08 квітня 2020 року м. Дніпросправа № 0840/3548/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі
апеляційну скаргу Державної податкової служби України
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року в адміністративній справі №0840/3548/18 (головуючий суддя у 1 інстанції Стрельнікова Н.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ"
до Головного управління ДФС у Запорізькій області, Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ" звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, в якому просило:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у реєстрації податкових накладних позивача та скасувати рішення комісії №418536/30671972 від 14.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 30.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, №418536/30671972 від 14.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 30.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та №418538/30671972 від 14.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати відповідача внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних позивача датою їх фактичного отримання відповідачем, а саме: податкової накладної № 10 від 30.10.2017 року, податкової накладної № 11 від 30.10.2017 року, податкової накладної № 12 від 31.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання норм чинного законодавства позивачем було складено податкові накладні №10 від 30.10.2017 року, №11 від 30.10.2017 року, №12 від 31.10.2017 року які останній намагався зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), однак отримано квитанції, в яких зазначено, що документ прийнято, реєстрація зупинена. Підставою для зупинення вказано внесення позивача до критеріїв ризиковості платника податків. Рішеннями комісії №418536/30671972 від 14.12.2017 року, №418536/30671972 від 14.12.2017 року, №418538/30671972 від 14.12.2017 року відмовлено в реєстрації податкових накладних. Вказані рішення, на думку позивача, прийняті відповідачем безпідставно і необґрунтовано, за відсутності об'єктивного розгляду наданих документів та пояснень.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано прийняті 14 грудня 2017 року рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №418536/30671972, № 418537/30671972, №418538/30671972. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного отримання Державною фіскальною службою України податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ": № 10 від 30 жовтня 2017 року; № 11 від 30 жовтня 2017 року; №12 від 31 жовтня 2017 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати в сумі 1762 грн. 00 коп. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судові витрати в сумі 1762 грн. 00 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна податкова служба України подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин, що мають значення для розгляду справи, просить скасувати спірне рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що спірні рішення прийняти в межах діючого законодавства, є обґрунтованими та не підлягають скасуванню.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому останній також просив відмовити у задоволені апеляційної скарги.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртехнопром" 21.01.2000 року зареєстроване за №11031200000014215 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником податку на додану вартість. Одним з профільних видів діяльності підприємства є електромонтажні роботи (43.21).
Так, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртехнопром" (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Глухів-Агроінвест" (далі - покупець) укладено Договір оренди транспортного засобу з екіпажем № 331-09/17 від 29.09.2017 року.
Пунктом 1.1. договору, у порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов'язується передати орендареві в строкове платне користування транспортні засоби та самохідні машини чи механізми, а орендар зобов'язується прийняти техніку орендодавця та сплачувати орендодавцеві плату за її використання.
Пункт 1.4. вказаного договору, управління (керування) технікою, що передається у користування орендареві за цим договором, її технічне обслуговування в процесі експлуатації за цільовим призначенням провадяться екіпажем Орендодавця, при чому екіпаж не припиняє трудових відносин із Орендодавцем та не вступає в трудові відносини з орендарем.
Сторонами укладено та підписано додаток №1 до договору № 331-09/17 від 29.09.2017 року, яким визначено перелік техніки, що передається в оренду з екіпажем, а саме: John Deer 9610 державний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 та John Deer 9600 державний номер НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 (а.с.38).
В рамках вказаного договору сторонами підписано: 29.09.2017 року акт приймання-передачі до договору № 331-09/17 від 29.09.2017 року, John Deer 9610 державний номер НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 та John Deer 9600 державний номер НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 (а.с.39); акт №007а-10/2017_GAI від 30.10.2017 здачі-приймання надання послуг з оренди комбайну John Deer 9610 (14197 АР) з екіпажем загальна вартість послуг складає 106554,29 грн. (а.с.40), акт №007а-10/2017_GAI від 30.10.2017 здачі-приймання надання послуг з оренди комбайну John Deer 9610 (14197 АР) з екіпажем загальна вартість послуг складає 141529,27 грн. (а.с.41).
