17 березня 2020 року Справа № 160/10985/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна агенція "Т52" до виконавчого комітету Кам'янської міської ради, до відділу реклами Кам'янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов (з урахуванням ухвали суду від 10.12.2019 року про об'єднання в одне провадження справ №160/10985/19 та №160/7387/19) Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «Т52» до виконавчого комітету Кам'янської міської ради, до відділу реклами Кам'янської міської ради у якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
визнати рішення, викладене у формі листа, відділу реклами Кам'янської міської ради від 18.06.2019 року № 01-14/301 про відмову у продовженні терміну дії дозволів від 25.06.2019 року № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам'янське (колишнє Дніпродзержинськ) протиправним і його скасувати;
зобов'язати відділ реклами Кам'янської міської ради повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «Т52» вхід. № 024281 від 14.05.2019 року щодо продовження строку дії дозволів № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 до 25.06.2024 року з урахуванням висновків суду;
визнати рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 24.07.2019 № 211 про проведення демонтажу рекламних засобів в м. Кам'янському протиправним і його скасувати;
визнати рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 21.08.2019 року №244 про проведення демонтажу рекламних засобів в м. Кам'янському в частині демонтажу рекламних засобів товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «Т52» (дозволи № 35; 36; 37; 38; 39; 40; 41; 42; 43; 44; 45; 46; 47; 48; 49 від 25.06.2019 р.) протиправним і його скасувати
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення відділу реклами Кам'янської міської ради про відмову у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 прийняте не у відповідності до норм чинного законодавства та з порушенням вимог Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Кам'янське. Відмова у продовженні строку дії дозволів з мотиву самовільної зміни позивачем місця розташування рекламних засобів безпідставна та не підтверджена документально, спростовується наявністю самих дозволів № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49. Враховуючи протиправність рішення відділу реклами Кам'янської міської ради викладеного у формі листа від 18.06.2019 року № 01-14/301 про відмову у продовженні строку дії дозволів, яке підлягає скасуванню, відсутні і підстави для демонтажу окремо розташованих рекламних засобів, розташованими за дозволами № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49.
Від відділу реклами Кам'янської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відділ реклами Кам'янської міської ради заперечує проти про задоволення позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки виявлені численні порушення вимог чинного законодавства, що регулює питання розміщення зовнішньої реклами, які викладені у довідці. За результатами проведеної перевірки на адресу позивача скероване попередження від 05.06.2019 № 57-П, а також лист від 06.06.2019 № 01-14/271 з конкретизацією всіх виявлених порушень та з вимогою їх усунути. Позивач відмовився вчиняти дії щодо усунення виявлених порушень, що підтверджується листом позивача від 10.06.2019. В результаті того, що рекламні конструкції розташовуються із порушенням вимог до зовнішньої реклами, позивачу відмовлено у продовження строку дії 15 дозволів на розміщення зовнішньої реклами. Після закінчення строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, які не були продовжені на новий строк, відділом реклами Кам'янської міської ради підготовлене відповідне рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради про проведення демонтажу рекламних конструкцій.
Від виконавчого комітету Кам'янської міської ради надійшов відзив в якому зазначено, що оскаржувані спірні рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради прийнято на підставі, у порядку і межах, передбачених Конституцією України та законами України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Представник позивача та представник виконавчого комітету Кам'янської міської ради в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином.
Представник відділу реклами Кам'янської міської ради надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 24.06.2009 № 312 Позивачу 25.06.2009 видані дозволи на розміщення зовнішньої реклами №35, №36, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 на розташування рекламних засобів за адресами:
- Дніпровський район, в'їзд у місто з боку с.Орлик (ліворуч на узбіччі) (дозвіл №35);
- Дніпровський район, просп. Івана Франка (просп. Карла Маркса) (навпроти повороту на просп. Перемоги) (дозвіл №36);
- Дніпровський район, Єлізаветівське шосе (навпроти повороту на вул. Харківську) (дозвіл №37);
- Дніпровський район, вул. Дніпробудівська (р-н з'їзду з платини) (дозвіл №38);
- Дніпровський район, вул. Тритузна (вул. Петровського) (р-н будівлі №203)
(дозвіл №39);
- Заводський район, вул. Криворізька (р-н АЗС «Лукойл») (дозвіл №40);
- Заводський район, вул. Криворізька (навпроти буд. №15) (дозвіл №41);
- Заводський район, вул. Алчевська (навпроти будинку №117) (дозвіл №42);
- Заводський район, вул. Сергія Слісаренка (вул. Скаліка) (навпроти буд. №14)
(дозвіл №43);
- Заводський район, вул. Ніколенко (навпроти буд. №2/1) (дозвіл №44);
- Південний (Баглійський) район, вул. Січеславський шлях (вул. Дніпропетровська)
(при в'їзді у місто ліворуч) (дозвіл №45);
- Південний (Баглійський) район, вул. Дунайська (р-н трамвайної зупинки)
(дозвіл № 46);
- Південний (Баглійський) район, авторозв'язка вул. Січеславский шлях
(вул. Дніпропетровська) - просп. Ювілейний - вул. Дорожня (дозвіл №47);
- Південний (Баглійський) район, просп. Ювілейний (навпроти буд. №69) (дозвіл №48);
- Південний (Баглійський) район, просп. Аношкіна (район авто комплексу «4х4»)
(дозвіл №49).
Строк дії вище перелічених дозволів закінчується 25.06.2019р..
У відповідності до положень статті 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною першою статті 16 Закону України «Про рекламу» визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами є дозвільною процедурою у розумінні статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відтак, на дану процедуру поширюються норми зазначеного закону.
Абзацом 2 частини першої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами регулюється Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 (далі - Типові правила).
Пунктом 2 Типових правил встановлено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Відповідно до пунктів 3 та 5 Типових правил, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Згідно з пунктом 6 зазначених Типових правил, до повноважень робочого органу, зокрема, належить, в тому числі, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні.
Відповідно до пункту 22 Типових правил у наданні дозволу може бути відмовлено у разі, коли: оформлення поданих документів не відповідає встановленим вимогам; у поданих документах виявлені завідомо неправдиві відомості. Перелік підстав для відмови у наданні дозволу є вичерпним. Рішення про відмову у наданні дозволу може бути оскаржене в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з пунктом 29 Типових правил строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається робочому органу розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу. Продовження строку дії дозволу фіксується в журналі реєстрації з внесенням відповідних змін у дозвіл.
У такому ж порядку продовжується строк дії дозволів, наданих до набрання чинності цими Правилами. Відмова у продовженні строку дії дозволу може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до Законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами» (зі змінами та доповненнями), керуючись частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради № 206 від 26.07.2017 року затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Кам'янському (далі - Порядок № 206).
В силу приписів статті 144 Конституції України та імперативних норм статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» вказаний Порядок № 206 є обов'язковими для виконання.
Пунктом 4.3 Порядку № 206, встановлено, що строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається робочому органу через департамент муніципальних послуг та регуляторної політики розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі не пізніше, ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу. До заяви додається примірник оригіналу дозволу розповсюджувача зовнішньої реклами для внесення відповідних змін у дозвіл. Продовження строку дії дозволу фіксується в журналі реєстрації з внесенням відповідних змін у дозвіл.
Строк дії дозволу не підлягає продовженню у разі наявності у розповсюджувача зовнішньої реклами заборгованості з оплати за тимчасове користування цим або іншим місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності, та у разі невідповідності подальшого розташування рекламного засобу на цьому місці вимогам до зовнішньої реклами.
Відповідно до пункту 3.22 Порядку № 206 дозвіл надається на п'ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що робочий орган може за результатами розгляду заяви прийняти одне з двох рішень: про продовження строку дії дозволів або про відмову у такому продовженні. Можливість вчинення інших дій або прийняття рішень за результатами розгляду заяви розповсюджувача зовнішньої реклами про продовження строку дії дозволів законодавством не передбачена.
Питання продовження строку дії дозволу чинним законодавством віднесено до повноважень робочого органу.
За змістом зазначених норм можна дійти висновку, що дія дозволу на розміщення зовнішньої реклами обмежена у часі та поширюється на певну територію, будівлю, споруду, від власників яких або уповноважених ними органів одержано згоду.
Типові правила не встановлюють імперативного обов'язку продовжувати строк дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Вказана позиція зафіксована у позиції Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 18.09.2014 року (К/800/23744/17).
Судом із матеріалів справи встановлено, що заява про продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами № 35, № 36, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 зареєстрована у Центрі надання адміністративних послуг м.Кам'янське 14.05.2019 за вх. № 024281.
22.05.2019 начальником відділу реклами Кам'янської міської ради винесено наказ №01 «Про проведення перевірки».
За результатами проведеної перевірки 03.06.2019 членами комісії з перевірки складено довідку про проведену перевірку.
Відповідно до пункту 45 Типових правил контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 1 Типових правил, ці Типові правила регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Згідно з пунктом 11.1. Порядку № 206, контроль за додержанням Порядку здійснюють в межах своїх повноважень робочий орган, а також інші уповноважені органи відповідно до чинного законодавства.
У пункті 2.1. Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів у м. Кам'янському, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 26.07.2017 №206 (далі - Положення), визначено, що виявлення рекламних засобів, розміщених з порушенням Порядку розміщення зовнішньої реклами, здійснюється в межах наданих повноважень робочим органом.
З аналізу вказаних норм суд приходить до висновку, що робочий орган, яким визначено відділ реклами Кам'янської міської ради, наділений повноваженнями по здійсненню контролю за розповсюдженням зовнішньої реклами з боку таких розповсюджувачів на території міста Кам'янське, в тому числі, шляхом проведення відповідних перевірок.
Перевіркою встановлено, що фактичне місце розташування рекламних засобів не відповідає місцю розташування, зазначеному у дозволі на розміщення зовнішньої реклами.
Вказане стосується рекламних засобів, розташованих за адресами:
- Дніпровський район, в'їзд у місто з боку с.Орлик (ліворуч на узбіччі) (дозвіл №35) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 3,5 метри;
- Дніпровський район, просп. Івана Франка (просп. Карла Маркса) (навпроти повороту на просп. Перемоги) (дозвіл № 36) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 3,5 метри;
- Дніпровський район, Єлізаветівське шосе (навпроти повороту на вул. Харківську) (дозвіл № 37) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 5 метрів;
- Заводський район, вул. Криворізька (р-н АЗС «Лукойл») (дозвіл № 40) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 2,5 метри;
- Заводський район, вул. Криворізька (навпроти буд. №15) (дозвіл № 41) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 6 метрів;
- Заводський район, вул. Сергія Слісаренка (вул. Скаліка) (навпроти буд. № 14) (дозвіл №43) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 2,5 метри;
- Заводський район, вул. Ніколенко (навпроти буд. № 2/1) (дозвіл № 44) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 2 метри;
- Південний (Баглійський) район, вул. Січеславський шлях (вул. Дніпропетровська) (при в'їзді у місто ліворуч) (дозвіл № 45) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 3 метри;
- Південний (Баглійський) район, авторозв'язка вул. Січеславский шлях (вул. Дніпропетровська) - просп. Ювілейний - вул. Дорожня (дозвіл № 47) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 3 метри;
- Південний (Баглійський) район, просп. Аношкіна (район авто комплексу «4х4») (дозвіл № 49) - рекламний засіб не відповідає зазначеному в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500) місцю розташування рекламного засобу на 4 метри.
Окрім цього, встановлено, що ескіз з конструктивним рішенням рекламного засобу не відповідає фактично розташованому рекламному засобу у наступних дозволах:
- Дніпровський район, в'їзд у місто з боку с.Орлик (ліворуч на узбіччі) (дозвіл № 35) - рекламний засіб має висоту опори 4050 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Висота фундаментного блоку складає 300 мм (в ескізі зазначено - 450 мм);
- Дніпровський район, просп. Івана Франка (просп. Карла Маркса) (навпроти повороту на просп. Перемоги) (дозвіл № 36) - рекламний засіб має висоту опори 3050 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Висота фундаментного блоку складає 460 мм (в ескізі зазначено - 450мм);
- Дніпровський район, Єлізаветівське шосе (навпроти повороту на вул. Харківську) (дозвіл № 37) - рекламний засіб має висоту опори 3060 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундаментний блок нерівномірно заглиблений і має висоту від 100 до 260 мм та ширину 2220 мм (в ескізі зазначено висоту 450 мм, ширину 2200 мм).
- Дніпровський район, вул. Дніпробудівська (р-н з'їзду з платини) (дозвіл № 38) - рекламний засіб має висоту опори 3130 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Ширина фундаментного блоку складає 2600 мм (в ескізі зазначено - 2200 мм). На ескізі значиться рекламна конструкція типу «бігборд» з центральним розташуванням опори, фактично розташована рекламна конструкція з боковим (зміщеним) розташуванням опори («флаг»);
- Дніпровський район, вул. Тритузна (вул. Петровського) (р-н будівлі № 203) (дозвіл № 39) - рекламний засіб має висоту опори 2850 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Заводський район, вул. Криворізька (р-н АЗС «Лукойл») (дозвіл № 40) - рекламний засіб має висоту опори 2720 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Заводський район, вул. Криворізька (навпроти буд. № 15) (дозвіл № 41) - рекламний засіб має висоту опори 3070 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Висота фундаментного блоку складає 430 мм (в ескізі зазначено - 450мм);
- Заводський район, вул.Алчевська (навпроти будинку №117)
(дозвіл №42) - рекламний засіб має висоту опори 3020 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Висота фундаментного блоку складає 400 мм (в ескізі зазначено - 450мм);
- Заводський район, вул.Сергія Слісаренка (вул.Скаліка) (навпроти буд. №14) (дозвіл №43) - рекламний засіб має висоту опори 2700 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Заводський район, вул.Ніколенко (навпроти буд. № 2/1) (дозвіл № 44) - рекламний засіб має висоту опори 2930 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Південний (Баглійський) район, вул. Січеславський шлях (вул. Дніпропетровська) (при в'їзді у місто ліворуч) (дозвіл № 45) - рекламний засіб має висоту опори 3050 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Ширина фундаментного блоку складає 2230 мм (в ескізі зазначено - 2200 мм);
- Південний (Баглійський) район, вул.Дунайська (р-н трамвайної зупинки) (дозвіл № 46) - рекламний засіб має висоту опори 3520 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Ширина фундаментного блоку складає 2210 мм (в ескізі зазначено - 2200 мм);
- Південний (Баглійський) район, авторозв'язка вул.Січеславский шлях (вул.Дніпропетровська) - просп.Ювілейний - вул.Дорожня (дозвіл №47) - рекламний засіб має висоту опори 3050 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Південний (Баглійський) район, просп.Ювілейний (навпроти буд. №69) (дозвіл № 48) - рекламний засіб має висоту опори 2650 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній;
- Південний (Баглійський) район, просп.Аношкіна (район авто комплексу «4х4») (дозвіл № 49) - рекламний засіб має висоту опори 3010 мм, в той час як у ескізі зазначено її висоту 3000 мм. Фундамент блок значиться ескізі, але фактично відсутній.
Пунктом 8.6. Порядку № 206 визначено вимоги до стану засобів зовнішньої реклами.
Так, відповідно до п. 8.6.1. Порядку № 206 засоби зовнішньої реклами повинні утримуватись у належному технічному та естетичному стані. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов'язані забезпечити негайне відновлення пошкоджених конструкцій, заміну пошкоджених рекламних сюжетів, своєчасне відновлення зовнішнього вигляду засобів зовнішньої реклами та рекламних сюжетів.
Перевіркою встановлено, що металеві елементи рекламних конструкцій ТОВ «Рекламна агенція «Т52» мають незадовільний технічний та естетичний стан, потребують фарбування, містять корозійні пошкодження.
Як вже зазначалося вище, строк дії дозволу не підлягає продовженню у разі наявності у розповсюджувача зовнішньої реклами заборгованості з оплати за тимчасове користування цим або іншим місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності, та у разі невідповідності подальшого розташування рекламного засобу на цьому місці вимогам до зовнішньої реклами.
У своїх письмових та усних поясненнях, а також із матеріалів проведеної перевірки відповідач - відділ реклами Кам'янської міської ради посилається на те, що позивач порушив вимоги пункту 8.1.1 пункту 8.1 Порядку № 206.
Пунктом 8 Порядку № 206 визначено вимоги до зовнішньої реклами.
Відповідно до підпункту 8.1.1 пункту 8.1 Порядку № 206 розміщення зовнішньої реклами проводиться на підставі дозволів, виданих у встановленому порядку, згідно з укладеним договором на тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів (щодо місць, які перебувають у комунальній власності), з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та додержання правил техніки безпеки, правил благоустрою території міста.
Порядком № 206 затверджено форму дозволу на розміщення зовнішньої реклами, який складається з першої сторінки, погоджувальної частини, ескізу (конструктивне рішення рекламного засобу), топогеодезичного знімку місцевості (М 1:500) із зазначенням місця розташування рекламного засобу, фотокартки місця після розташування на ньому рекламного засобу.
Форма дозволу також визначена Типовими правилами.
Із аналізу вказаного підпункту 8.1.1 пункту 8.1 Порядку № 206 вбачається, що рекламний засіб повинен розміщуватися на підставі дозволу та у відповідності до договору на тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів (щодо місць, які перебувають у комунальній власності).
Системний аналіз зазначеного пункту регуляторного акта, яким є Порядок № 206, вбачається, що порушення умов договору також відноситься до порушень вимог до зовнішньої реклами.
Одним із елементів виданого дозволу є топогеодезичний знімок місцевості (М 1:500) із зазначенням місця розташування рекламного засобу.
Відповідачем до матеріалів справи долучено примірники дозволів позивача, за якими можливо встановити реальне розташування рекламних засобів на місцевості.
Судом досліджено умови договору № 7/2018 на тимчасове користування рекламних засобів, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Камянського від 02.01.2018, укладеного між ТОВ «Рекламна агенція «Т 52» та відділом реклами Камянської міської ради.
Так, згідно з пунктом 3.2 вказаного договору розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний додержуватися затвердженої проектної документації на конструкцію рекламних засобів та встановлювати рекламні засоби, які відповідають визначеним у цих документах та дозволах умовам щодо конструкції (форми, розміру тощо). Самовільне внесення змін та доповнень до затвердженої документації на конструкцію рекламного засобу та встановлення рекламних засобів, що не відповідають умовам щодо конструкції, забороняється.
Відповідно до пункту 3.4 згаданого договору розповсюджувач зовнішньої реклами повинен розташувати рекламний засіб згідно з виданим дозволом на розміщення зовнішньої реклами та роботи, пов'язані з розташуванням рекламного засобу, виконати в установленому порядку.
Із аналізу договірних зобов'язань, порушення яких є порушенням вимог до зовнішньої реклами, вбачається, що рекламний засіб повинен розташовуватися по формі та розмірам, визначеним дозволом.
Під час проведеної відповідачем перевірки встановлено, що фактично розміщені рекламні конструкції не відповідають за своєю формою та розмірами рекламним засобам, визначеним ескізом з конструктивним рішенням.
На підтвердження правильності здійснення вимірювання рекламних конструкцій відповідачем до суду надані копії документів придбання та сертифікації вимірювального пристрою - рулетки з магнітами Montero Ultima 10 метрів.
Судом досліджено видаткову накладну Рнк/DD-0006349 від 14.10.2017, що свідчить про придбання відповідачем вимірювального пристрою. Упаковки виробника вимірювального пристрою, з якої вбачається, що він не підлягає сертифікації.
В рамках судового провадження відповідач здійснив сертифікацію вимірювального пристрою, на підтвердження чого надав копію відповідного договору № 08-1/12863 на виконання метрологічних робіт (послуг) від 03.02.2020, акт № 08-0/12863 від 19.02.2020 здачі-приймання робіт/послуг за вказаним договором, та Свідоцтво про контроль метрологічних характеристик засобу вимірювальної техніки № 08-0/12863-1 від 05.02.2020 видане Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації».
Окрім цього, правильність здійснення вимірювання під час проведеної відповідачем перевірки підтверджено також висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічного дослідження № 936/06-19 від 11.06.2019, здійсненого судовим експертом ОСОБА_1 , який надано до матеріалів справи самим позивачем.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечувала відносно того, що рекламні засоби, які фактично розташовані на території міста Камянське, не відповідають за формою та розмірам рекламних засобів, які визначені у дозволі, а саме - у ескізі з конструктивним рішенням.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Із вказаного вбачається, що розташування рекламних конструкцій повинно бути здійснено у відповідності з дозволом: розташування рекламного засобу на місцевості повинно співпадати із позначкою, яка значиться в топогеодезичному знімку місцевості (М 1 : 500), рекламний засіб повинен відповідати ескізу з конструктивним рішенням рекламного засобу, які містяться у дозволі.
Вищенаведені факти підтверджують порушення вимог до зовнішньої реклами, визначені пунктом 8 Порядку № 206.
Згідно з п. 1.4.5. Положення демонтажу підлягають рекламні засоби, розміщені невідповідно до дозволів (без додержання зазначених у дозволі на розміщення зовнішньої реклами місця розташування рекламного засобу та/або конструкції рекламного засобу).
П. 2.2. Положення визначено, що розповсюджувач зовнішньої реклами щодо рекламного засобу, який відповідає визначенням, зазначеним, зокрема у п. 1.4.5. цього Положення, повинен усунути порушення Порядку розміщення зовнішньої реклами або демонтувати рекламний засіб самостійно (за власний рахунок, власними силами) у строк, визначений у попередженні, виданому робочим органом.
П. 2.5. Положення регламентовано, що власник рекламного засобу зобов'язаний протягом 5 календарних днів або у строк, визначений у попередженні робочого органу, з моменту отримання попередження усунути зазначені у попередженні порушення та повідомити у цей же строк робочий орган у довільній формі про їх усунення.
Пунктом 2.2 Положення визначено процедуру направлення такого попередження, а саме: попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами вважається виданим належним чином у разі його видачі будь-яким шляхом з нижчезазначених способів:
- вручення розповсюджувачу зовнішньої реклами (його представнику) особисто;
- надсилання поштою за повідомленою розповсюджувачем зовнішньої реклами поштовою адресою, а у разі, якщо поштова адреса не відома, за адресою місцезнаходження (місця проживання) розповсюджувача зовнішньої реклами, зазначених у наявних у робочому органі документах (копії договору про тимчасове користування місця розташування рекламного засобу, копії виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
У разі відсутності розповсюджувача зовнішньої реклами за такою адресою або неотримання ним кореспонденції з інших причин вважається, що попередження видано розповсюджувачу зовнішньої реклами належним чином.
Тобто, із вказаного вбачається, що робочий орган не зобов'язаний направляти попередження рекомендованим поштовим відправленням цінним листом.
Після проведеної перевірки та виявлення порушень на адресу позивача відділом реклами Кам'янської міської ради скеровано попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами від 05.06.2019 №47-П та від 06.06.2019 № 01-14/271 про необхідність усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами, виявлених під час проведеної перевірки, якими визначено строк для їх усунення. У вказаних попередженнях перераховано, які саме порушення допущено позивачем. Фактично у попередженнях дублюються порушення, які викладені у довідці про проведену перевірку.
Факт одержання вказаних попереджень підтверджено поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, відповідно позивач був обізнаним про виявлені порушення та необхідність їх усунення.
Листом від 10.06.2019р. позивач повідомив відділ реклами міської ради про відсутність підстав усунення виявлених порушень.
Оскільки факт порушення позивачем вимог до зовнішньої реклами є доведеним та не заперечується самим позивачем, відділ реклами Кам'янської міської ради правомірно відмовив позивачу у продовженні строку дії дозволів № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, №41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 листом від 18.06.2019 № 01-14/301.
Згідно з Переліком адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523 (в редакції розпорядження КМУ від 11.10.2017 №782-р) видача дозволу на розміщення зовнішньої реклами відноситься саме до адміністративних послуг.
Відповідно до статті 12 Закон України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.
Видача, переоформлення та продовження строку дії дозволів відноситься до адміністративних послуг, що визначено п. 144-146 Переліку адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг м. Кам'янське, затвердженого рішенням міської ради від 23.02.2018 № 922-22/VII.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.
Технологічна картка адміністративної послуги містить інформацію про порядок надання адміністративної послуги.
У технологічній картці адміністративної послуги зазначаються:
1) етапи опрацювання звернення про надання адміністративної послуги;
2) відповідальна посадова особа;
3) структурні підрозділи, відповідальні за етапи (дію, рішення);
4) строки виконання етапів (дії, рішення).
Ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» визначено, що граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.
А ні Типовими правилами, а ні Законом України «Про рекламу» не визначено строку надання або вирішення питання продовження строку дії дозволу. Вказана позиція зафіксована також у постанови Верховного Суду України від 13.02.2019 у справі № 826/16335/17.
Згідно із затвердженими Технологічними картками адміністративних послуг «Продовження терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами», які є у вільному доступі на сайті Кам'янської міської ради, встановлено, що граничний строк надання цієї послуги є 30 робочих днів.
Відповідно, рішення відділу реклами Кам'янської міської ради про відмову у продовженні строку дії дозволів № 35, № 36, № 37, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, №44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 у формі листа від 18.06.2019 № 01-14/301, прийняте в межах встановлених термінів та без порушень процедури прийняття такого рішення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
Згідно з статтею 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Виконавчий комітет ради: попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Згідно з статтею 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами (власні (самоврядні) повноваження).
Статтею 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Україною 06 листопада 1996 року підписана Європейська хартія місцевого самоврядування від 15 жовтня 1985 pоку, ратифікована 15 липня 1997 року.
Згідно із частиною 2 статті 4 вказаної вище Хартії органи місцевого самоврядування в межах, встановлених законом, мають повну свободу дій для здійснення власних ініціатив з будь-якого питання, яке не виключене з їх компетенції і не віднесене до компетенції іншого органу влади.
Пункту 8.1.14 Порядку № 206 встановлено, що розміщення зовнішньої реклами без дозволів у разі закінчення терміну дії дозволів або їх скасування вважається самовільним, а рекламні засоби підлягають демонтажу в порядку, встановленому виконавчим комітетом міської ради.
Строк дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами № 35, № 36, № 38, № 39, № 40, № 41, № 42, № 43, № 44, № 45, № 46, № 47, № 48 та № 49 закінчився 25.06.2019.
Також згідно з умовами договору № 7/2018 на тимчасове користування рекламних засобів, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Кам'янського від 02.01.2018 демонтаж рекламного засобу після закінчення строку тимчасового користування місцем розташування у разі дострокового розірвання договору, а також в інших випадках, зазначених у Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Кам'янському, Положенні про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в м. Кам'янському та/або у цьому Договорі (в тому числі рекламного засобу, розміщеного з недодержанням зазначених у дозволі місця розташування рекламного засобу та/або конструкції рекламного засобу, у разі тривалого або неодноразового порушення правил благоустрою території міста тощо), здійснює Сторона 2 власними силами (за свій рахунок) у передбачений строк. У разі невиконання самостійно демонтажу в передбачений строк та/або невиконання вимоги відділу реклами міської ради щодо демонтажу відділ реклами міської ради має право здійснити демонтаж примусово в порядку, затвердженому рішенням виконавчого комітету міської ради. Відділ реклами Кам'янської міської ради не несе відповідальності перед Стороною 2 за збитки, що виникли у Сторони 2 внаслідок демонтажу. У разі проведення примусового демонтажу Сторона 2 повинна відшкодувати вимушені витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням та подальшим зберіганням рекламного засобу, а також відновленням благоустрою місця розташування рекламного засобу після проведення демонтажу на підставі складених калькуляцій та рахунків, що надаються Стороні 2 комунальним підприємством міської ради, що проводило демонтаж (далі - комунальне підприємство).
Таким чином, після закінчення строків дії зазначених дозволів рекламні засоби встановлені на підставі таких дозволів вважаються самовільно встановленими та підлягають демонтажу.
Відповідно до пункту 1.4.4. Положення, демонтажу підлягають самовільно розташовані рекламні засоби (рекламні засоби, розташовані без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, у разі скасування дозволу, після закінчення строку дії дозволу).
У випадку, передбаченому, зокрема, пункту 1.4.4. цього Положення, примусовий демонтаж рекламних засобів здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету міської ради про демонтаж рекламних засобів (пункт 2.4. Положення).
Додатково про необхідність проведення демонтажу ТОВ «Рекламна агенція «Т52» було обізнане з умов вказаного договору.
Оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення виконавчого комітету Кам'янської міської ради строк дії дозволів на встановлення рекламних засобів, які підлягають демонтажу відповідно до цього рішення закінчився, а відповідачем було дотримано процедуру, що повинна передувати рішенню про демонтаж, відповідно оскаржувані рішення про демонтаж прийняті в межах визначених норм чинного законодавства.
Статтею 2 КАС визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За сукупності викладених обставин, суд приходить до висновку, що рішення від 24.07.2019 № 211 про проведення демонтажу рекламних засобів в м. Кам'янському узгоджуються з нормами чинного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, доводи позивача є необґрунтованими, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова