14 квітня 2020 року справа № 580/404/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
03.02.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд з позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Черкаській області нової довідки станом на 05.03.2019 про розмір його грошового забезпечення, що враховуєтеся для перерахунку пенсій, із обов'язковим врахуванням розміру посадового окладу, що відповідає тарифному розряду “40”, відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий військовослужбовців та членів їх сімей”, постанови КМУ від 30.08.2017 №704;
зобов'язання підготувати та надати до ГУ ПФУ в Черкаській області нову довідку станом на 05.03.2019 про розмір його грошового забезпечення, що враховуєтеся для перерахунку пенсій, із обов'язковим врахуванням розміру посадового окладу, що відповідає тарифному розряду “40”, відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий військовослужбовців та членів їх сімей”, постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
В обґрунтування позивач вказує, що всупереч вимог законодавства відповідач під час складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії застосував посадовий оклад у зменшеному розмірі, що не відповідає його посаді та впливає на розмір пенсії. Зокрема, керуючись постановою Уряду України №1294 відповідач визначив посадовий оклад для посади позивача в розмірі 1237,00грн., хоча додаток №1 посадовий оклад командира бригади визначено 1150-1200грн. Отже, з 07 грудня 2007року і до 31 грудня 2017 року посадовий оклад позивача більший розміру посадового окладу командира бригади. Відповідно до постанови №1294 в грошовому вимірі посада заступника начальника бази збереження озброєння та техніки по озброєнню є вищою за посаду командира бригади. Аналогічно до 01 січня 2018року відповідач зберігав співвідношення окладів і штатну підлеглість таких посад. Тому позивач вважає, що відповідач у спірних правовідносинах не застосував закон №2262 та постанови КМУ №№704, 45,103, безпідставно встановив рівень військової частини "База" нижче рівня "Бригада". На його думку, його посаді відповідає тарифний розряд 40, посадовий оклад - 7329,92грн. Тому просив застосувати інший коефіцієнт тарифного розряду посади, з якої його було звільнено.
Ухвалою суду від 10.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу сторони отримали 13.02.2020.
21.02.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що порушень законодавства не допустив. Під час складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії застосував тарифний розряд посадового окладу для посади, що відповідає 33 тарифному розряду, який визначено на 1 тарифний розряд нижче, ніж безпосередній керівник військової частини. Оскільки позивач звільнений з посади заступника командира військової частини НОМЕР_3 з озброєння - начальника технічної частини (бази зберігання озброєння та техніки) тарифний розряд для обрахунку посадового окладу йому установлено вірно.
26.02.2020 позивач подав суду відповідь на відзив за аналогійними позовній заяві доводами.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.
Ухвалою від 14.02.2020 суд зупинив провадження у цій справі до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19). Ухвалою від 13.04.2020 поновив провадження у цій справі та продовжив її розгляд.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що наказом Міністра оборони України від 03.02.1994 №0163 позивача звільнено зі служби в запас з посади заступника командира Військової частини НОМЕР_3 з озброєння - начальника технічної частини. Наказом командира Військової частини НОМЕР_3 від 21.04.1994 №88 його виключено зі списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення.
15.03.2018 відповідач склав довідку №ФР47825 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії, враховуючи наступні складові: посадовий оклад - 6340,00грн., оклад за військове звання - 1480,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3910,00грн.
На звернення позивача від 13.01.2020 щодо оформлення та направлення органу Пенсійному фонду нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням посадового окладу, що відповідає тарифному розряду 40, відповідач листом від 22.01.2020 №6/8/7/ФР-47825/109 повідомив про відсутність підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення.
У листі зазначено, що посада, з якої позивача було звільнено, не зазначена у схемах тарифних розрядів за основними типовими посадами. Тому при визначенні розміру посадового окладу позивача було застосовано схему співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів, що відповідає 33 тарифному розряду, та є на 1 тарифний розряд нижче, ніж безпосередній керівник військової частини.
Не погоджуючись із цим позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На підставі частин 2, 3 вказаної статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ) (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
На підставі п.7 Постанови №103 доручено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок №45).
Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до абз.1 п.5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704), пунктом 1 якої затвердив схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту.
Згідно з Постановою №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (далі - Наказ №90) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Суд встановив, що посада заступника командира військової частини з озброєння - начальника технічної частини, з якої позивача звільнено зі служби, не зазначена ні в затвердженій Постановою №704 схемі тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, ні у встановлених Наказом №90 тарифних розрядах за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Водночас Додатком 24 до Наказу №90 затверджено схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Приміткою 1 Додатку 24 до Наказу №90 визначено, що ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У складеній відповідачем у 2013 році довідці №ФР47825 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії його посадовий оклад за вищевказаною посадою установлений в розмірі 1237,00грн., що відповідно до Додатку 24 до Наказу №90 у співвідношенні встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, відповідає 33 тарифному розряду. Крім того, відповідно до довідки Фінансово-економічного управління Командування сухопутних військ Збройних Сил України від 14.11.2018 №116/14/5/2110 посаді заступника командира військової частини відповідає тарифний розряд 33 (на 1 тарифний розряд менше від начальника).
Посилання позивача, що відповідно до схеми посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Національної гвардії та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами, затвердженої постановою КМУ від 07.11.2007 №1294, в грошовому вимірі посада заступника начальника бази збереження озброєння та техніки (1237,00грн.) є вищою за посаду командира бригади (1150-1200грн.), а тому у співвідношенні має бути застосований тарифний розряд, вищий, ніж командир бригади, суд не врахував, оскільки вказана постанова Уряду станом на час виникнення спірних правовідносин втратила чинність.
Також безпідставними є твердження позивача, що відповідач встановив рівень військової частини "База" нижче рівня "Бригада", оскільки вказані поняття не є співмірними в контексті регулювання поняття військової одиниці.
Так, термін "Бригада" у розумінні Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачає чисельне з'єднання особового складу військовослужбовців, а "База" є спеціально обладнаною територією для забезпечення функціонування Збройних Сил, яка функціонує, як самостійний об'єкт, так і у складі окремої військової частини.
Отже, доводи позивача, що поняття "База" є за рівнем вище, ніж "Бригада" не є обґрунтованими.
Крім того, вимоги Постанови №704 та Наказу №90 чітко передбачають визначення тарифного розряду або за встановленою типовою посадою згідно з Додатками 1-22 до Наказу №90 або, у разі її невизначення - у співвідношенні встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів, що наведені у Додатку 24 до Наказу №90, що у спірних правовідносинах застосовано відповідачем.
Отже, відповідач у спірних правовідносинах діяв в межах, порядку та спосіб, визначених чинним законодавством, а протилежні доводи позивача не є обґрунтованими.
Посилання позивача про необхідність застосування посадового окладу, що відповідає тарифному розряду “40”, не підтверджуються жодним належним і достовірним доказом, є безпідставним.
Тому його позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а понесені судові витрати зі сплати судового збору згідно з ч.1 ст.139 КАС України - поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст.2-14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Черкаській області нової довідки станом на 05.03.2019 про розмір його грошового забезпечення, що враховуєтеся для перерахунку пенсій, із обов'язковим врахуванням розміру посадового окладу, що відповідає тарифному розряду “40”, відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови КМУ від 30.08.2017 №704, та зобов'язання підготувати та надати таку довідку відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зазначений строк продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене в повному обсязі та підписане 14.04.2020.