Рішення від 27.01.2020 по справі 160/13168/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2020 року Справа № 160/13168/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "КУБ ЛДФ" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання нечинним рішення Управління соціальної політики Виконавчого комітету Нікопольської міської ради (далі - відповідач) з не призначення субсидії з 01.05.2019р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язання Управління соціальної політики Виконавчого комітету Нікопольської міської ради призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) субсидію, за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що рішення відповідача про відмову у призначені субсидії є протиправним, оскільки відповідач дійшов до передчасного висновку про наявність у позивача заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у сумі, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Заборгованість позивача перед ТОВ «КУБ ЛДФ» відсутня, оскільки договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів не укладав, а тому не повинен сплачувати за дану послугу. Крім того, існування вказаної заборгованості не доведена ТОВ «КУБ ЛДФ» фактичними доказами та до теперішнього часу судом не визнавалась.

Ухвалою суду від 28.12.2019р. справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

23.01.2020 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву у якому просить суд відмовити у задоволені позову, оскільки отримав інформацію від ТОВ «КУБ ЛДФ», що за адресою позивача станом на 01.05.2019 року була наявна заборгованість, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У зв'язку з чим відповідач повідомляє, що у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, житлова субсидія на наступний сезон не призначається.

Також листом № 26 від 29.03.2019, ТОВ «КУБ ЛДФ» до відповідача, надано роз'яснення, що згідно діючого законодавства, послуги з вивезення побутових відходів надаються всім без виключення мешканцям міста, незалежно від наявності відповідного індивідуального договору чи їх бажання. На кожне домоволодіння заведено особовий рахунок, по якому обліковуються нормативні обсяги наданих послуг та їх оплата. Отже, згідно цього листа, повідомляє відповідач, всі мешканці міста, без виключення, є одержувачами послуг ТОВ «КУБ ЛДФ».

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно до 01.05.2019, перебував на обліку в Управлінні соціальної політики Нікопольської міської ради, як одержувач субсидії.

В липні 2019 року позивач дізнався про те, що відповідач не призначив йому субсидію на новий термін з 01.05.2019.

Згідно відповідей, які були надані позивачу, відповідач дійсно не призначив субсидію на неопалювальний сезон з 01.05.2019, у зв'язку з заборгованістю позивача за житлово комунальні послуги, які були надані ТОВ «КУБ ЛДФ».

Позивач, не згоден із вказаним рішенням, оскільки вважає, що він не підписував договір на надання житлово-комунальних послуг та не користувався послугами ТОВ «КУБ ЛДФ», а тому заборгованість відсутня.

Враховуючи це, позивач вважаючи незаконним рішення відповідача, щодо відмови в призначенні субсидії, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері умов призначення та порядку надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 тощо.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так, відповідно до ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.1ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави..

Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно до пунктів 5, 6 вказаного Закону, споживач має право:

- на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;

- на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Відповідно до статей 12 та 13 вказаного Закону, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848).

Дане положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, визначено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням у відповідності до абз.1 п.3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). Тобто Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради наділений повноваження щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, спрямованих на виплату субсидій в тому числі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п.13 Положення №848 в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Згідно з п.14 Положення №848 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Також даним пунктом передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.

Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Згідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Позивач неодноразово повідомляв відповідача про те, що він не укладав договір про надання послуг щодо вивезення побутових відходів з ТОВ «КУБ ЛДФ» та не користувався житлово-комунальними послугами останнього.

Відповідач, в свою чергу, для підтвердження своїх доводів, не надав доказів, про те, що позивач користувався послугами з вивезення побутових відходів, які надає ТОВ «КУБ ЛДФ».

Також, згідно матеріалів справи, у листі ТОВ «КУБ ЛДФ» до відповідача за № 333 від 12.06.2019, вбачається, що позивач не укладав договір про отримання комунальної послуги з вивезення твердих побутових відходів.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та вказаних норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно вирішив не призначати позивачу субсидію з 01.05.2019.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому, суд виходить з того, що вимоги про визнання неправомірними (незаконним, недійсним, нечинним) рішення суб'єкта владних повноважень, є тотожними вимогами щодо визнання протиправними такого рішення, враховуючи приписи ст.245 КАС України, яка, зокрема визначає можливість суду, у разі задоволення адміністративного позову, прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, чи окремих його положень тощо.

Стосовно клопотання позивача про витребування доказів, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Згідно п.4 ч.2 ст.80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Всупереч п.4 ч.2 ст.80 та п.8 ч.5 ст.160 КАКС України, клопотання позивача не відповідає встановленим нормам.

При цьому, суд звертає увагу, що приписами ст.ст.114-117 КАС України встановлені підстави та порядок, спроби забезпечення доказів, вимоги до оформлення заяви тощо.

Враховуючи, що позивачем фактично не були понесені судові витрати у зв'язку із винесенням ухвали суду від 28.12.2019 про відстрочення сплати судового збору, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України судовий збір у сумі 768грн. 40коп. підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.77-78, 90, 139, 241-246, 260-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "КУБ ЛДФ", про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Управління соціальної політики Нікопольської міської ради з не призначення субсидії з 01.05.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Управління соціальної політики Нікопольської міської ради призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) субсидію, за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути до спеціального фонду Державного бюджету України судові витрати в сумі 768грн. 40коп. (сімсот шістдесят вісім грн. сорок коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної політики Нікопольської міської ради (53213, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Отаманська, буд. 2, код ЄДРПОУ 26136955).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова