Копія
Справа № 560/782/20
іменем України
13 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.10.2019 №104414-5005-2004.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що рішенням від 28.09.1999 №99 Волочиська районна рада Хмельницької області виділила йому земельну ділянку площею 50 га (кадастровий номер 6820982600:03:013:0001) для створення фермерського господарства. В подальшому позивач створив фермерське господарство "Діброва-2006" та передав права користування вказаною земельною ділянкою до складу майна на баланс фермерського господарства. Податковим повідомленням-рішенням від 24.10.2019 №104414-5005-2204 контролюючий орган визначив позивачу суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 15452,85 грн. Вважає спірне податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки фермерське господарство "Діброва-2006" є фактичним користувачем земельною ділянкою та платником податку. Просив позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 50 га. Нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 1545285,76 грн. На підставі цього у 2019 позивачу нарахований земельний податок з фізичних осіб в сумі 15452,85 грн та прийняте спірне податкове повідомлення-рішення. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 12.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 28.09.1999 №69 Волочиська районна рада Хмельницької області виділила позивачу - ОСОБА_1 50 га сільськогосподарських угідь із земель Зайчиківської сільської ради для створення фермерського господарства.
Право постійного користування земельною ділянкою на підставі цього рішення позивач оформив Державним актом на право постійного користування землею від 26.03.2001 серії ХМ 0118, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за номером 118. 05.03.2013 вказаній земельній ділянці присвоєний кадастровий номер 6820982600:03:013:0001.
18.12.2006 позивач зареєстрував фермерське господарство "Діброва - 2006".
Загальні збори членів фермерського господарства "Діброва-2006" передали до складу майна на баланс фермерського господарства "Діброва-2006" право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6820982600:03:013:0001, що підтверджується протоколом від 18.12.2006 та актом приймання-передачі майна на баланс від 18.12.2006.
24.10.2019 Головне управління ДПС у Хмельницькій області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України прийняло податкове повідомлення-рішення №104414-5005-2204, яким визначило позивачу суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 15452,85 грн.
Позивач оскаржив спірне податкове повідомлення-рішення в адміністративного порядку до ДПС України.
Рішенням від 20.12.2019 №2040/Г/99-00-08-05-04-14 ДПС України залишила скаргу позивача без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 24.10.2019 №104414-5005-2204 без змін.
Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення до суду.
Досліджуючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 закону України від 19.06.2003 №973-IV "Про фермерське господарство" (далі по тексту - Закон №973-IV) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Згідно з статтею 4 Закону №973-IV фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону.
За змістом статті 7 Закону №973-IV надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Статтею 8 Закону №973-IV встановлено, що фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до статті 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до довідок Зайчиківської сільської ради від 04.06.2007 №90 та Волочиської міської об'єднаної територіальної громади від 20.01.2020 №11 земельну ділянку загальною площею 50 га кадастровий номер 6820982600:03:013:0001 для ведення селянського (фермерського) господарства на території Зайчиківської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (за межами с. Зайчики) з 2007 по 2019 роки обробляє та використовує за цільовим призначенням фермерське господарство "Діброва- 2006".
Отже, фактичним землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6820982600:03:013:0001 є фермерське господарство "Діброва- 2006".
Верховний Суд в постанові від 13.03.2018 у справі №348/992/16 зазначив, що після державної реєстрації юридичної особи - фермерського господарства у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря і обов'язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації.
Суд враховує, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, надана в користування з метою створення фермерського господарства, а майнові права на вказану земельну ділянку передані до складеного капіталу фермерського господарства, яке реалізуючи права землекористувача має обов'язок внесення плати за землю.
Можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.
Тобто, після укладення договору користування землею, фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі № 814/1005/16.
Враховуючи викладене, податковий орган безпідставно визначив позивачу податкове зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 15452,85 грн. Тому спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним.
За змістом частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У пункті 110 рішення у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаг" та Вуліч проти Швеції" Європейський суд з прав людини визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
В процесі судового розгляду податковий орган не довів правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, тому позовні вимоги необхідно задовольнити.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 24.10.2019 №104414-5005-2204.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя /підпис/ О.Л. Польовий
Рішення не набрало законної сили
"Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду"
Помічник судді 13.04.20 Д.Є. Жуковський