Рішення від 10.04.2020 по справі 200/14289/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2020 р. Справа№200/14289/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №200/14289/19-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000034003 від 09 вересня 2019 року,-

ВСТАНОВИВ:

10 грудня 2019 року позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000034003 від 09 вересня 2019 року /а.с.4-12/.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами було складено акт від 15 серпня 2019 року №0126/05/99/40/02/3/285007798.

Даним актом встановлено порушення абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії; абз. 19 ч. 2 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка; абз. 13 ч. 2 17 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» продаж алкогольних напоїв для споживання на місці продажу без наявності статусу суб'єкта господарювання громадського харчування (ресторанного господарства).

На підставі висновків акту фактичної перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 вересня 2019 року №0000034003 про застосування до нього суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40 800 грн.

Вважає висновки, викладені в акті фактичної перевірки, такими, що не відповідають дійсності, з огляду на, що податкове повідомлення-рішення від 09 вересня 2019 року №0000034003 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40 800 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що проведеною перевіркою було встановлено, що 15 серпня 2019 року 15год. 43 хв. та у 15 год. 55 хв. продавець ОСОБА_2 у салоні транспортного засобу автобусу IKARUS 25654, в якому встановлено пересувний пункт харчування, у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), здійснювала продаж 1 пляшки вина столового «Оксамитова зима» 0,5 літрів, 9-13 % вмісту спитру, у пляшці без маркування за ціною 45грн, 1 пляшки пива «Баварія Світле» 1,0 літр, код УКТ ЗЕД 2203001000 у власну тару на винос за ціною 29грн, та 2 пластикових бокала пива «Баварія» 0,5 літра кожний, на розлив для споживання на місці у салоні автобусу, без придбання статусу суб'єктів господарювання громадського харчування, за ціною 19 грн, за бокал. Покупцю було надано розрахунковий документ чек №0853 від 15 серпня 2019 року на суму 74 грн, та чек №0854 від 15 серпня 2019 року на суму 38грн. Ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на місці здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями: пересувний пункт харчування, який знаходиться біля будинку майданчику за адресою: АДРЕСА_1 , у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відсутня.

Здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме 15 серпня 2019 року об 15-43 продавець ОСОБА_2 у салоні транспортного засобу автобусу IKARUS 25654 здійснювала продаж 1 пляшки вина столового «Оксамитова зима» 0,5 літрів, 9-13 % вмісту спирту, у пляшці с закупореною пластиковою кришкою з фіксатором, без маркування за ціною 45,0 грн., на якій відсутня марка акцизного податку встановленого зразка.

Здійснення продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без придбання статусу суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств ресторанного господарства, а саме у 15 год. 55 хв. продавець ОСОБА_2 у салоні транспортного засобу автобусу IKARUS 25654, в якому встановлено пересувний пункт харчування, у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), здійснювала продаж 2 пластикових бокала пива «Баварія» 0,5 літра кожний, на розлив для споживання на місці у салоні автобусу, за ціною 19,0 грн., за бокал. Покупцю було надано розрахунковий документ чек № 0854 від 15 серпня 2019 року на суму 38,0 грн.

При здійснені продажу 1 пляшки вина столового «Оксамитова зима» 0,5 літрів, 9-13 % вмісту спирту, у пляшці без маркування за ціною 45грн, 1 пляшки пива «Баварія Світле» 1,0 літр, код УКТ ЗЕД 2203001000 у власну тару на винос за ціною 29,0грн, покупцю було надано розрахунковий документ чек № 0853 від 15 серпня 2019 року на суму 74грн, у якому було нараховане податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв через роздрібну мережу у сумі 1,38 грн., тільки з реалізації пива 29грн: 105*5 = 1,38грн, з реалізованого вина столового на суму 45,0грн, податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв у розрахунковому у сумі 2,14грн, (45:105*5) у документі не нарахована.

