Рішення від 10.04.2020 по справі 367/6287/17

Справа № 367/6287/17

Провадження №2-а/367/111/2020

РІШЕННЯ

Іменем України

10 квітня 2020 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:

Головуючої судді Саранюк Л.П.

при секретарі Бабаковій М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду Київської області при судовому розгляді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про неправомірні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з даним позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Відповідач) про неправомірні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є потерпілою особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії I і є інвалідом II групи і відповідно до положення ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) призначається додаткова пенсія у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а також державна пенсія щодо осіб інвалідів до яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.

Причинний зв'язок захворювання встановлений експертним висновком №917 від 25 серпня 2011 року.

Але Відповідач відмовив їй у перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст..ст. 50,54 Закону № 796-XII посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 в дії з 01.01.2012 року.

Вказує, що відмова Відповідача у перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсії винесена у порушення норм чинного законодавства та підлягає оскарженню.

У зв'язку з вищевикладеним просить суд визнати протиправними дії Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку та виплаті їй державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити їй перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст..ст. 50,54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

В судове засідання позивач не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. До суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

В судове засідання відповідач свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву за змістом якого вказують, що пенсія з 01.01.2017 по 31.12.2017 перераховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства у розмірах визнаечних постановами КМУ. У зв'язку з чим просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши письмові матеріали по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно Експертного висновку № 917 виданого КЗ КОР «Київська обласна лікарня № 2» Обласна спеціалізована ЛКК по встановленню причинного зв'язку захворювання та смерті з впливом аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 має захворювання, що зв'язано з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Також встановлено, що позивач має Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії I Серія НОМЕР_1 .

Крім того, ОСОБА_1 належить пенсійне посвідчення Серії НОМЕР_2 по інвалідності 2 групи потерпілої від аварії на ЧАЕС.

Позивач зверталась до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з зверненням про перерахунок та виплату пенсії.

Листом № 150/Х-03 від 03.10.2017 виданим Відповідачем повідомлено позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для інвалідів (2 групи), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, мінімальний розмір пенсії становить 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 грудня 2016 - 1 558,75 (1247,00*125%=1558,75 грн.); з 01 травня 2017 року - 1640,00 (1312,00*125%1640,00 грн.).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі № 796-ХІІ.

Відповідно до ст. 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У статті 50 та 54 Закону № 796-ХІІ було визначено розміри державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в залежності від розміру мінімальної пенсії за віком.

Однак, 19.06.2011 набув чинності Закон України від 14.06.2011 Про внесення змін до ЗУ Про Державний бюджет України на 2011 рік, яким передбачено, що в 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог вищезазначеного закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.11.2011 року №1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до якої і визначається розмір пенсії позивача.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, викладеної зокрема у рішенні Великода проти України від 03.06.2014 р., законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження справедливого балансу між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

З огляду на викладене, позивач має право на перерахунок державної та додаткової пенсії з 01.01.2017 по 31.12.2017.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що позов належить задоволити повністю.

Згідно статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнена від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст..ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених ст..ст. 50,54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Копії рішення направити сторонам для відому.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Л.П. Саранюк