Ухвала від 10.04.2020 по справі 200/3495/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження

10 квітня 2020 р. Справа №200/3495/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження за постановою від 18 серпня 2011 року № 159 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у сумі 510 грн.

ВСТАНОВИВ:

Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження за постановою від 18 серпня 2011 року № 159 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у сумі 510 грн.

В обґрунтування заявленої заяви представник заявника зазначив, що постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби м. Маріуполь ГТУЮ у Донецькій області було відкрито виконавче провадження. Саме в період знаходження виконавчого документу на примусовому виконанні у відділі ДВС, Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016р. № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного України» передбачена реорганізація деяких територіальних органів Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів г Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 2. Так, управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя та управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя реорганізовано в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області. Крім того, 1 червня 2018 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2017 року № 821 „Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області шляхом злиття було реорганізоване в Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861). Згідно із пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, у разі злиття органів виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття. Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є правонаступником всіх майнових прав та обов'язків Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області.

Так як рахунки управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області та Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області закриті, а Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду Донецької області не виступає стороною по справі, відділ ДВС не має можливості провести перерахунок стягнутих коштів до бюджету Пенсійного фонду України. Зазначене негативно впливає на забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд встановив наступне.

18 серпня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя прийнято постанову № 159, відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 510 грн.

13 квітня 2016 року виконавчою службою була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 50789040 з примусового виконання вищезазначеної постанови Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

1 червня 2018 року на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2017 року № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області шляхом злиття було реорганізоване в Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861).

Згідно з частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, який визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, зокрема у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зареєстроване 1 червня 2018 року як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 42171861. Отже, в спірних правовідносинах належним стягувачем повинне бути Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, як правонаступник реорганізованого Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. Крім того, абзац 2 частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює, що у разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

Суд зазначає, що Розділ ІV Кодексу адміністративного судочинства України регулює процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, до якого, зокрема, входить стаття 379 - заміна сторони виконавчого провадження. Отже, можна зробити висновок, що суд має право постановити рішення про заміну сторони виконавчого провадження лише при наявності адміністративної справи. Проте, відповідно до частини 5 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI вимога територіального органу Пенсійного Фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчої службою в порядку, встановленому законом. Крім того, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Отже, суд зазначає, що ні Кодексом адміністративного судочинства України, ні іншими нормативно-правовими актами не врегульовано порядок заміни сторони виконавчого провадження за виконавчими документами, винесеними органами, які мають право самостійно їх приймати поза межами судових справ. Крім того, суд зазначає, що при відмові у задоволенні заяви заявника про заміну сторони виконавчого провадження, у першу чергу можуть наступити негативні наслідки для боржника за виконавчим документом, оскільки при фактичному стягненні з боржника суми боргу у державної виконавчої служби буде відсутня можливість щодо перерахування коштів на користь стягувача, що порушує права та законні інтереси боржника.

У відповідності до приписів частини 6 статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 2 статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Сторони у судове засідання 10 квітня 2020 року не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання. 7 квітня 2020 року Центральний відділ ДВС у м. Маріуполі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надав до суду заяву про розгляд заяви без участі представника.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення заяви Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити заяву Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження за постановою від 18 серпня 2011 року № 159 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у сумі 510 грн.

2. Замінити стягувача - Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на правонаступника - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а).

3. Ухвала набирає законної сили відповідно до норм статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи було здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, з урахуванням внесених до КАС України змін згідно з Законом України від 29 березня 2020 року № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019). Даний строк продовжується на строк дії такого карантину. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Ухвала суду набирає законної сили у строк та в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

5. Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та її повний текст складений та підписаний 10 квітня 2020 року.

Суддя С.В. Смагар