Також в якості доказу сплати за отримані послуги надано платіжне доручення №16841814 від 31.10.2017 року на загальну суму 248083,56 грн. (а.с.42).
Позивачем на виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України подано податкову накладну № 10 від 30.10.2017 року. Податкова накладна надана в електронному вигляді (а.с.21).
Згідно з квитанцією від 14.11.2017 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9239569866. За результатами обробки ДФС податкова накладна № 10 прийнята, реєстрація зупинена (а.с.21 зворот).
Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 14.11.2017 року, направленої ДФС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.1: "відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання, СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 01.63.10-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На виконання вимог відповідача, позивачем повідомленням подані пояснення та первинні бухгалтерські документи щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (а.с.22).
Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної від 14.12.2017 № 418536/30671972 відповідачем відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, з мотивів надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.20).
Також позивачем на виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України подано податкову накладну № 11 від 30.10.2017 року. Податкова накладна надана в електронному вигляді (а.с.28).
Згідно з квитанцією від 14.11.2017 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9239596334. За результатами обробки ДФС податкова накладна № 11 прийнята, реєстрація зупинена (а.с.28 зворот).
Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 14.11.2017 року, направленої ДФС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.1: "відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання, СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 01.63.10-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На виконання вимог відповідача, позивачем повідомленням подані пояснення та первинні бухгалтерські документи щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (а.с.29).
Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної від 14.12.2017 № 418537/30671972 відповідачем відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, з мотивів надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.27).
Також з матеріалів справи слідує, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Транзіт сталь" (далі - Комітент) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртехнопром" (далі - Комісіонер) укладено Договір комісії № 170925-ком від 25.09.2017 року (192-193).
Предметом договору визначено, що комісіонер зобов'язується за дорученням комітента за винагороду вчинити від свого імені за рахунок комітента продаж дерев'яних будинків із сухого (18% вологості) профільного брусу (надалі будинок). Конкретні умови здійснення правочинів, ціни продажу, а також інші вказівки комітента щодо угод, згаданих у п.1.1. договору, наводяться в Додатку 1 до даного договору.
Відповідно до додатку №1 до договору комісії № 170925-ком від 25.09.2017 року складено суттєві умови договорів, що укладаються комісіонером з покупцями будинків із профільного дерев'яного бруса (а.с.194).
Предмет договору, п. 1.1. виконавець зобов'язується поставити та змонтувати комплект дерев'яного будинку із сухого (18% вологості) профільного брусу, і виконати з його монтажу за адресою Запорізька обл., Акимівський район, пгт. Кирилівка, Федотова Коса, 116 та 124. Пунктом 2.1. сума договору і порядок розрахунків: комплект деревини для будівництва будинку із профільного дерев'яного бруса, ціна (з ПДВ) 181475,00 грн.
В рамках вказаного договору сторонами підписано акт здачі-приймання виконаних робіт №1710311 по договору комісії №170925-ком від 25.09.2017 року (а.с.190), та подано звіт комісіонера по договору комісії №170925-ком від 25.09.2017 року (а.с.191).
Крім того між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "КОРТЕС" (далі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртехнопром" (далі - Виконавець) укладено Договір на постачання пиломатеріалів № 2809/1 від 28.09.2017 року (а.с.195-196).
Предметом вказаного договору визначено, що виконавець зобов'язується поставити, та змонтувати комплект дерев'яного будинку із сухого (18% вологості) профільного брусу і виконати роботи з його монтажу за адресою Запорізька обл., Якимівський район, пгт. Кирилівка, Федотова Коса, 116 та 124.
В пункті 2.1. договору визначено, що загальна вартість даного договору становить 2722125,00 грн. в тому числі ПДВ - 453687,50 грн.
Замовник виплачує виконавцю аванс згідно плану фінансування у розмірі 1175000,00 грн. в тому числі ПДВ 195833,34 грн.
