Рішення від 14.04.2020 по справі 824/169/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/169/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Кіцманської місцевої прокуратури до Репужинецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У поданому до суду позові перший заступник керівника Кіцманської місцевої прокуратури просить суд: визнати незаконною бездіяльність Репужинецької сільської ради та зобов'язати Репужинецьку сільську раду затвердити плани інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення, а саме дитячого майданчику, який розташований по вул.Центральній с.Репужинці Заставнівського району Чернівецької області; зобов'язати Репужинецьку сільську раду провести технічну інвентаризацію та паспортизацію вищевказаного дитячого майданчика відповідно до вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що під час проведення вивчення стану законності з питань правил благоустрою в с.Репужинці Заставнівського району місцевою прокуратурою було встановлено, що на території Рипужинської сільської ради знаходиться дитячий майданчик, який є комунальною власністю територіальної громади. Проте всупереч вимогам чинного законодавства відповідач допускає бездіяльність, яка полягає у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації зазначеного майданчику. Крім того, відповідно до затвердженого плану сільською радою не проведено інвентаризацію та паспортизацію цих об'єктів благоустрою, в тому числі не затверджено технічні паспорти на них. Прокурор вказує на те, що така бездіяльність відповідача, який є відповідальним за забезпечення благоустрою на території відповідних населених пунктів, негативно впливає на організацію належного утримання територій та споруд, а зважаючи на цільове призначення таких об'єктів, невиконання своїх обов'язку у цій сфері може призвести до тяжких наслідків або шкоди користувачам, в тому числі дітям.

Крім того, прокурор зазначає, що в правовідносинах у сфері дотримання законодавства щодо благоустрою населених пунктів відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді, відтак вважає, що з цих підстав він набуває статус позивача, який звертається до суду за захистом інтересів держави.

Ухвалою суду від 12.02.2020р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

14.04.2020р. на електронну адресу суду надійшов лист від Кадубовецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №104 від 13.04.2020р., у якій зазначено, що 30.12.2019р. Репужинецька сільська рада увійшла до складу Кадубовецької ОТГ, у зв'язку з чим вказано, що Кадубовецька сільська рада ОТГ позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно листа Репужинецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області від 26.07.2019р. №75, направленому Кіцманській місцевій прокуратурі, на території указаної сільської ради розташований дитячий майданчик, який на баланс не взято, і технічна інвентаризація не проведена. Згідно зазначеного листа, рішення про виділення земельної ділянки для розміщення дитячих ігрових майданчиків сільською радою не приймалось, указаний ігровий майданчик не відноситься до комунальної власності (а.с.11).

Кіцманською місцевою прокуратурою 13.01.2020р. на адресу Репужинецької сільської ради направлено лист, в якому вказано на необхідність проведення інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, який розташований за адресою вул.Центральна с.Репужинці Заставнівського району Чернівецької області (а.с.9-10).

Листом від 21.01.2020р. №07 Репужинецька сільська рада повідомила прокурора про те, що указане питання буде розглянуто на ІІ черговій сесії 2020 року (а.с.13).

Прокурор вважає незаконною бездіяльність відповідача, що полягає у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячого майданчика, а також щодо вирішення питання про його інвентаризацію та паспортизацію. Відтак, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів дітей та підлітків, які проживають на території сільської ради та користуються відповідним дитячим майданчиком, прокурор звернувся до суду з цим позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999р. прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави. Поняття «інтереси держави» є оціночним у кожному конкретному випадку, прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність її захисту.

Даний позов заявлено першим заступником керівника Кіцманської місцевої прокуратури з метою захисту інтересів держави, оскільки в даному випадку бездіяльність Репужинецької сільської ради Заставнівського району з питань затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячого майданчику, який розташований на території сільської ради, ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України "Про благоустрій населених пунктів". При цьому, відсутній державний орган, який міг би представляти зазначені інтереси в суді.

Відповідно до п.44 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені в Законі України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005р. №2807-IV (далі - Закон №2807-IV), який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; заходи з благоустрою населених пунктів роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

За приписами частин 1, 2 статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

За змістом пунктів 1, 2 ч.1 ст.13 Закону №2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону).

На підставі п.5 ч.2 ст.18 Закону №2807-IV підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Так, порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації, зокрема, парків, рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, інших територій загального користування, прибудинкових територій, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти), визначено в Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29.10.2012р. №550 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 19.11.2012р. №1937/22249 (далі - Інструкція).

Відповідно до п.п.1.4, 1.5 Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться, серед іншого, у разі зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою.

Отже, організацію та проведення відповідних робіт з вказаних питань по об'єктам благоустрою, розташованих на території сільської ради, повинна забезпечувати виключно Репужинецька сільська рада Заставнівського району (у тому числі як балансоутримувач), до компетенції якої віднесено, зокрема, і затвердження правил і заходів з благоустрою населеного пункту.

Відповідно до наданої Репужинецькою сільською радою Заставнівського району інформації, в порушення вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, плани паспортизації та інвентаризації закріпленого об'єкту благоустрою - дитячого майданчика, розташованого на території с.Репужинці Заставнівського району, сільською радою не затверджувалися, технічна інвентаризація та паспортизація не проводилася.

Водночас, як встановлено судом, після подання прокурором позову відповідач розпочав частково усувати порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, що зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави. Зокрема, рішенням Кадубовецької сільської ради ОТГ Заставнівського району І сесії VІІ скликання №1/14-33 від 04.02.2020р. вирішено провести інвентаризацію неоформлених земельних ділянок комунальної власності на території с.Репужинці, в тому числі дитячого майданчика, орієнтованою площею 0,18га, що знаходиться за адресою с.Репужинці, вул.Центральна (а.с.34).

Проте, такі заходи не свідчать про належне виконання вимог чинного законодавства в сфері благоустрою в повному обсязі.

Відповідно до частин 2, 3 статті 15 Закону №2807-IV підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Таким чином, відсутність затверджених планових заходів щодо технічної інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка, у свою чергу, слугує підставою для невжиття підприємствами, установами, організаціями, балансоутримувачем заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий майданчик, невиконання суб'єктом благоустрою своїх обов'язків у цій сфері призводить до порушення права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для їх використання, життя, розвитку та здоров'я неповнолітніх дітей.

Враховуючи викладене, Репужинецька сільська рада Заставнівського району зобов'язана вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячого майданчика, що розташований на території с.Репужинці Заставнівського району Чернівецької області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаного об'єкту благоустрою.

За таких обставин, суд доходить висновку, що поданий першим заступником прокурора Кіцманської місцевої прокуратури є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч.4 ст.189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Враховуючи вищезазначене, а також визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

У відповідності до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку із відсутністю витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведення експертиз, суд не вирішує питання про стягнення судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати незаконною бездіяльність Репужинецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області та зобов'язати Репужинецьку сільську раду Заставнівського району Чернівецької області затвердити плани інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення, а саме дитячого майданчику, який розташований по вул.Центральній с.Репужинці Заставнівського району Чернівецької області.

3. Зобов'язати Репужинецьку сільську раду Заставнівського району Чернівецької області провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячого майданчика, який розташований по вул.Центральній с.Репужинці Заставнівського району Чернівецької області відповідно до вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - перший заступник керівника Кіцманської місцевої прокуратури Чернівецької області (вул.Григорія Сковороди, 2-А, м.Кіцмань, Чернівецька область, 59300)

Відповідач - Репужинецька сільська рада Заставнівського району Чернівецької області (вул.Центральна, 9, с.Репужинці Заставнівський район Чернівецька область, 59414)

Суддя В.О. Кушнір