Рішення від 13.04.2020 по справі 640/3689/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 року м. Київ № 640/3689/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу

за позовом ОСОБА_1

до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва»

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації в особі Відділу з питань реєстрації місця проживання щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири АДРЕСА_2 та про зобов'язання Оболонську районну в м. Києві державну адміністрації в особі Відділу з питань реєстрації місця проживання здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири АДРЕСА_2 .

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Житловий кодекс України, Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 № 1077, та зазначає про протиправність дій Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації в особі Відділу з питань реєстрації місця проживання щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири АДРЕСА_2 , оскільки її право на реєстрацію місця проживання встановлено рішенням суду, а зміна органу, який здійснює реєстраційні дії не повинно перешкоджати реалізації її права щодо реєстрації місця проживання.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Конституцію України, Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, та зазначає про правомірність відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , оскільки позивачем не було надано відповідного рішення суду про зміну процесуального правонаступника та зобов'язання Оболонську районну в м. Києві державну адміністрацію здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 .

Третя особа правом подати письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог не скористалась.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 звернулася до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою від 12.04.2017 про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 . В заяві в графі «право на проживання в житлі» вказано про постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2015 у справі № 826/22951/15.

За результатами розгляду заяви, позивачу відмовлено у реєстрації місця проживання з тих підстав, що рішенням суду зобов'язано Державну міграційну службу.

08.02.2018 позивач повторно звернулася до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою від 12.04.2017 про реєстрацію місця проживання.

За результатами розгляду заяви, позивачу відмовлено у реєстрації місця проживання з тих підстав, що ОСОБА_1 не подала необхідних документів або інформації. У постанові Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/22951/15 від 24.12.2015 відсутня інформація щодо вчинення будь-яких дій Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації.

Із заявою від 27.08.2018 ОСОБА_1 втретє звернулася до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з метою реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 .

За результатами розгляду заяви, позивачу відмовлено у реєстрації місця проживання з тих підстав, що ОСОБА_1 не подала необхідних документів або інформації.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (далі - Закон) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Відповідно до статті 2 Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У статті 3 Закону визначено, що реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Орган реєстрації - це виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Частиною першою статті 6 Закону встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

При цьому частиною третьою статті 6 Закону визначений перелік документів, які особа подає для реєстрації до органу реєстрації, зокрема:

- письмову заяву;

- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

- квитанцію про сплату адміністративного збору;

- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Частиною восьмою статті 6 Закону встановлено, що забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Також статтею 9 Закону визначені підстави для відмови в реєстрації, зокрема, якщо:

- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

- для реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Згідно з пунктом 3 Правил реєстрації місця проживання (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 18 Правил визначено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

При цьому, згідно з пунктом 19 Правил № 207, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем з метою реєстрації місця проживання подано відповідачу заяву про реєстрацію місця проживання, паспорт громадянина України та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2015 у справі № 826/22951/15 за позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та в малолітньої дитини ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, треті особи: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва», ОСОБА_2 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, якою адміністративний позов повністю; визнано дії Головного Управління Державної міграційної служби України в м. Києві (Оболонський районний відділ в м. Києві) щодо відмови в реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ; ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири АДРЕСА_2 протиправними та зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві (Оболонський районний відділ в м. Києві) здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири АДРЕСА_2 .

Позивачу відмовлено у реєстрації місце проживання з тих підстав, що рішенням суду зобов'язано здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві, а не Оболонську районну в м. Києві державної адміністрації.

При цьому, суд зазначає, що на час ухвалення рішення Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/22951/15 реєстрація місця проживання у відповідності до пункту 1.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом від 22.11.2012 № 1077, здійснювалась управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС ) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

З прийняттям Кабінетом міністрів України постанови від 02.03.2016 № 207 здійснення реєстрації місця проживання делеговано виконавчим органам сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що зміна органу реєстрації в даному випадку не може бути підставою для відмови у проведенні реєстраційних дій, оскільки у відповідності до підпункту 4 пункту 18 Правил № 207 визначено, що документом, що підтверджує право на проживання в житлі є, в тому числі, рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на реєстрацію місця проживання, яким в даному випадку є рішення Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/22951/15.

Таким чином, у відповідача не було підстав для відмови позивачу у реєстрації місця проживання.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що невиконання відповідачем покладених на нього Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" обов'язків призвело до порушення прав позивача. Крім цього, це суттєво обмежує і здійснення інших цивільних, громадських та політичних прав позивача, які підлягають безумовному захисту.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача, як обгрунтування правомірності відмови у проведенні реєстрації місця проживання, відсутність рішення суду щодо заміни процесуального правонаступника, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Аналогічні положення містить частина п'ята статті 15 Закону України «Про виконавче провадження».

Разом з тим, позивач не зверталась до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації щодо виконання рішення суду. Позивачем подано окрему заяву про реєстрацію місця проживання. При цьому, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/22951/15 визначено як документ, що підтверджує право на проживання в житлі, що відповідає положенню підпункту 4 пункту 18 Правил № 207.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 в комунальній квартирі АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (вул. Тимошенка, 16, м. Київ, 04210, код ЄДРПОУ 37371727), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» (вул. Північна, 22, м. Київ, 02214, код ЄДРПОУ 39611267) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації в особі Відділу з питань реєстрації місця проживання щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири

АДРЕСА_5 . Зобов'язати Оболонську районну в м. Києві державну адміністрації в особі Відділу з питань реєстрації місця проживання здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 загальної (комунальної) квартири

АДРЕСА_6 . Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 в комунальній квартирі АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Бояринцева