Рішення від 08.04.2020 по справі 560/3831/19

Справа № 560/3831/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області, в якій просить суд:

визнати протиправними дії Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області, у невиконанні Наказу Господарського суду Хмельницької області від 27 серпня 2019 року, виданого на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 серпня 2019 року у справі №924/391/19, які полягають у припиненні безспірного списання коштів з усіх рахунків УПСЗН Шепетівської райдержадміністрації з 28 жовтня 2019 року, крім рахунка відкритого для виконання Програми для забезпечення виконання рішень суду;

зобов'язати Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області здійснити безспірне списання (стягнення) коштів з усіх рахунків Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації на виконання Наказу Господарського суду Хмельницької області від 27 серпня 2019 року, виданого на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 серпня 2019 року у справі №924/391/19, крім платежів зазначених в абзаці 2 п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27 серпня 2019 року на виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 серпня 2019 року було видано Наказ № 924/391/19 про примусове виконання рішення.

Згідно даного наказу постановлено стягнути з Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації на користь Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 1577024,03 грн. заборгованості з компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та 23655,31 грн. відшкодування судового збору.

Вищевказаний Наказ Господарського суду у вересні 2019 року ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" направило для примусового виконання до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області.

31 жовтня 2019 року на адресу ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" надійшов інформаційний лист Шепетівського УДКСУ №01-25/291. Де зазначено, що у зв'язку з прийняттям Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019 - 2020 роки, затвердженої рішенням сесії Шепетівської районної ради 23 жовтня 2019 року №1/44-2019, кошти з боржника "будуть стягуватись з вищезазначеної програми в межах бюджетного фінансування". Також повідомлялось, що на виконання даної програми на 2019 рік передбачено кошти у сумі 2000,00 грн.

Вважаючи дії відповідача по розблокуванню рахунків УПСЗН Шепетівської райдержадміністрації, які Шепетівське УДКСУ розпочало з 28 жовтня 2019 року протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" звернулось до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

06 березня 2020 року представником Шепетівського УДКСУ подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Шепетівське Казначейство не наділене контрольними повноваженнями щодо прийняття, погодження та затвердження бюджетних програм. Подані Управлінням соцзахисту на виконання Програми розпис, кошторис та помісячний план асигнувань на 2019 та 2020 роки відповідають нормам чинного законодавства, а відтак ІІІепетівське Казначейство зобов'язано відповідно до п. 25 Порядку здійснювати безспірне списання коштів на виконання наказу Господарського суду Хмельницької області по справі № 924/391/19 виключно за рахунок коштів, передбачених управлінню соціального захисту Шепетівської районної державної адміністрації за рахунок Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2020 роки.

Крім цього, відповідач зазначає, що у зв'язку із відсутністю підстав, не зупиняло безспірне списання коштів на виконання наказу Господарського суду Хмельницької області по справі № 924/391/19. Безспірне списання коштів здійснюється з рахунку управління соціального захисту Шепетівської районної державної адміністрації, відкритого на виконання Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2020 роки.

З урахуванням вище зазначених підстав Шепетівське управління Деражвної казначейської служби України Хмельницької області просить суд відмовити ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Разом із відзивом на позовну заяву відповідачем також подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Суд, розглянувши подане клопотання, не виявив обставин, за яких рішення у даній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації саме під час розгляду цієї справи, оскільки в даному випадку предметом розгляду є порядок виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 серпня 2019 року по справі № 924/391/19, яким і було визначено обставини, які прямо впливають на права, інтереси або обов'язки Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації, тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 27 серпня 2019 року на виконання рішення Господарського суду Хмельницької області від 01 серпня 2019 року було видано Наказ №924/391/19 про примусове виконання рішення. Згідно вказаного наказу постановлено стягнути з Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації на користь Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 1577024,03 грн. заборгованості з компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та 23655,31 грн. відшкодування судового збору.

У вересні 2019 року ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" направило Наказ Господарського суду для примусового виконання до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області.

31 жовтня 2019 року Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області листом №01-25/291 повідомило ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" про те, що у зв'язку з прийняттям Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019 - 2020 роки, затвердженої рішенням сесії Шепетівської районної ради 23 жовтня 2019 року №1/44-2019, кошти з боржника "будуть стягуватись з вищезазначеної програми в межах бюджетного фінансування".

13 листопада 2019 року ПрАТ "Шепетівське АТП 16807" звернулось з листом №490 до Шепетівського УДКСУ щодо отримання інформації про правомірність дій останнього.

15 листопада 2019 року листом №01-25/331 Шепетівське УДКСУ повідомило позивача, що в п.25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845 (зі змінами) зазначено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. Тому з 28 жовтня 2019 року управлінням казначейства приймаються на проплату платіжні доручення Управління соціального захисту населення по всіх рахунках, крім рахунка, відкритого для виконання Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2020 роки, по якому проводиться стягнення.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Органи державної казначейської служби України виконують рішення про стягнення коштів у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ" (далі - Порядок) та Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон).

Відповідно до абз. 1, 2, 4 п. 28 Порядку, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів.

