Справа № 159/1533/20
Провадження № 2-а/159/62/20
про залишення позовної заяви без руху
13 квітня 2020 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Бойчук П.Ю., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до поліцейського роти з обслуговування м. Ковель Управління патрульної поліції Волинської області Левщука Сергія Геннадійовича (м. Ковель, вул. Незалежності, 156) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 № 235633 від 22.03.2020 року, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до поліцейського роти з обслуговування м. Ковель Управління патрульної поліції Волинської області Левщука Сергія Геннадійовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 № 235633 від 22.03.2020 року.
Зазначений адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог ст.ст. 122, 161, 286 КАС України.
Так, згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовна заява щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як встановлено з матеріалів адміністративного позову, 22.03.2020 року поліцейським роти з обслуговування м. Ковель Управління патрульної поліції Волинської області було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 № 235633, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 125, ч. 1 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 подав до суду даний позов лише 03.04.2020 року, тобто після закінчення встановленого законом строку для звернення з даним позовом.
В своєму адміністративному позові позивач не клопоче про поновлення цього строку.
В той же час, як вбачається з адміністративного позову, позивач у своєму адміністративному позові вказує, що отримав оскаржувану постанову 02.04.2020 року. Однак будь-яких підтверджень того, що він отримав оскаржувану постанову саме 02.04.2020 року суду не надано.
Таким чином, підстави для поновлення пропущеного строку звернення до суду, не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином позивачу слід звернутись до суду з заявою про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати підстави для поновлення цього строку.
Крім цього, готуючи офіційні документи різних видів, слід дотримуватися єдиних вимог до їхнього оформлення, структури та змісту, які встановлюються нормативними актами - державними стандартами. Так, ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів» встановлюють вимоги до документів, які скеровуються до державних органів, в тому числі і до суду. Згідно з цим стандартом дозволеним є шрифт основного тексту - Times New Roman , розмір 12-14 пт, міжрядковий інтервал - 1-1,5 рядка. Безумовною вимогою до усіх документів є їх чіткість та читабельність.
Подані позивачем копії постанови по справі про адміністративне правопорушення є нечіткими, що робить неможливим їх дослідження, як доказів та встановлення обставин справи.
Таким чином позивачу слід подати до суду адміністративний позов в новій редакції з усунутими недоліками.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 161, 169, 286 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до поліцейського роти з обслуговування м. Ковель Управління патрульної поліції Волинської області Левщука Сергія Геннадійовича про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ДП18 № 235633 від 22.03.2020 року - залишити без руху, про що повідомити позивача і надати йому десятиденний строк з дня отримання ним даної ухвали для усунення зазначених недоліків.
Попередити позивача, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ковельського міськрайонного судуП. Ю. Бойчук