стажу для призначення пенсії.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до квитанції № 1888-6028-6297-2182 від 03.03.2020 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 840,80 грн.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 840,80 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (ідентифікаційний код: 42170475, 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22) про визнання неправомірними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати неправомірним дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні періоду трудової діяльності з 06.05.2000 по 28.12.2000 до пільгового стажу при призначенні пенсії.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 06.05.2000 по 28.12.2000 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області суму судових витрат у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Повне рішення суду складено 15 квітня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя К.О. Куденков