Другу частину згідно плану фінансування перераховується 17.10.2017 року у розмірі 730487,50 грн. в тому числі ПДВ 195833,34 грн.
Третя частина виплачується у розмірі 20% на протязі 5 робочих днів з моменту комплекту, будинок з профільного дерев'яного бруса 5 штук у розмірі 181475,00 грн., в тому числі ПДВ 30245,83 грн.
Наступна частина оплата виконується замовником на протязі 5 робочих днів з моменту прийняття акта виконаних робіт по будівництву з профільного дерев'яного брус, згідно даного договору.
Сторонами укладено додаток №1 до договору № 2809/1 від 28.09.2017 року, робочий проект будинку (згідно наданих креслень замовником) (а.с. 197-199).
Додаток №2 до договору № 2809/1 від 28.09.2017 року, специфікація одного комплекту дерев'яного будинку (а.с.200).
Додаток №3 до договору № 2809/1 від 28.09.2017 року, перелік робіт та матеріалів, що виконує та поставляє виконавець (а.с.200 зворот).
Додаток №4 до договору № 2809/1 від 28.09.2017 року, перелік робіт та матеріалів, що виконує та поставляє замовник за договором (а.с.201).
Позивачем на виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України подано податкову накладну № 12 від 31.10.2017 року. Податкова накладна надана в електронному вигляді (а.с.31).
Згідно з квитанцією від 14.11.2017 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9240728908. За результатами обробки ДФС податкова накладна № 12 прийнята, реєстрація зупинена (а.с.32).
Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 14.11.2017 року, направленої ДФС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.1: "відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання, СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 46.19.10-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На виконання вимог відповідача, позивачем повідомленням подані пояснення та первинні бухгалтерські документи щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (а.с.33).
Згідно з рішенням Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної від 14.12.2017 № 418538/30671972 відповідачем відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, з мотивів надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.30).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797- VIII внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 "Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п.6 "Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (які 25.05.2018 втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988) але діяли під час виникнення спірних правовідносин), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: " 1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …".
Суд першої інстанції правильно зазначив, що належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ "Укртехнопрм" до ризикових платників податків Рішення комісії ДФС України яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №418536/30671972 від 14.12.2017р. (про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 30.10.2017); Рішення комісії ДФС України яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №418537/30671972 від 14.12.2017р. (про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 30.10.2017р.); Рішення комісії ДФС України яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №418538/30671972 від 14.12.2017р. (про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 31.10.2017р.) не містять.
Крім того, відсутня така інформація і у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних: №9239569866 від 14.11.2017р., №9239596334 від 14.11.2017р.; №9240728908 від 14.11.2017р.
У п.18-п.21 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затвердженому 21.02.2018р. постановою Кабінету Міністрів України №117 (який діяв під час прийняття відповідачем спірних рішень), передбачено: " 18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства".
Згідно з п.2 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017р. за №752/30620 (надалі "Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".
Як зазначено у п.18 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).
Аналогічні вимоги містить і п.21 "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", затвердженому 21.02.2018р. постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі "Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"): "Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні)".
Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанції від 14.11.2017 року, направленої ДФС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.1: "відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання, СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 01.63.10-00.00. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
При цьому, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючим органом не було чітко зазначено, які саме документи слід надати позивачу.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, позивачем надавались письмові пояснення та документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
Отже, позиція відповідачів щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких була застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, надання документів які складені з порушенням законодавства чи мають дефектність форми є необґрунтованою.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених ТОВ "Укртехнопром" податкових накладних, а тому спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.
Також суд першої інстанції правильно зазначив, що в даному випадку необхідно зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 30.10.2017р., №11 від 30.10.2017р., 12 від 31.10.2017р., що кореспондується з нормами чинного законодавства, а не внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних позивача датою їх фактичного отримання відповідачем, як того просить позивач у своєму позові.
Так, відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року в адміністративній справі №0840/3548/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРТЕХНОПРОМ" до Головного управління ДФС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року в адміністративній справі №0840/3548/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко
суддя В.А. Шальєва