Справа № 711/176/20
Провадження № 3/712/626/20
09 квітня 2020 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого водієм в ПП «Медіт-Сервіс», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП,
До Соснівського районного суду м. Черкаси з Придніпровського районного суду м. Черкаси надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення від 06.01.2020 серії ДПР18 № 319331, ОСОБА_1 063.01.2020 о 07:00 год., керуючи транспортним засобом «АТАМАН А-09344» р.н. НОМЕР_1 (власник ПП «Медіт-Сервіс») по вул.. Смілянській, 100 в м. Черкаси порушуючи вимоги п. 10.1 ПДР, при зміні напрямку руху не впевнився в безпечності маневру, не надав переваги в русі та скоїв зіткнення з автомобілем «Мерседес Спрінтер» р.н. НОМЕР_2 (належить ОСОБА_2 ), який рухався в попутному напрямку, чим скоїв правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 124 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник не з'явилися, але через канцелярію суду скерували клопотання про повернення адміністративних матеріалів на доопрацювання, вважаючи, що на схемі ДТП від 06.01.2020 не вказано/не позначено відстань від місця зіткнення транспортних засобів до пішохідного переходу по вул.. Смілянській, від якого можна визначити чи міг водій автобуса ОСОБА_1 заїхати на зупинку і від'їжджати від бордюра у крайній лівий ряд та перегородити дорогу автомобілю марки «Мерседес» перед зіткненням транспортних засобів.
Інший учасник ДТП ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечував проти направлення адміністративних матеріалів на до оформлення.
Статтею 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в ст.252 КпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття ст.124 КУпАП, встановлює відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що адміністративний матеріал складений відносно ОСОБА_1 необхідно направити на до оформлення з наступних підстав.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Згідно з ст. ст. 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вищевказаних вимог, а саме: в схемі ДТП від 06.01.2020 не встановлено відстань від місця зіткнення транспортних засобів до пішохідного переходу перед зупинкою «Вокзали» по вул. Смілянській у м. Черкаси.
Вказане позбавляє суд повно, об'єктивно та всебічно з'ясувати обставини справи, вирішити її у точній відповідності з законом, оскільки в матеріалах справи не в повній мірі встановлено механізм ДТП та його елементів та не дасть можливості встановити експертам при призначенні авто - технічної експертизи відповідність дій водіїв транспортних засобів у даній дорожній ситуації вимогам Правил дорожнього руху.
За таких обставин, матеріали адміністративної справи підлягають поверненню до органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 184 ч. 2, 256, 278, 283-285 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 направити для дооформлення до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Соснівського
районного судум. Черкаси О.І.Кончина