Рішення від 09.04.2020 по справі 560/688/20

Справа № 560/688/20

РІШЕННЯ

іменем України

09 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Чемеровецької селищної ради, в якому просить скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 №622-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 ".

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за результатами його звернення, депутатами Чемеровецької селищної ради 17.04.2019 на 30-й сесії VII скликання прийняте рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 "

На підставі вказаного рішення позивач замовив у землевпорядній організації проект технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства.

Разом з тим, рішенням 30-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 №622-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 року №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 " було скасовано своє ж попереднє рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою.

Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки рішенні сесії про скасування не міститься посилань на підставу його скасування, прийняте без належного повідомлення позивача про розгляд питання на сесії селищної ради. У зв'язку з цим позивач просить скасувати спірне рішення 30-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 №622-33/2019.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву, тому враховуючи приписи вимог частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Відповідно до ухвали від 19.02.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та зобов'язав відповідача надати копії матеріалів, на підставі яких було прийняте спірне рішення.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 з метою ведення особистого селянського господарства звернувся із заявою до Чемеровецької селищної ради з проханням надати йому дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,7259 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Антонівка Чемеровецької селищної ради Хмельницької області.

За результатами його звернення, депутатами прийняте рішення Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 ", яким ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,7259 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради із ділянки за кадастровим номером 6825289000:04:002:0140, що розташована за межами населеного пункту села Антонівка Чемеровецької селищної ради Хмельницької області з подальшою передачею у власність.

Пунктом 2 вказаного рішення вказано, що громадянину України ОСОБА_1 замовити даний проект техдокументації щодо встановлення меж земельної ділянки у виконавця (розробника) робіт із землеустрою.

На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 замовив у землевпорядній організації проекту технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням 30-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 № 622-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 " було скасовано своє ж попереднє рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою.

Як вказано у рішення, селищна рада при прийнятті рішення керувалася статтями 19, 144 Конституції України, статтями 25, 40, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням Конституційного суду України у справі № 1-9/2009 від 16.04.2009.

На виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суд увід 19.02.2020 відповідач надав копії документів, які стали підставою для прийняття спірного рішення, а саме: витяг із Протоколу №31 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, екології, агропромислового комплексу, житлово-комунального господарства, інвестицій, будівництва, транспорту, зв'язку, підприємництва та торгівельного обслуговування від 04.07.2019 та витяг з Протоколу тридцять третьої сесії VІІ скликання від 05.07.2019.

Із наданих витягів суд встановив, що на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин, екології, агропромислового розвитку, житлово-комунального господарства, інвестицій, будівництва, транспорту, зв'язку, підприємництва та торгівельного обслуговування (голова комісії ОСОБА_2 ) було винесено питання про розгляд соціальної напруги, яка виникла в селі Чорна після надання тридцятою сесією Чемеровецької селищної ради земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства. Депутатом селищної ради від сіл Чорна та Антонівка С. Сакевичем, який був присутнім на засіданні комісії, внесено пропозицію - скасувати рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 року № 100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення ОСТ гр. ОСОБА_1 ".

Отже, з метою врегулювання соціальної напруги серед жителів села Чорна комісією вирішено - проект рішення "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 №100- 30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення ОСГ гр. ОСОБА_1 " винести на розгляд тридцять третьої сесії Чемеровецької селищної ради.

Вважаючи прийняття рішення відповідачем про скасування свого ж рішення неправомірним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Усі акти, які рада має право приймати як орган місцевого самоврядування (ОМС), поділяються на два види: акти нормативно-правового характеру та ненормативні акти.

Актами нормативно-правового характеру є локальні документи, які встановлюють, змінюють чи скасовують обов'язкові для виконання на певній території правила поведінки. Такі акти не стосуються якогось одного суб'єкта правовідносин і розраховані на багаторазове застосування. Такими актами є:

статут територіальної громади села, селища (стаття 19 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

регламент сільської, селищної ради (пункт 1 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади (пункт 49 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

Положення про помічника-консультанта депутата ради (пункт 53 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

розпорядження сільського, селищного голови (пункт 20 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

рішення ради (стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

рішення виконавчого комітету сільської, селищної ради (стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Ненормативними актами є індивідуально-правові акти, які є юридичними фактами, на підставі яких у фізичних осіб та юридичних осіб приватного права виникають, змінюються або припиняються конкретні права та обов'язки. Такі акти стосуються конкретних суб'єктів правовідносин (фізичних осіб та/чи юридичних осіб приватного права) і розраховані на одноразове застосування. Ненормативними актами ОМС, зокрема, є:

про затвердження проекту землеустрою щодо відведення громадянину … земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачу йому у власність відповідної земельної ділянки;

про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості приватному підприємству.

Пунктом 7 статті 59 зазначеного Закону передбачено, що у разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради.

Рішення сільської, селищної, міської ради в 5-денний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою та внесено на повторний розгляд відповідної ради з обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути своє рішення. Якщо вона відхилить зауваження й підтвердить попереднє рішення 2/3 депутатів від загального складу ради, воно набере чинності (ч.4 ст.59 закону).

Положенням статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування, дано офіційне тлумачення в рішенні Конституційного Суду від 16.04.2009 №7-рп/2009. Зокрема, в абзаці 3 пункту 3 цього акта зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу й самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Аналізуючи викладене, суд робить висновок про те, що будь-яка дія з боку ОМС має бути чітко передбачена тією чи іншою нормою закону, а отже, необхідно шукати повноваження щодо скасування власних рішень з надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою та їх скасування.

Абзацами 5 та 6 пункту 5 рішення Конституційного Суду роз'яснено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує в громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Як встановив суд, рішення сесії Чемеровецької селищної ради 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 " стосується прав і обов'язків позивача, як громадянина та є актом ненормативного характеру та застосовується одноразово й після реалізації вичерпало свою дію.

Оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування є ненормативним правовим актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його виконання. При цьому позивач заперечує проти припинення цих правовідносин. Саме тому орган місцевого самоврядування, не вправі приймати рішення, що буде повністю або частково змінювати дію раніше прийнятого акта індивідуальної дії, а тому, рішення сесії Чемеровецької селищної ради 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 " не могло бути скасоване радою.

За вказаних обставин спірне рішення 05.07.2019 року № 622-33/2019 є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до роз'яснень Пленум Верховного Суду України у пункті 7 постанови від 16.04.2004 №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування" при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування, у продажі земельної ділянки, в наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.

Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Таким чином, Чемеровецька селищна рада Чемеровецького району Хмельницької області не наділена повноваженнями, за якими за конкретних фактичних обставин може діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема скасувати своє попереднє рішення чи ні.

Згідно статті 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

Враховуючи встановлені обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх задоволення.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України та те, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн., судові витрати необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 №622- 33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 №100-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність для ведення особистого селянського господарства гр. України ОСОБА_1 ".

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Чемеровецької селищної ради Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 квітня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Чемеровецька селищна рада (вул. Центральна, 40, смт. Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)

Головуючий суддя В.В. Матущак