08 квітня 2020 року справа № 580/87/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської районної державної адміністрації про стягнення невиплаченої заробітної плати та середньомісячного заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Чигиринської районної державної адміністрації (20900, м. Чигирин, вул. Б.Хмельницького, 26), в якій просить:
-стягнути з Чигиринської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 ненараховану та невиплачену виплату за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за тимчасово відсутнього державного службовця в період з 16 червня 2016 року по 04 жовтня 2019 року в розмірі 93654 грн. з обов'язковим утриманням з неї податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством;
-стягнути з Чигиринської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі середньомісячного заробітку з 04.11.2019 по фактичний день розрахунку, з обов'язковим утриманням з неї податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.
04.03.2020 ухвалами суду продовжено строк проведення підготовчого провадження та витребувано з Чигиринської районної державної адміністрації докази.
18.03.2020 закрито підготовче провадженні та призначено розгляд справи по суті.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що працюючи на посаді головного спеціаліста архівного сектору Чигиринської РДА з 15 червня 2016 року по день звільнення і фактично виконуючи обов'язки тимчасово відсутнього завідувача архівного сектору держадміністрації, роботодавцем в порушення вимог п. 4 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про державну службу» не було здійснено виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50% посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця. Позивач наголошує, що нею фактично здійснювались в період з 16 червня 2016 року по 04 листопада 2019 року обов'язки тимчасово відсутнього завідувача архівного сектору Чигиринської районної державної адміністрації, оскільки приймались документи та описи справ архіву на зберігання, виконувались вказівки голови РДА, які відносяться до компетенції завідувача архівного сектору, забезпечувалась організація проведення технічної інвентаризації приміщення, представництво інтересів архіву у взаємовідносинах із іншими підрозділами РДА та органами місцевого самоврядування, забезпечувалась господарська діяльність архіву.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що керівником державної служби рішення про покладення додаткових обов'язків завідувача архівного сектору держадміністрації на ОСОБА_1 не приймалось, як остання і не виконувала всіх функцій за вакантною посадою та не несла персональної відповідальності, а тому конкретний розмір додаткової виплати їй не здійснювався. Наголошено, що ОСОБА_1 виконувала завдання, функції і повноваження головного спеціаліста архівного сектору Чигиринської РДА передбачені посадовою інструкцією, затвердженої завідувачем архівного сектору райдержадміністрації 20 червня 2016 року. При цьому, відповідачем не видавались акти щодо тимчасового покладення на позивача обов'язків завідувача сектору райдержадміністраці, а тому документи, додані позивачем підписані ним як в.о. завідувача архівного сектору райдержадміністрації не є доказом у справі і не мають юридичного обгрунтування наявності факту виконання додаткових, не передбачених її посадовою інструкцією, обов'язків.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 у відповідності до трудової книжки серії НОМЕР_1 та особової справи №12 в період з 10.06.2016 по 04.11.2019 працювала на посаді головного спеціаліста архівного сектору Чигиринської РДА.
З 15.06.2016 посада завідувача архівного сектору Чигиринської районної державної адміністрації по день звільнення ОСОБА_1 була вакантною, що і не заперечується сторонами.
22.06.2016 розпорядженням райдержадміністрації № 164 затверджено положення про архівний сектор Чигиринської районної державної адміністрації, у відповідності до п. 10 якого завідувач архівного сектору:
-здійснює керівництво сектору, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності…;
-подає голові РДА положення про сектор;
-затверджує посадові інструкції працівників архівного сектору та розподіляє обов'язки між ними;
-планує роботу архівного сектору, вносить пропозиції щодо формування планів роботи РДА;
-вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи сектору;
-звітує перед головою РДА;
-може входити до складу колегії РДА;
-вносить пропозиції щодо розгляду на засіданні колегії питань, що належать до компетенції сектору;
-може брати участь у засідання органів місцевого самоврядування;
-представляти інтереси сектору у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами РДА, центральними органами, органами місцевого самоврядування - за дорученням керівника РДА;
-видає накази, організовує контроль за їх виконанням;
-розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису на утримання сектору;
-призначає на посаду та звільняє працівників сектору;
-провидить особистий прийом громадян;
-забезпечує дотримання працівниками внутрішньо-трудового розпорядку та дисципліни;
-здійснює інші повноваження, визначені Законом;
31.05.2018 розпорядженням райдержадміністрації № 168 затверджено положення про архівний сектор Чигиринської районної державної адміністрації, у відповідності до п. 10 якого завідувач архівного сектору:
-здійснює керівництво сектору, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності…;
-подає голові РДА положення про сектор;
-затверджує посадові інструкції працівників архівного сектору та розподіляє обов'язки між ними;
-вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи сектору;
-звітує перед головою РДА;
-може входити до складу колегії РДА;
-вносить пропозиції щодо розгляду на засіданні колегії питань, що належать до компетенції сектору;
-може брати участь у засідання органів місцевого самоврядування;
-представляти інтереси сектору у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами РДА, центральними органами, органами місцевого самоврядування - за дорученням керівника РДА;
-видає накази, організовує контроль за їх виконанням;
-провидить особистий прийом громадян;
-забезпечує дотримання працівниками внутрішньо-трудового розпорядку та дисципліни;
-відповідає за дотриманням правид і норм охорони праці та протипожежної безпеки;
-здійснює інші повноваження, визначені Законом.
04.09.2019 розпорядженням райдержадміністрації № 125 затверджено положення про архівний сектор Чигиринської районної державної адміністрації, у відповідності до п. 10 якого до завдання та обов'язки завідувача архівного сектору зазнали змін у підпорядкованості.
Відповідно до посадової інструкції, затвердженої завідувачем архівного сектору райдержадміністрації 20 червня 2016 року, головний спеціаліст архівного сектору райдержадміністрації виконує наступні завдання, функції і повноваження:
-готує відповідні проекти рішень щодо поточних завдань в архівній справі;
-збирає та аналізує інформацію з питань розвитку архівної справи;
-бере участь у розробленні проектів нормативно - правових актів;
-аналізує практику правового регулювання у архівній сфері;
-готує проекти відповідей на запити;
-організовує роботу з документами;
-забезпечує зберігання, перевірку наявності та охорону документів;
-здійснює перевірку ведення діловодства на підприємствах;
-забезпечує скликання засідань комісії;
-в період відсутності завідувача сектору підписує документи та скріплює печаткою архівного сектору;
-здійснює контроль за прийманням та видачею документів;
-здійснює контроль за зберіганням печатки та штампів.
-за дорученням вищого керівництва представляє архівний сектор в інших органах виконавчої влади з питань, що стосуються його компетенції;
-здійснює перевірки ведення діловодства на підприємствах, установах та організаціях незалежно від форм власності роботи їх архівних підрозділів, умов зберігання документів...;
-готує проекти запитів на отримання в установленому порядку від органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, громадських об'єднань, статистичні та оперативні дані, звіти та довідкові матеріали з питань, що належать до компетенції архівного сектору, необхідних для виконання головним спеціалістом своїх посадових обов'язків;
-вносить на розгляд керівництва пропозиції щодо вдосконалення роботи свого підрозділу, центрального органу виконавчої влади.
Як встановлено судом з поданих документів, в період з 15.06.2016 по 04.11.2019, ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста архівного сектору Чигиринської РДА здійснювала приймання - передавання документів з підписом відповідних актів, вносила пропозиції на виконком ради, здійснювала надання відповідей з власним підписом, брала участь у засіданні колегії РДА і т. д.
Суд звернув увагу на наявність у посадовій інструкції головного спеціаліста архівного сектору райдержадміністрації виконуваних позивачем завдань і повноважень.
Позивач не погоджуючись з невиплатою грошових коштів за додаткове навантаження звернулася до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідності до статті 48 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», посадові особи місцевих державних адміністрацій є державними службовцями, їх основні права, обов'язки, відповідальність, умови оплати праці і соціально-побутового забезпечення визначаються Законом України "Про державну службу".
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначені Законом України «Про державну службу».
Згідно ч. 2, 3 ст. 5 Закону України «Про державну службу», визначено, що відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Відповідно до ч. 7, 8 ст. 31 Закону України «Про державну службу», з метою безперебійного функціонування державного органу одночасно з прийняттям рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби до призначення особи на таку посаду суб'єкт призначення може прийняти рішення:
1) про тимчасове покладення виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії "А" на одного із заступників або на одного з керівників самостійних структурних підрозділів цього державного органу;
2) про тимчасове покладення виконання обов'язків за вакантною посадою керівника самостійного структурного підрозділу на одного із державних службовців, які працюють у відповідному структурному підрозділі державного органу;
3) про тимчасовий розподіл обов'язків за іншими вакантними посадами державної служби між державними службовцями, які працюють у відповідному структурному підрозділі державного органу.
Строк тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати три місяці. На час виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби здійснюється виплата, передбачена частиною четвертою статті 52 цього Закону, крім випадку покладення виконання обов'язків на відповідного заступника.
Тобто норма статті 31 Закону України «Про державну службу» щодо можливості прийняття рішення про тимчасове покладення виконання обов'язків за вакантною посадою є виключним повноваженням відповідача.
Частиною 4 ст. 52 Закону України «Про державну службу» визначено, що виплата за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби встановлюється керівником державної служби за поданням безпосереднього керівника державним службовцям, між якими здійснено розподіл обов'язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.
Аналіз норм свідчить про те, що конкретний розмір виплати, який може бути встановлений окремому держслужбовцю, що виконує обов'язки за вакантною посадою держслужби залежить як від обсягу, складності та якості виконуваної додаткової роботи, за умови, що керівником державної служби прийнято рішення про покладення додаткових обов'язків за вакантною посадою держслужби.
Судом встановлено, що керівником державної служби не приймалось рішення про покладення на ОСОБА_1 додаткових обов'язків за вакантною посадою або ж про призначення її тимчасово виконувачем обов'язків керівника.
При цьому, виконувані ОСОБА_1 обов'язи, узгоджуються з посадовими обов'язками головного спеціаліста архівного сектору визначені посадовою інструкцією, затвердженою завідувачем архівного сектору райдержадміністрації 20 червня 2016 року.
Таким чином, з огляду на обсяг функцій і повноважень головного спеціаліста архівного сектору райдержадміністрації, визначених посадовою інструкцією та вимог ст. 31 Закону України «Про державну службу» відсутні підстави встановлювати виплату позивачу за виконання обов'язків за вакантною посадою держслужби.
Суд зауважує, що посилання позивача на можливе порушення його прав є необґрунтованими, і не підтверджуються доказами у справі.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар