07 квітня 2020 рокум. Ужгород№ 260/1255/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Олійник В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07 квітня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення. Рішення в повному обсязі складено 10 квітня 2020 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Закарпатській області), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2, Закарпатський ОВК), яким просить: визнати незаконними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо невиплати ОСОБА_1 100 % визначеного пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 та без урахування щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які він отримував перед звільненням з військової служби - протиправною; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року та направити її до ГУ ПФУ в Закарпатській області; зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2018 року 100 % визначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням отриманої довідки з Закарпатського обласного військового комісаріату про розрахунок щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які він отримував перед звільненням з військової служби із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що з 23.10.2010 року відповідачем 1 нарахована та призначена пенсія ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно повідомлення для нарахування пенсії основний розмір її обчислювався із: щомісячних основних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія. В березні 2018 року відповідач 1, з посиланням на вимоги постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" направив позивачеві повідомлення, згідно якого, з 01.01.2018 року перераховано пенсію на підставі довідки, виданої уповноваженим органом Міністерства оборони України - Закарпатським ОВК, яка складається з: щомісячних основних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 5780,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3595,00 грн. Також, повідомлено, що виплата суми підвищення пенсії буде проводитися за графіком та розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків, з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. 24.06.2019 року позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року та виплату пенсії із врахування раніше виплачених сум за весь період з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які були отримані перед звільненням з військової служби та вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Листом від 08.07.2019 року відповідач 1 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність нормативно-правових актів після набрання законної сили судового рішення з цього питання, а тому, відповідач 1 продовжує виплату пенсії із врахуванням п.4 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Зважаючи на відсутність прийнятого рішення відповідача 1 за результатом розгляду зави позивача про перерахунок пенсії, останнім подана заява встановленого зразку згідно додатку 1 до пункту 7 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою із врахуванням вимог цієї постанови, просив відповідача 1 на підставі п.п. 23, 24 подати до уповноваженого структурного підрозділу списки осіб ( ОСОБА_1 ), яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5) та після одержання списків осіб уповноважений структурний підрозділ повинен був зазначити у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передати їх до відповідного органу, що призначають пенсії за формою, згідно додатку 2 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393". Однак, в порушення ч.2 ст. 19 Конституції України щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії та обов'язком обирати лише визначені законом засоби процедуру щодо перерахунку пенсії не здійснив, та в чергове надав відповідь від 16.08.2019 року № 19318/03/19, якою відмовив у перерахунку пенсійного забезпечення позивача, що стало підставою для звернення останнього до суду із даним позовом за захистом своїх законних прав та інтересів.
Ухвалою судді від 11.09.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
30.09.2019 року відповідачем 1 надано відзив на позовну заяву, згідно якого, не погоджується із позовними вимогами позивач з огляду на те, що 30.08.2017 року КМУ прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. З набранням чинності 01.01.2018 року даної постанови, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. У березні 2018 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено та надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. У поданій довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені п.5 Порядку від 13.02.2008 року № 45 та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103. На час виготовлення вказаної довідки та перерахунку пенсії позивача, положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 та Порядку № 45 були чинні. Таким чином вказане свідчить, що ІНФОРМАЦІЯ_3 та ГУ ПФУ в Закарпатській області повністю виконані приписи Порядку № 45 та постанови КМУ № 103. Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у рішенні від 13.03.2019 року у справі № 240/6263/18, де вказано, що скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 103 не впливає на результат розгляду вказаної зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регламентований Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
30.09.2019 року відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, згідно якого, позовні вимоги не визнає з урахуванням того, що спірні відносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з введенням, починаючи з 01.03.2018 року в дію постанови КМУ № 704, якою підвищено грошове забезпечення військовослужбовців. На підставі поданих списків ГУ ПФУ в Закарпатській області на адресу Закарпатського ОВК, військовий комісаріат надав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі, ОСОБА_1 , де були визначені види грошового забезпечення, передбачені п.5 Порядку № 45 та п.1 постанови № 103. Оскільки постановою № 103 та Порядком № 45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, в тому числі тих, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_3 правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення. Вищезазначені нормативно-правові акти були чинними на момент складення довідки № ХР 16453 та перерахунку пенсії та не були скасовані, а тому, позовні вимоги щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 видати нову довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року та направити її до ГУ ПФУ в Закарпатській області - не мають правових підстав для задоволення.
Ухвалою судді від 04.11.2019 року зупинено провадження у адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19).
Ухвалою судді від 24.03.2020 року провадження у адміністративній справі поновлено та продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.03.2020 року ОСОБА_1 подано до суду заяву про зменшення позовних вимог, згідно якої позовні вимоги викладено у наступній редакції: визнати незаконними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо невиплати ОСОБА_1 100 % визначеного пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 та без урахування щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які він отримував перед звільненням з військової служби з 05.03.2019 року; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 видати оновлену довідку станом на 05.03.2019 року згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року на ім'я ОСОБА_1 та направити її до ГУ ПФУ в Закарпатській області із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.04.2019 року 100 % визначеного пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням отриманої оновленої довідки із ІНФОРМАЦІЯ_4 про розрахунок щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які він отримував перед звільненням з військової служби із врахуванням раніше виплачених сум, визначеного станом на 01.01.2018 року; допустити до негайного виконання присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ГУ ПФУ в Закарпатській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
06.04.2020 року ІНФОРМАЦІЯ_3 подано заперечення на заяву ОСОБА_1 про зменшення позовних вимог, згідно якої просить відмовити останньому у прийнятті даної заяви, оскільки така не відповідає вимогам ст. 47 КАС України (в частині пропуску строку для її подання).
Ухвалою судді від 07.04.2020 року заяву ОСОБА_1 про зменшення позовних вимог повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою судді від 07.04.2020 року у задоволенні клопотання ГУ ПФУ в Закарпатській області про зупинення провадження у адміністративній справі відмовлено.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, наказом (по особовому складу) начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 14.10.2010 року за № 766 ОСОБА_1 був звільнений в запас з посади начальника 159 територіального центру комплектування військовослужбовцями за контрактом за віком за частиною 6, пунктом "в" статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та виключений зі списків особового складу військової установи 22.10.2010 року наказом (по стройовій частині) військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З 23.10.2010 року ОСОБА_1 нарахована та призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу 29 років у розмірі 77% сум грошового забезпечення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення згідно з додатком 1 зазначеної постанови, як зазначалось вище.
Маючи таке право, 24.06.2019 року позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року та виплату пенсії із врахування раніше виплачених сум за весь період з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які були отримані перед звільненням з військової служби та вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Листом від 08.07.2019 року за № 441/К-99-01 ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 року № 260/84/19, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду № 857/3510/19 від 04.06.2019 року, головним управлінням 24.06.2019 року здійснено перерахунок пенсії у розмірі 77 % грошового забезпечення з 01.01.2018 року. Таким чином, з 01.07.2019 року пенсія виплачується у новому розмірі.
Разом з тим, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 Постанови № 103, виплата вищевказаних пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії ОСОБА_1 вбачається, що 01.01.2018 року перерахунок пенсії останнього проведено з урахуванням наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5780,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3595,00 грн.
Станом на 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивачу було проведено з урахуванням положень Постанови № 103, згідно з якою виплачується 50% підвищення пенсії.
Також, листом від 08.07.2019 року позивача повідомлено, що виплата суми підвищення пенсії буде проводитися за графіком та розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків, з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Так, 14.08.2019 року ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про перерахунок пенсії у відповідності до зразку згідно додатку 1 до пункту 7 постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою із врахуванням вимог цієї постанови, просив відповідача 1 на підставі п.п. 23, 24 подати до уповноваженого структурного підрозділу списки осіб ( ОСОБА_1 ), яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5) та після одержання списків осіб уповноважений структурний підрозділ повинен був зазначити у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передати їх до відповідного органу, що призначають пенсії за формою, згідно додатку 2 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393".
Листом від 16.08.2019 року за № 19318/03.19, ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено позивача, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також зазначено, що позивачем не надано жодного документу, який давав би право на підвищення пенсії, тому, підстав для перегляду виплачуваної пенсії на сьогоднішній день немає. Одночасно повторно зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду у справі № 826/3858/18, не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 Постанови № 103, виплата вищевказаних пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо виплати розміру пенсії визначеної законодавством України, позивач звернувся до суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 10 Закону 2262 обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання ч. 4 ст. 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13.02.2008 року прийнято Постанову за № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок 45).
Пунктами 1-3 Порядку 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, в місті Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону 2262 пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (пункт 1 Порядку 45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Тобто, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 року прийняв Постанову за № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 року. Даною Постановою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також, 24.02.2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року.
Пунктом 1 вказаної постанови визначено, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На думку позивача, перерахунок його пенсії було здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, а саме: підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія.
Поряд з цим як зазначено ГУ ПФУ в Закарпатській області, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року було здійснено на підставі довідки, наданої уповноваженим органом, про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу.
Відповідач 1 наголошує, що перерахунок пенсії позивачу проведено на підставі наданої Закарпатським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року.
Суд зазначає, що відповідно до вимог п. 5 Порядку 45 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Аналогічні приписи були визначені п. 1 Постанови КМ України від 21.02.2018 року за № 103, якою визначено перерахувати пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Разом з тим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, тобто, набрало законної сили 05.03.2019 року.
Однак суд зазначає, що скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї даної справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Порядок 45 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постанові від 13.03.2019 по справі № 240/6263/18.
Згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, суд вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
З системного аналізу викладеного вбачається, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка, тобто у органів пенсійного фонду відсутній обов'язок щодо самостійного витребування відповідних довідок.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2018 року у справі №709/2728/16-а.
Так, суд наголошує, що під час розгляду даної справи суду не було надано доказів отримання позивачем іншої довідки з зазначенням таких видів грошового забезпечення, а саме: підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія.
Позивачем також не було надано суду доказів оскарження дій уповноваженого органу щодо складання та направлення відповідачу 1 на підставі вимог Порядку №45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, зобов'язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення.
Таким чином законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону 2262, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеним в рішенні від 13.03.2019 року у справі № 240/6263/18.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсію з врахуванням отриманої довідки з Закарпатського обласного військового комісаріату про розрахунок щомісячних основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія), які він отримував перед звільненням з військової служби.
З приводу позовних вимог в частині визнання незаконними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо невиплати позивачу та зобов'язання виплатити 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із врахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
На час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 пунктом 2 Постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 року у таких розмірах: - з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; - з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; - з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Так, під час проведення перерахунку пенсії позивача та встановлення поетапності виплати підвищення пенсії (з 01.01.2018 року лише 50% підвищення) ГУ ПФУ в Закарпатській області діяло у відповідності до приписів вищезазначеної постанови Кабміну, яка на той час була чинною. Отже, на час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач 1 керувався чинними на той час приписами законодавства.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, а отже набрало законної сили 05.03.2019 року.
Частиною 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Жодною нормою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено можливість сплати пенсії частинами у майбутньому та/або із застереженнями про наявність фінансування.
Таким чином, враховуючи, що пункт 2 постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" - скасований, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині підлягають задоволенню саме шляхом визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо неперерахунку та невиплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704-2017-п та зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премії, передбаченої Постановою КМ України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704 та відповідно до вимог статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ за період з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Що стосується вимоги позовної заяви про зобов'язання Закарпатського ОВК видати довідку згідно додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року, та направити її до ГУ ПФУ в Закарпатській області - суд констатує, що на момент виникнення спірних правовідносин у відповідача 2 були відсутні правові підстави для видачі позивачу іншої, ніж на виконання вимог Порядку № 45 та Постанови № 103, довідки.
Оскільки Постановою № 103 та Порядком № 45 при перерахунку пенсії не передбачалося включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, у тому числі тих, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, відповідач 2 правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення від 20.03.2018 року № ХР16453.
Спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після скасування судом п. 5 і додатка 2 Порядку 45, тобто з 05.03.2019 року, у межах даної справи відсутній.
Таким чином, зважаючи на встановлену вище відсутність правових підстав для видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом саме на 01.03.2018 року, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій частині.
Частиною 2 ст. 372 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
При цьому , п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачено, що постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, виконуються негайно. Негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно набуває властивостей обов'язковості і підлягає виконанню не з моменту набрання ним законної сили, а негайно з часу його оголошення в судовому засіданні.
Отже аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що законодавець передбачає обов'язок відповідача добровільно і негайно виконати рішення суду про присудження виплатити пенсію і цей обов'язок полягає у тому, що у відповідача обов'язок видати пенсію у межах стягнення за один місяць виникає відразу після оголошення рішення суду, незалежно від того чи буде дане рішення суду оскаржуватися.
Що стосується клопотання позивача щодо зобов'язання відповідачів надати звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд який ухвалив рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, враховуючи відмову у задоволенні позовної вимоги до відповідача 2, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 30453063), Закарпатського обласного військового комісаріату (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Бородіна, 22 код ЄДРПОУ 08410861) про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо неперерахунку та невиплати ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премій, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704-п та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з 01 січня 2018 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та додаткових видів грошового забезпечення і премій, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704-п та відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з 01 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в сумі 768,40 грн.
6. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті