Справа № 2а- 665/2008 р.
9 лютого 2009 р. Шевченківський районний суд м. Киева в складі судді Білошкап О.В.
при секретарі Савковій Ю.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Громадської організації "Київська міська спілка автомобілістів" до Київської міської ради та Головного Управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) про визнання протиправними дій, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що 17.10.2008 р. ГО «Київська міська спілка автомобілістів» звернулася до Київської міської ради з клопотанням про укладення договору оренди земельної ділянки площею 17099.46 кв. м. по проспекту Академіка Глушкова, 12 у Голосіївському районі м. Києва.
28.10.2008р. позивач отримав листа від Головного управління земельних ресурсів № 03-480/43291, яким в укладанні договору було відмовлено з посиланням на відсутність у позивача рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки у оренду та на відсутність документації по відведенню земельної ділянки та встановленню її меж на місцевості. Вважає таку відмову протиправною, оскільки на балансі позивача обліковується автостоянка №3, що розташована на земельній ділянці площею 17099, 46 кв.м. по пр. Академіка Глушкова, 12 в м. Києві, і він є землекористувачем даної земельної ділянки.
Тому позивач просить визнати протиправними дії Київської міської ради та Головного Управління земельних ресурсів щодо відмови в підписанні, оформленні та видачі договору оренди земельної ділянки відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради від 06.02.1984 р. №102/08; зобов'язати Київську міську раду укласти договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 79: 401: 006 площею 17099, 46 кв. м., яка розташована за адресою: м. Київ, пр. Академіка Глушкова, 12, зобов'язати Головне Управління земельних ресурсів оформити та видати ГО "Київська міська спілка автомобілістів" договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 79: 401: 006 площею 17099, 46 кв. м., яка розташована за адресою: м. Київ, пр. Академіка Глушкова, 12.
Відповідач Київська міська рада проти задоволення позову заперечує та надала суду заяву, в якій просить розглянути дану справу без участі представника Київської міської ради.
Представник відповідача Головного Управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) проти позову заперечує.
Суд вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Статтями 118, 123, 124 ЗК України визначено порядок та правові підстави передачі земельних ділянок в оренду. Статтею 9 ЗК України та п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження Київської міської ради як органа місцевого самоврядування у галузі земельних відносин. Порядок та правові підстави укладання договору оренди земельних ділянок встановлені Законом України «Про оренду землі».
14.03.2002 р. Київською міською радою у межах її повноважень було прийнято рішення № 313/1747, яким було затверджено „Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві".
15.07.2004 р. Київською міською радою прийнято рішення від №457/1867 „Про врегулювання передачі в користування земельних ділянок в м. Києві", яким був затверджений „Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві".
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, ГК України, цим та іншими законами України і договором оренди.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Представник позивача посилається на те, що правовою підставою для укладання між ним та Київською міською радою договору оренди земельної ділянки, яка розташована по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві є рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 102/8 від 06.02.1984 р. «Про відведення земельних ділянок Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» та Технічний звіт про встановлення зовнішніх меж землекористування № 7940106 по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві.
Відповідно до п. 1 рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 102/8 від 06.02.1984 р. «Про відведення земельних ділянок Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР», Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» було відведено земельні ділянки для влаштування відкритих платних автостоянок в межах, визначених ГоловАПУ виконкому міськради, після попереднього погодження генеральних планів цих ділянок, згідно з додатком.
Згідно додатку № 1 до зазначеного вище рішення Київської міської раді, Республіканському добровільному товариству «Автомотолюбитель УРСР» серед інших було тимчасово відведено земельну ділянку по проспекту Академіка Глушкова без зазначення номеру її розміщення.
Згідно вимог ч. 2 ст. 16 ЗК Української РСР в редакції, яка діяла з липня 1970 р. по березень 1991 p., відведення земельних ділянок здійснювалося на підставі рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад народних депутатів. Ця норма цілком кореспондується з вимогами ч. 1 ст. 124 ЗК України в редакції від 2001 р.
Статтею 20 ЗК Української РСР встановлено, що право землекористування засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР.
Як вбачається з тексту рішення виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8, земельні ділянки згідно додатку № 2 до цього рішення, відводилися Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» тимчасово.
Відповідно до вимог ст. 20 ЗК Української РСР в редакції від 1970 p., право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування, а право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Як вбачається з матеріалів справи, земельні ділянки, які були передані тимчасово Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» згідно додатку № 1 до рішення виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8, у натурі на місцевості не відводилися і державні акти на право тимчасового користування відповідними земельними ділянками не видавалися.
Крім того, рішенням виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8 не передбачено отримання Київською міською радою Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» державного акту на право довгострокового тимчасового користування землею.
За таких обставин суд вважає, що земельні ділянки згідно додатку № 1 до рішення виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8, у тому числі і земельна ділянка, яка розташована по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві, були надані Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» у короткострокове тимчасове користування.
Вимогами ст. 15 ЗК Української РСР в редакції від 1970 р. встановлено, що земельні ділянки надаються у короткострокове тимчасове користування у строк до трьох років.
Згідно вимог п. 2 ч. 1 ст. 35 ЗК Української РСР право короткострокового тимчасового користування землею припиняється у зв'язку із закінченням строку, на який було надано земельну ділянку, при цьому законодавець не вимагав від органу, якій надав земельні ділянки у користування прийняття відповідного рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що 06.02.1987 р. право кратко строкового тимчасового користування Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» земельними ділянками, які були відведені на підставі додатку № 1 до рішення виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8, було припинено у зв'язку з закінченням строку, на який ці земельні ділянки було надано.
У тому числі, було припинено право користування Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» земельною ділянкою, яка розташована по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві.
Таким чином, станом на 06.02.1987 року рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 102/8 від 06.02.1984 р. «Про відведення земельних ділянок Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» втратило чинність.
Тому рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 102/8 від 06.02.1984 р. «Про відведення земельних ділянок Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» не є правовою підставою для виникнення у Київської міської ради зобов'язання щодо укладання договору оренди, а у Головного Управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) зобов'язання щодо оформлення та видачі договору оренди земельної ділянки.
Також безпідставним є посилання позивача на те, що ГО «Київська міська рада Всеукраїнської спілки автомобілістів», правонаступником якої він є, була землекористувачем земельної ділянки по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві. Як на доказ цієї обставини позивач посилається на Технічний звіт про встановлення зовнішніх меж землекористування № 7940106 по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві.
Ст. 116 ЗК України містіть вичерпний перелік правових підстав набуття права на землю.
Частина перша ст. 124 ЗК України встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Вказані вище норми не визначають Технічний звіт про встановлення зовнішніх меж землекористування як правову підставу для набуття права оренди земельної ділянки.
Таким чином, ані Республіканське добровільне товариство «Автомотолюбитель УРСР» в особі Київської міської ради добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР», ані його правонаступник ГО «Всеукраїнська спілка автомобілістів» в особі ГО «Київська міська рада Всеукраїнської спілки автомобілістів» не набували права користування земельними, які надавалися у короткострокове тимчасове користування згідно додатку № 1 до рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 102/8 від 06.02.1984 р. «Про відведення земельних ділянок Київської міської раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок».
Як вбачається з матеріалів справи ані Республіканське добровільне товариство «Автомотолюбитель УРСР» в особі Київської міської ради добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР», ані його правонаступник ГО «Всеукраїнська спілка автомобілістів» в особі ГО «Київська міська рада Всеукраїнської спілки автомобілістів» у порядку, встановленому законом, не зверталися з приводу набуття права на землю.
Згідно п. 4 рішення Київської міської ради від 14 березня 2002 року N 313/1747 «Про затвердження Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві» земельні ділянки всіх категорій в межах м. Києва, що не перебувають у власності чи користуванні юридичних осіб та громадян, віднесені до земель запасу відповідних категорій.
Оскільки право короткострокового тимчасового користування Київської міської ради Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» земельними ділянками, які були відведені на підставі додатку № 1 до рішення виконкому КМР від 06.02.1984 р. № 102/8 було припинено у зв'язку з закінченням строку, на який ці земельні ділянки було надано, само рішення втратило чинність, земельні ділянки, які зазначені у додатку № 1, є землями запасу відповідних категорій.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлений ст. 124 ЗК України, «Порядком набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві», якій затверджено рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 р. № 313/1747, та „Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві", якій затверджено рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 р. №457/1867 „Про врегулювання передачі в користування земельних ділянок в м. Києві". Однак, в порядку, встановленому цими нормативно-правовими актами, позивач з приводу набуття права на землю ніколи не звертався і питання щодо передачі йому в оренду земельної ділянки по проспекту Академіка Глушкова, 12 у м. Києві Київською міською радою не розглядалося і відповідне рішення не приймалося.
На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративний справі, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, уважно заслухав пояснення представників сторін, суд дійшов до висновку, що відмовляючись від укладання договору оренди земельної ділянки та відмовляючи у оформленні відповідного договору оренди, відповідачі діяли цілком правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України.
За таких обставин суд вважає, необхідним відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 11, 71, 86, 159, 160, 161, 163 КАС України, ст.ст. 123, 124 ЗК України, суд -
В задоволенні позову Громадської організації "Київська міська спілка автомобілістів" до Київської міської ради та Головного Управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) про визнання протиправними дій відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва через районний суд.
При цьому заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.