13 квітня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1273/20
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О. перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1
доПриватного виконавця виконавчого округу м. Києва Павелків (Вольф) Тетяни Леонідівни
пропро визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Павелків (Вольф) Тетяни Леонідівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання зняття арешту з банківського рахунку.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (пункт перший частини другої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на матеріали справи арешт на грошові кошти на всі рахунку, що належать позивачеві накладено відповідачем постановою від 21.08.2019.
У той же час матеріали справи містять докази того, що позивач не погоджуючись із таким арештом її рахунку у банку неодноразово зверталась до відповідача із відповідними заявами, на які отримала відповіді від 15.10.2019, від 21.10.2019, від 07.11.2019 та від 02.12.2019, проте до суду ОСОБА_1 звернулась лише 09.04.2020, про що свідчить наявний в матеріалах справи конверт.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом пропущено строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, позивач заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, щодо якого суд зазначає таке.
За приписами частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, відповідно до частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Частиною другою цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Позивачем не доведено, що він є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору. Умовою звільнення від сплати судового збору є такий майновий стан сторони, який не дозволяє його сплатити.
Позивачем не надано суду жодного доказу, який містить дані про отримані доходи за попередній календарний рік, що відповідало б вимогам п.п. 1 частини першої статті 8 Закону України «Про виконавче провадження».
Отже, позивачем не надано доказів майнового стану щодо неможливості сплати судового збору відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», а саме: довідки органу доходів і зборів про доходи за попередній календарний рік; інших доказів на підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом в ухвалах від 31.05.2018 у справі № 336/5480/17, від 08.01.2019 у справі № 823/2107/18, від 08.01.2020 № 821/1896/15-а, від 28.02.2020 № 215/3410/19.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали суду шляхом:
- подання до суду доказів своєчасності подання позовної заяви або заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши поважні підстави для його поновлення;
- доказів сплати судового збору в розмірі 840,80 грн або доказів майнового стану щодо неможливості сплати судового збору відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», а саме: довідки органу доходів і зборів про доходи за попередній календарний рік; інших доказів на підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст. 160, ст. 161 та ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Павелків ( Вольф ) Тетяни Леонідівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліку протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків позовної заяви вона буде повернута позивачеві.
Окрім того, роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. О. Скалозуб