З дня визначення кодів класифікації видатків бюджету та рахунків орган Казначейства повідомляє боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, про здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника та не проводить платежі, крім платежів, які визначені у пункті 25 цього Порядку.

У повідомленні зазначаються строк подання боржником або бюджетною установою, що здійснює централізоване обслуговування боржника, інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів, який не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення, та відомості про непроведення органом Казначейства платежів за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника.

Відповідно до п. 29 Порядку, у разі неможливості визначення кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа надсилає до боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.

Відповідно до п. 30 Порядку, на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 23 цього Порядку.

Відповідно до п. 31 Порядку, у разі коли за визначеними органом Казначейства колами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.

Якщо у боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.

Якщо боржник, який є одержувачем бюджетних коштів, повідомляє про те, що заборгованість за виконавчими документами не відповідає заходам, передбаченим бюджетною програмою, які їх уповноважили виконувати, та надає документи, які це підтверджують, орган Казначейства повертає виконавчі документи стягувачу після стягнення таких коштів через органи виконавчої служби.

Боржник або бюджетна у станова, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов'язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи.

Безспірне списання коштів здійснюється з моменту відкриття відповідних асигнувань.

На період виконання вимоги орган Казначейства здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, лише за платежами, зазначеними в пункті 25 цього Порядку.

Відповідно до п. 25 Порядку, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

На час здійснення безспірного списання коштів проводяться платежі боржника:

- за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України;

- із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору;

- поштових послуг під час здійснення переказу коштів із соціальних виплат, передбачених державним бюджетом на відповідний рік (у тому числі пенсій всіх видів та поштових послуг з доставки за виплати сум компенсаційних виплат);

- за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв;

- з рахунків із спеціальним режимом використання;

- за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами;

- у випадку, встановленому абзацом другим пункту 30 цього Порядку.

У разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28 - 34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Як встановлено з матеріалів справи, Шепетівське Казначейство на виконання п. 25 Порядку, з 28 жовтня 2019 року здійснює безспірне списання коштів тільки за Програмою для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2020 роки. На проплату приймаються платіжні доручення Управління соцзахисту по всіх рахунках.

01 листопада 2019 року Шепетівським Казначейством за рахунок Програми Управління соцзахисту стягнуто на користь ПАТ "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 2000,00 грн.

08 листопада 2019 року на адресу Шепетівського Казначейства надійшов лист Управління соцзахисту №04-2755 про направлення листа до Шепетівської районної державної адміністрації щодо виділення коштів для погашення вище зазначеної заборгованості.

Відповідно до п. 5.2 рішення сесії Шепетівської районної ради Хмельницької області від 06 грудня 2019 року №6/46-2019, на виконання Програми передбачено кошти в сумі 10000,00 грн.

12 грудня 2019 року Шепетівським Казначейством за рахунок Програми Управління соцзахисту стягнуто на користь ПАТ "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 10000,00 грн.

Відповідно до п. 4.3 Рішення сесії Шепетівської районної Ради Хмельницької області від 21 лютого 2020 року №1848-2020 "Про внесення змін до районного бюджету на 2020 рік", на виконання Програми передбачено на 2020 рік кошти в сумі 10000,00 грн.

26 лютого 2020 року Шепетівським Казначейством за рахунок Програми Управління соцзахисту стягнуто на користь ПАТ "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" 10000,00 грн.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку, складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМ України від 28 лютого 2002 року № 228, установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загальною фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам, закладам охорони здоров'я також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 5.3 порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23 серпня 2012 року № 938 (далі Порядок обслуговування), розпорядники бюджетних коштів подають відповідним органам Казначейства на паперових та електронних носіях протягом п'яти робочих днів після затвердження кошториси, плани асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), плани спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), плани надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, зведення показників спеціального фонду кошторису. Виші навчальні заклади, наукові установи подають також затверджені плани використання бюджетних коштів і помісячні плани використання бюджетних коштів.

Органи Казначейства здійснюють контроль за відповідністю загальних сум, указаних у зазначених документах, сумам, зазначеним у розписі місцевих бюджетів. У разі невідповідності зазначені документи повертаються розпорядникам бюджетних коштів на доопрацювання з відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.

Відповідно до п. 5.4 Порядку обслуговування, доведені обсяги бюджетних асигнувань є підставою для взяття розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов'язань на здійснення видатків, передбачених відповідними місцевими бюджетами.

Відповідно до ч. 2. п. 2 ст. 49 бюджетного кодексу України, Державне казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі:

1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету;

2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми;

3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Відповідно до п. 3 ст. 20 Бюджетного кодексу України, бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів. Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 наказу Мінфіну від 26 серпня 2014 року № 836 "Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів", головні розпорядники коштів місцевого бюджету є відповідальними за розробку і затвердження за погодженням з місцевими фінансовими органами паспортів бюджетних програм згідно з Правилами, затвердженими ним наказом.

Відповідно до п 1.2 Правил складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання, затверджених наказом Мінфіну від 26 серпня 2014 року № 836 (надалі Правила складання паспортів), паспорти бюджетних програм складають усі головні розпорядники бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) за кожною бюджетною програмою, крім бюджетних програм: які створюються протягом року за рахунок коштів резервного фонду бюджету; з повернення кредитів до бюджету: з відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб, з перерахування міжбюджетних трансфертів.

