10 квітня 2020 року Справа № 280/1745/20 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про скасування рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: скасувати рішення №0008581301 ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних санкцій від 02.04.2016 до ОСОБА_1 .
Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.161 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до абз.2 ч.14 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів (абз.4 ч.14 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку (абз.8 ч.4 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки (абз.9 ч.4 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
З адміністративного позову та доданих до нього документів не вбачається дати отримання позивачем: Рішення ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних санкцій №0008581301 від 02.04.2016.
Адміністративний позов з додатками подано до суду 13.03.2020.
Всупереч вимог ч.6 ст.161 КАС України позивачем у позові не зазначено та не додано до позову доказів поважності причини пропуску строку оскарження Рішення ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних санкцій №0008581301 від 02.04.2016, встановленого ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Заяву про поновлення строку звернення з адміністративним позовом та докази поважності його пропуску у вказаній частині - до суду не подано.
У позові заявлено позовну вимогу майнового характеру.
Як зазначено у ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2102 грн. 00 коп.
Всупереч вимог ч.3 ст.161 КАС України позивачем до позову не додано доказів сплати до відповідного бюджету судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за позовну вимогу майнового характеру (840 грн. 80 коп.).
Отже, позивачем не додано доказів сплати судового збору, як цього вимагає ч.3 ст.161 КАС України.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.03.2020 позовна заява залишена без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.161 КАС України.
Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: заяви та доказів щодо поважності причини пропуску строку оскарження Рішення ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних санкцій №0008581301 від 02.04.2016, встановленого ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; доказів сплати судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за позовну вимогу майнового характеру (840 грн. 80 коп.).
Позивачем надано до суду документи на виконання ухвали суду: квитанцію про сплату судового збору в сумі 840 грн. 80 коп., письмові пояснення щодо пропуску строку та відповідь Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо оскаржуваного рішення від 22.02.2019.
В поясненнях позивач зазначає: "... Щодо строків оскарження, - про наявність оскаржуваного, рішення позивач дізнався 25.02.2019р. у приміщенні податкового органу, та у визначений 10-денний строк подано адміністративний позов до суду, а саме 03.03.2019р., про що свідчить штемпель поштового відділення про відправлення кореспонденції. ...".
Однак, ОСОБА_1 не надано до суду доказів подання 03.03.2019 до суду адміністративного позову.
Судом з'ясовано, що у серпні 2019 року ОСОБА_1 вперше звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про скасування Рішення №0008581301 від 02.04.2016 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (справа №280/4908/19). Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі №280/4908/19 позовну заяву повернуто у зв'язку з не усуненням ОСОБА_1 недоліків позовної заяви у встановлений судом строк.
Вдруге - 20.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про скасування Рішення №0008581301 про застосування штрафних санкцій від 02.04.2016 (справа №280/6375/19). Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2019 у справі №280/6375/19 позовну заяву повернуто у зв'язку з тим, що адміністративний позов підписаний особою, чиї повноваження на його підписання не підтверджені жодним документом. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.02.2020 у справі №280/6375/19 апеляційну скаргу представника Турчинського М.І. на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 23.12.2019 повернуто скаржнику у зв'язку з тим, що апелянтом не надано суду документу на підтвердження права особи, яка підписала апеляційну скаргу, на вчинення такої дії.
Отже, позивачем не подано до суду заяви та належних доказів щодо поважності причини пропуску строку оскарження Рішення ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних санкцій №0008581301 від 02.04.2016, встановленого ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Враховуючи наведене, суддя вважає, що позивачем не усунуто недолікі позовної заяви відповідно до ухвали суду від 17.03.2020. Відкрити провадження в адміністративній справі за наданими позивачем документами - не вбачається можливим.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно з ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.8 ст.169 КАС України).
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування рішення - повернути позивачу.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Прасов