Справа № 560/387/20
іменем України
14 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чемеровецької селищної ради, в якій з просить суд:
скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року № 616-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року №145-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою ведення особистого селянського господарства звернувся із заявою до Чемеровецької селищної ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Чорна Чемеровецької селищної ради Хмельницької області.
Позивач також зазначив, що за результатами голосування депутатами було прийнято рішення Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року №145-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ", яким надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 1,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825289000:04:003:0121, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецької селищної ради Хмельницької області з подальшою передачею у власність. У п. 2 вказаного рішення вказано, що громадянину України ОСОБА_1 замовити даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у виконавця (розробника) робіт із землеустрою.
Однак, як зазначає позивач, рішенням 30-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року № 616-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня2019 року №616-33/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 " було скасовано попереднє рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, що позивач вважає протиправним, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, жодних пояснень по суті позовної заяви до суду не надав, при цьому, ухвала про відкриття провадження у даній справі була отримана відповідачем 20 лютого 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням тридцятої сесії VІІ скликання від 17 квітня 2019 року №145-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ", яким надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 1,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825289000:04:003:0121, що розташована за межами населеного пункту села Чорна Чемеровецької селищної ради Хмельницької області з подальшою передачею у власність.
У п. 2 вказаного рішення вказано, що громадянину України ОСОБА_1 замовити даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у виконавця (розробника) робіт із землеустрою.
Рішенням тридцять третьої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року № 616-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня2019 року №616-33/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 " було скасовано попереднє рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Оскільки у рішенні сесії про скасування не міститься жодних посилань на причину його скасування, позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту "б" частини першої статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частини другої статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною третьою статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною першою статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Аналогічна норма закріплена в частині першій статті 5 Закону України "Про особисте селянське господарство", якою передбачено, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом "б" частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з абзацом 1 частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Положеннями пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97) визначено, що питання регулювання земельних відносин, відповідно до закону, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону №280/97, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Аналіз наведених положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавець закріпив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну чи скасування.
Водночас, у ст. 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Цей принцип знайшов своє відображення у ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно з якою органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із масиву за кадастровим номером 6825289000:04:003:0121 з подальшою передачею у власність.
Проте, рішенням тридцять третьої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року скасовано рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року № 130-30/2019 " Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 "
При цьому, суд звертає увагу на те, що рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 " є актом одноразового застосування, вичерпує свою дію фактом його виконання, тому він не може бути скасований чи змінений органом місцевого самоврядування після виконання.
Крім того, позивачем замовлено в землевпорядній організації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Разом з тим, суд наголошує, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його дій у спірних правовідносинах, тому на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що відповідач приймаючи рішення сесії Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року № 616-33/2019 діяв протиправно та не у спосіб який визначений чинним законодавством України, а тому даний адміністративний позов слід задоволити.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити.
Скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року № 616-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17 квітня 2019 року №145-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 ".
Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 40 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Чемеровецької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Чемеровецька селищна рада (вул. Центральна, 40, Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)
Головуючий суддя П.І. Салюк