Паспорт бюджетної програми формується з використанням інформації, наведеної у бюджетному запиті головного розпорядника, плані діяльності головного розпорядника на середньостроковий період, з урахуванням бюджетних призначень, установлених рішенням про місцевий бюджет, та порядків використання бюджетних коштів.

Державна казначейська служба України здійснює платежі за дорученням розпорядників бюджетних коштів у разі наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми.

Відповідно до п. 1.3 Правил складання паспортів, головні розпорядники розробляють проекти паспортів бюджетних програм і подають їх на погодження місцевому фінансовому органу (далі - фінорган) протягом 30 днів після набрання чинності рішенням про місцевий бюджет.

Протягом тижня головні розпорядники подають на погодження до фіноргану проекти паспортів бюджетних програм у разі:

- набрання чинності рішенням про внесення змін до рішення про місцевий бюджет;

- передачі бюджетних призначень від одного головного розпорядника до іншого;

- передачі нерозподілених бюджетних призначень на визначену в рішенні про місцевий бюджет мету між головними розпорядниками;

- перерозподілу видатків за бюджетними програмами у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених головному розпоряднику.

Якщо реалізація бюджетної програми потребує затвердження порядку використання бюджетних коштів або внесення змін до чинного порядку використання бюджетних коштів, головні розпорядники подають на погодження до фіноргану проект паспорта бюджетної програми протягом тижня після набрання чинності відповідним рішенням.

Проекти паспортів бюджетних програм подаються до фіноргану у двох примірниках у паперовому та електронному виглядах.

Відповідно до п. 1.4 Правил складання паспортів, головні розпорядники забезпечують відповідність змісту паспортів бюджетних програм рішенню про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, бюджетному розпису (крім випадків внесення змін до паспортів бюджетних програм у разі внесення змін до спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень бюджетних установ), порядкам використання бюджетних коштів та цим Правилам.

Відповідно до п. 1.5 Правил складання паспортів. Фінорган здійснює погодження проекту паспорта бюджетної програми протягом 10 днів з дня його отримання та направляє його головному розпоряднику для затвердження.

У разі невідповідності проекту паспорта бюджетної програми рішенню про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, бюджетному розпису, порядкам використання бюджетних коштів та цим Правилам фінорган має право в тижневий строк з дня його отримання повернути такий паспорт бюджетної програми на доопрацювання відповідному головному розпорядникові.

Відповідно до п. 1.6 Правил складання паспортів, паспорти бюджетних програм затверджуються наказами головного розпорядника або у разі, якщо згідно з нормативно-правовими актами головний розпорядник ухвалює свої рішення в іншій формі, ніж наказ (наприклад, розпорядження тощо), - іншим відповідним розпорядчим документом головного розпорядника у двох примірниках протягом 45 днів від дня набрання чинності рішенням про місцевий бюджет, а у випадках, визначених абзацами третім - сьомим пункту 1.3 цього розділу, - протягом двох тижнів після внесення фінорганом відповідних змін до розпису місцевого бюджету.

Відповідно до п. 1.7 Правил складання паспортів, один примірник наказу про затвердження паспортів бюджетних програм залишається у головного розпорядника, інший - протягом 3 робочих днів передається головним розпорядником відповідному територіальному органу Державної казначейської служби України.

Відповідно до п. 1.9 Правил складання паспортів, головний розпорядник забезпечує своєчасність затвердження паспортів бюджетних програм, достовірність і повноту інформації, що в них міститься.

Враховуючи вищезазначене, на переконання суду Шепетівське Казначейство не наділене контрольними повноваженнями щодо прийняття, погодження та затвердження бюджетних програм. Відтак Шепетівське Казначейство зобов'язано відповідно до п. 25 Порядку здійснювати безспірне списання коштів на виконання наказу Господарського суду Хмельницької області по справі № 924/391/19 виключно за рахунок коштів, передбачених управлінню соціального захисту Шепетівської районної державної адміністрації за рахунок Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2020 роки.

Водночас, суд звертає увагу на те, що фінансування заходів для виконання рішень судів і виконавчих документів здійснюється Шепетівською районною державною адміністрацією, а відповідно питання щодо прийняття рішення та затвердження бюджетної програми з урахуванням узгодженої його заборгованості перед позивачем та відповідно достатнього обсягу фінансування цієї програми для погашення заборгованості, належить до компетенції Шепетівської районної ради.

При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи той факт, що відповідно до п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845, у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами 1 та 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року по справі № 802/2236/17-а.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки відповідно до п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 845, у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" є необґрунтованими, а тому не підлягають до задовлення.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати позивача на сплату судового збору, з врахуванням положень ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" до Шепетівського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" (вул. Лермонтова, 2, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 00426458)

Відповідач:Шепетівське управління Державної казначейської служби України Хмельницької області (вул. Героїв Небесної Сотні, 47, Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 37977740)

Головуючий суддя П.І. Салюк