На підставі акту перевірки та у відповідності до пп. 54.3.3. п. 54.3. статті 54 ПК України Головним управлінням ДПС у Донецькій області було винесено податкове повідомлення-рішення №0000034003 від 09 вересня 2019 року про застосування до ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) фінансових санкцій у розмірі 41310грн. Згідно із ЗУ №481/95-ВР за порушення норм Закону щодо торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів (ст.17 ЗУ №481/95-ВР ). Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою ст.17 ЗУ №481/95-ВР від 19.12.1995р. цієї статті, приймаються органами доходів і зборів, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Таким чином, Головним управлінням ДПС Донецькій фактична перевірка проведена згідно вимог діючого законодавства, висновки викладені в акті перевірки № 0241/05/99/40/02/ НОМЕР_1 від 16 серпня 2019 року, є обґрунтованими і законними, а відтак податкове повідомлення - рішення № 0000034003 від 09 вересня 2019 року не підлягає скасуванню. Просить суд відмовити у задоволенні позову /а.с.61-113/.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року позовну заяву було залишено без руху /а.с.29/.

21 грудня 2019 року на адресу суду позивачем надано копії додатків до позовної заяви, засвідчені належним чином на виконання ухвали суду від 16 грудня 2019 року /а.с.31-46/.

Ухвалою суду, від 27 грудня 2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання по справі/а.с.1/.

29 січня 2020 року через відділ документообігу та діловодства суду представником відповідача надано заяву про відкладення підготовчого засідання /а.с.53/.

Ухвалою суду постановленою без видалення до нарадчої кімнати від 29 січня 2020 року відкладено підготовче провадження та призначено судове засідання на 17 лютого 2020 року.

17 лютого 2020 року відповідачем, через відділ діловодства та документообігу суду надано відзив на позов разом із додатками /а.с.61-113/.

17 лютого 2020 року ухвалою суду, постановленою без видалення до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 березня 2020 року.

16 березня 2020 року у судовому засіданні оголошено перерву для надання позивачем витребуваних судом документів.

30 березня 2020 року засобами електронного зв'язку, позивачем надіслано на адресу суду документи витребувані судом у судовому засіданні, що відбулося 16 березня 2020 року/а.с.125-130/.

У зв'язку із неявкою сторін у судове засідання розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження в межах строків, визначених Кодексу адміністративного судочинства України для розгляду справи.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.193 КАС України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.

Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 30 вересня 2015 року зареєстрований як фізична особа-підприємець за номером 2 254 000 0000 016639. 14 вересня 2018 року ОСОБА_1 . Бахмутською ОДПІ ТУ ДФС у Донецькій області було видано реєстраційне посвідчення № НОМЕР_2 на встановлення РРО за місцем здійснення своєї господарської діяльності - торгівельний павільйон АДРЕСА_1 а.с.17/. 03 травня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області видано ОСОБА_1 ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 04 травня 2019 року по 04 травня 2020 року/а.с.16/

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області, є органом державної влади. Статус державної фіскальної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Згідно п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п.75.1.3. п.75.1 ст.75 ПК України - фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.81.1 ст.81 ПК України особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу.

Перевірку здійснено на підставі Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями, Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» із змінами та доповненнями, Закону України від 23 листопада 2018 року № 2628-УШ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95- ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанов Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», від 13 травня 1996 року № 493 «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 31 березня 1999 року № 500 «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», від 27 грудня 2010 року № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», від 07 серпня 2001 року № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору», від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»; Положення про Департамент контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів, затвердженого наказом Міндоходів України від 01.07.2013 № 224, наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24.07.2002 № 218 «Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами» та інших нормативно-правових актів, контроль за якими покладено на контролюючі органи.

Відповідно наказу Головного управління ДФС у Донецькій області №1480 від 09 серпня 2019 року направлень на перевірку №1931, 1930 від 09 серпня 2019, на підставі п.п.80.2.5 п.80.2, ст.80 ПК України Головним управлінням ДПС у Донецькій області було проведено фактичну перевірку пересувного пункту харчування IKARUS 25654 який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) /а.с.68,69/.

За наслідками перевірки, складено акт від 15 серпня 2019 року №0126/05/99/40/02/3/285007798/а.с.19-21/.

Під час проведення перевірки було встановлено порушення ФО-П ОСОБА_1 порядку провадження господарської діяльності, а саме:

- здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушено абз. 6 ч. 2 ст. 17 ЗУ №481/95-ВР;

- абз. 19 ч. 2 17 ЗУ №481/95-ВР, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка;

- абз. 13 ч. 2 17 ЗУ №481/95-ВР, продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без придбання статусу суб'єктів господарювання громадського харчування.

На підставі висновків акту фактичної перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 вересня 2019 року №0000034003 про застосування до нього суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40 800 грн/а.с.22/.

Позивач, не погоджуючись із прийнятим ГУ ДПС у Донецькій області податковим повідомленням-рішенням від 09 вересня 2019 року №0000034003 звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд дійшов висновку, що відповідач не в повній мірі довів правомірність свого рішення, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95 від 19.12.1995 року (зі змінами та доповненнями) (далі за текстом ЗУ №481/95).

Так, в акті перевірки відповідачем зазначено, що ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на місці здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями: пересувний пункт харчування, який знаходиться біля будинку майданчику за адресою: АДРЕСА_1 , у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відсутня, чим порушено абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України №481/95.

За вказане порушення до позивача застосовано штрафні фінансові санкції у сумі 17000грн.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02 жовтня 2015 року ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем , основним видом діяльності оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами (КВЕД 46.37).

14 вересня 2018 року ФО-П ОСОБА_1 в Бахмутській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області зареєстровано реєстратор розрахункових операції марки ВАМП-МІКРО (заводський номер НОМЕР_3 ) про що було видано відповідне реєстраційне посвідчення № НОМЕР_2 на встановлення РРО за місцем здійснення своєї господарської діяльності - торгівельний павільйон АДРЕСА_1 а.с.17/.

03 травня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області видано ФО-П ОСОБА_1 ліцензію за №0502/03/12/2019/00145 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 04 травня 2019 року по 04 травня 2020 року за місцем торгівлі, а саме в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_5 ./а.с.16/.

В акті фактичної перевірки зазначено, що перевірка позивача була здійснена 15 серпня 2019 року за адресою: АДРЕСА_1 / а.с.76/.

З фіскальних чеків №0853 від 15 серпня 2019 року на суму 74 грн, та чек №0854 від 15 серпня 2019 року на суму 38,0 грн вбачається факт реалізації Ф-ОП ОСОБА_1 у торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_1 1 пляшки вина столового «Оксамитова зима» 0,5 літрів, 9-13 % вмисту спитру, у пляшці без маркування за ціною 45,0 грн., 1 пляшки пива «Баварія Світле» 1,0 літр, код УКТ ЗЕД 2203001000 у власну тару на винос за ціною 29,0 грн, та 2 пластикових бокала пива «Баварія» 0,5 літра кожний, на розлив за ціною 19,0 грн, за бокал /а.с.81/.

Частиною 1 ст.15 Закону України №481/95 визначено, що імпорт, експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до ч.20 ст.15 Закону України №481/95 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною 23 ст. 15 Закону України №481/95 Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень - на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі.

Згідно вимог ч.1 ст. 17 Закону України №481/95 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно положень абз.6 ч.2 ст. 17 Закону України №481/95 до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Тобто, відповідачем безпідставно визначено, що ФО-П ОСОБА_1 допустив порушення вимог абз.6 ч.2 ст. 17 Закону України №481/95, оскільки у останнього наявна ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 04 травня 2019 року по 04 травня 2020 року за місцем торгівлі, а саме в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 . Підставою для притягнення суб'єкта господарювання є відсутність відповідної ліцензії, проте як у позивача ліцензія була в наявності.

Суд повторює, що 03 травня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області видано ФО-П ОСОБА_1 ліцензію за №0502/03/12/2019/00145 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 04 травня 2019 року по 04 травня 2020 року за місцем торгівлі, а саме в торгівельному павільйоні за адресою: АДРЕСА_2 .

Факт торгівлі підакцизними товарами в пересувному пункті харчування автобус «ІKARUS 25654», що знаходиться біля будинку майданчику за адресою: АДРЕСА_1 , у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 не знайшов свого підтвердження під час судового розгляду.

Відносно санкції передбаченої ст. 15-3 Закону України № 481/95, в частині реалізації алкогольних напоїв (пива) на розлив для споживання на місці суб'єктом господарювання, що не має статусу підприємства громадського харчування, а саме: продавцем ОСОБА_2 у салоні транспортного засобу автобусу IKARUS 25654, в якому встановлено пересувний пунк харчування, у якому здійснює свою господарську діяльність ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), здійснювала продаж 2 пластикових бокала пива «Баварія» 0,5 літра кожний, на розлив для споживання на місці у салоні автобусу, за ціною 19,0грн, за бокал суд зазначає наступне.

Так, у Акті перевірки зазначено, що продавцем позивача здійснена реалізація 2 пластикових бокала пива «Баварія» 0,5 літра кожний, на розлив для споживання на місці у салоні автобусу, за ціною 19,0грн, за бокал. При цьому позивач не має статусу підприємства громадського харчування.

На думку відповідача, позивач допустив порушення, передбачене статтею ч.6 ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", яким встановлена заборона щодо продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, який дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Згідно з абзацом десятим частини другої статті 17 Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями регулюється також «Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 (далі - Правила).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Правил роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.

Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів (пункт 22 Правил).

Зазначені норми законодавства встановлюють, що торгівля алкогольними напоями з метою їх споживання на місці дозволена лише суб'єктам господарювання, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів. Недотримання таких умов є підставою для застосування штрафних санкцій у розмірі, визначеному Законом.

Зокрема, в акті жодним чином не відображено, що продаж алкогольних напоїв на розлив здійснювався у приміщенні торгівельного павільйону, в якому наявні будь-які спеціально обладнані місця для споживання алкогольних напоїв одразу після їх придбання (столи, стільці), а також наявність посуду, в якому неможливо придбати такі напої "на винос".

Окрім того, матеріалами справи підтверджується право позивача на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, до яких віднесено і пиво. Позивач має відповідну ліцензію, тому підстав для застосування до позивача фінансових санкцій відповідно до частини другої статті17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у вигляді штрафу у розмірі 6 800грн - не було.

Суд не погоджується з доводами відповідача, що наявні в матеріалах справи докази підтверджують факт продажу позивачем пива для його споживання на місці, оскільки підтверджено лише факт продажу алкогольного напою, проте не факт споживання його на місці реалізації. Таким чином, в даному випадку має місце продаж алкогольних напоїв, який є різновидом роздрібної торгівлі, а не продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.

Під час перевірки посадовими особами не було встановлено факту продажу позивачем пива на розлив саме для споживання на місці, а матеріалами справи, зокрема, актом перевірки, підтверджується право позивача на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), оскільки позивач має відповідну ліцензію.

Недоведеність з боку відповідача належними доказами складу правопорушення передбаченого статтею 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", та як наслідок відсутності підстав для застосування визначеного абзацом десятим частини другої статті 17 цього Закону штрафної (фінансової) санкції у сумі у сумі 6800 грн.

Вищезазначена позиція відображена у Постанові Верховного Суду від 28 серпня 2018 року по справі № 806/1285/17 (адміністративне провадження № К/9901/32779/18).

Щодо встановленого порушення абз. 19 ч. 2 17 Закону України №481/95-ВР, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, суд зазначає наступне.

Актом перевірки встановлено, що при здійснені продажу 1 пляшки вина столового «Оксамитова зима» 0,5 літрів, 9-13 % вмісту спирту, у пляшці без маркування за ціною 45грн, 1 пляшки пива «Баварія Світле» 1,0 літр, код УКТ ЗЕД 2203001000 у власну тару на винос за ціною 29,0грн, покупцю було надано розрахунковий документ чек №0853 від 15 серпня 2019 року на суму 74 грн, у якому було нараховане податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв через роздрібну мережу у сумі 1,38 грн., тільки з реалізації пива 29грн: 105*5 = 1,38грн, з реалізованого вина столового на суму 45грн, податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв у розрахунковому у сумі 2,14 грн., (45:105*5) у документі не нарахована.

Дія Закону України № 481/95 не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених цим Законом, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах дата власного споживання.

Відповідно Закону України «Про виноград та виноградне вино» вино - алкогольний напій, вироблений з винограду, міцність якого набувається внаслідок спиртового бродіння роздушених ягід або свіжовіджатого соку, а в разі виготовлення вин кріплених - підвищується шляхом додавання спирту етилового, ректифікованого та/або спирту етилового ректифікованого виноградного, та/або дистиляту виноградного спиртового. Міцність вин може становити від 9 до 20 відсотків об'ємних. Органолептичні якості вина повинні відповідати природному складу винограду або відтворювати особливості, набуті внаслідок купажування чи спеціальної технологічної обробки виноматеріалів.

Тому необхідно врахувати, що роздрібна торгівлі столовими винами може здійснюватися без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, але за умови обов'язкового дотримання суб'єктами господарювання норм законодавства України, що регулюють питання виробництва та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, зокрема, розділу VI Податкового кодексу України, ЗУ №481/95-ВР, Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854, тощо.

Згідно з пунктом 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів віднесені, зокрема, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво.

Відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 ПК України особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів є платником акцизного податку. При цьому об'єктом оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України).

Підпунктом 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, зокрема, що реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.

Об'єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є операції з реалізації суб'єктом господарювання алкогольних напоїв (тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ.

Підпунктом 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України визначено, що для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України, ставка податку становить 5 відсотків.

Згідно з п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України об'єктами оподаткування є операції з реалізації суб'єкта господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктом госпдарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), для безготівкових розрахунків - дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу, а у разі реалізації товарів ФО-П , які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 ПКУ).

При цьому абзацом четвертим ст. 2 Закону № 265 визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таким чином, базою оподаткування акцизним податком для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) таких підакцизних товарів, що реалізовані суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі.

Доказів, що розлив столового вина здійснюється з тари, що вже маркована маркою акцизного податку, а акцизний податок з продукції сплачено виробником позивачем суду не надано, проте як податковим органом під час розгляду справи підтверджено документально, що ФО-П ОСОБА_3 15 серпня 2019 року було реалізовано вино столове на суму 45грн, податкове зобов'язання з акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв у розрахунковому у сумі 2,14грн, (45:105*5) у документі не нарахована, що підтверджується фіскальним чеком №0853 від 15 серпня 2019 року на суму 74грн /а.с.81/.

З огляду на що суд погоджується із відповідачем, що ФО-П ОСОБА_3 допущено порушення вимог абз. 19 ч. 2 17 Закону України №481/95-ВР, а застосування штрафних санкцій у сумі 17000грн є правомірним, а податкове повідомлення рішення в цій частині не підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем в судовому засіданні не в повній мірі доведено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Щодо судових витрат суд зазначає наступне.

Квитанцією №0.0.1543805223.1 від 05 грудня 2019 року за подання даного позову ОСОБА_1 сплачено 768,4грн /а.с.3/.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог

З огляду на що суд присуджує на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області 448,24грн.

Керуючись Конституцією України, статтями 2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,192-205,241-247,255,295-297, п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 43142826) визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000034003 від 09 вересня 2019 року - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000034003 від 09 вересня 2019 року форми «С» в частині застосування до фізичної особи-підприємця штрафних (фінансових) сакцій у сумі 23800грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 43142826) судовий збір в розмірі 448,24грн.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 10 квітня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов