Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення без руху
13 квітня 2020 р. № 820/4420/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду - Панченко О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 року по справі №820/4420/17 за позовом заступника керівника Харківської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Чугуївської міської ради Харківської області, державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Рєзанової Ірини Юріївни, треті особи: ОСОБА_1 , Управління освіти адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про державну реєстрацію визнання прав та їх обтяжень, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 року по справі №820/4420/17.
Нормами статті 362 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до положень частини 1 статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Вивчивши матеріали поданої заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Згідно із положеннями частини 2 статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява про перегляд, номер справи; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та адреса електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності; 3) ім'я (найменування) інших учасників справи; 4) судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими або виключними обставинами подається заява; 5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення; 6) посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Поряд із тим, заявником не вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та ідентифікаційні коди юридичних осіб позивачів, відповідачів та третьої особи.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами сплачується 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На час звернення до суду з даним позовом у вересні 2017 року сума судового збору складала 1600,00 грн.
З огляду на вказане, із врахуванням положень підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами становить у даному випадку 2400,00 грн.
З наданих заявником документів вбачається, що ОСОБА_1 судовий збір за подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами не сплачено.
Поряд з цим, заявником заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору з посиланням на відсутність доходу за 2019 рік та неможливістю його сплати через тяжке матеріальне становище.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У свою чергу, у розумінні приписів ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, вказаною нормою чітко визначено умови, за яких суд може відстрочити сплату судового збору.
Крім того, даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення позивача від сплати судового збору.
Пленум Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" вказує, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява №70297/01) .
Слід зазначити, що наявність у позивача статусу пенсіонера та звернення за захистом соціальних прав, саме по собі без наявності обов'язкової ознаки скрутного матеріального становище не є підставами для звільнення або відстрочення сплати судового збору, а відтак не враховується судом.
З огляду на вищевикладене, не вбачається підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
За таких обставин, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами в розмірі 2400,00 грн. або надати докази в обґрунтування тяжкого матеріального становища (наприклад, копію пенсійного посвідчення, виписка з банківського рахунку, довідку з пенсійного фонду про розмір пенсії).
Суд зазначає, що відповідно до частин 2 та 3 статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Згідно положень статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, усуваючи недоліки заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року заявнику необхідно привести заяву про перегляд за новими обставинами у відповідність до вимог пункту 4 частини 2 статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України; надати до суду заяву про перегляд постанови суду за новововиявленими обставинами із зазначенням ідентифікаційного коду юридичних осіб позивачів, відповідача, третьої особи та реєстраційного номеру облікової картки платника податків заявника, а також документ про сплату судового збору у розмірі 2400,00 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів - УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету - 22030101, призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом ___________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Харківський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа) або документи, які підтверджують тяжке матеріальне становище заявника.
Керуючись статтями 133, 160, 161, 169, 241, 256, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 року по справі №820/4420/17 за позовом заступника керівника Харківської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Чугуївської міської ради Харківської області, державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Рєзанової Ірини Юріївни, треті особи: ОСОБА_1 , Управління освіти адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про державну реєстрацію визнання прав та їх обтяжень - залишити без руху.
Надати позивачу термін - п'ять календарних днів з моменту закінчення строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), для усунення недоліків позовної заяви, а саме: заяви про перегляд рішення суду за новововиявленими обставинами із зазначенням ідентифікаційного коду юридичних осіб позивачів, відповідача, третьої особи та реєстраційного номеру облікової картки платника податків заявника, а також оригінал документу про сплату судового збору в належній сумі або документи, які підтверджують тяжке матеріальне становище заявника.
Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику.
Роз'яснити заявнику, що у разі невиконання вимог ухвали заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Панченко