ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"09" квітня 2020 р. справа № 349/162/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, -
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулася до Рогатинського районного суду Івано-Франківської області з позовом до Волинської митниці ДФС, в якому просила суд: зупинити виконавче провадження № 57819742 від 03.12.2018, що перебуває в провадженні Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про примусове виконання постанови від 05.09.2018 в.о. начальника Волинської митниці ДФС Шелігацького Євгенія Сергійовича у справі про порушення митних правил № 4329/20500/18; визнати виконавчий документ, а саме: постанову від 05.09.2018 в.о. начальника Волинської митниці ДФС Шелігацького Євгенія Сергійовича у справі про порушення митних правил № 4329/20500/18, таким що не підлягає виконанню.
Ухвалою від 12.02.2020 Рогатинський районний суд Івано-Франківської області відкрив провадження в цій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області ухвалою від 12.03.2020 передав адміністративну справу № 349/162/20 за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню на розгляд Івано-Франківського окружного адміністративного суду за підсудністю.
07.04.2020 справа № 349/162/20 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до пунктів 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В ухвалі від 12.03.2020 Рогатинський районний суд Івано-Франківської області зазначив, що предметом оскарження цього позову є бездіяльність державного виконавця.
В той же час, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби визначені статтею 287 КАС України.
При цьому, представник позивача в позовній заяві зазначила відповідача: Волинську митницю ДФС, а не орган державної виконавчої служби.
Відповідно до частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається, в тому числі, зміст позовних вимог.
Способи судового захисту визначені в статті 5 КАС України. Так, згідно частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
В даному випадку, представник позивача просить суд зупинити виконавче провадження № 57819742 від 03.12.2018 та визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. При цьому, мова йде про постанову від 05.09.2018 в.о. начальника Волинської митниці ДФС Шелігацького Є.С. у справі про порушення митних правил № 4329/20500/18, тобто про адміністративне правопорушення.
В свою чергу, пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
За вказаних обставин, позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статті 5 КАС України.
Окрім цього, частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Також частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В даному випадку позивач не долучив до позовної заяви документ про сплату судового збору або документ, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Суд звертає увагу на те, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
При цьому, за змістом частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд не вправі відкрити провадження у справі, в разі якщо до спеціального фонду Державного бюджету України не надійшов судовий збір в розмірі, передбаченому цим Законом.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частин статті 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з частинами 14 та 15 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Таким чином, з огляду на зміст вимог частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб:
- подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в якій уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України та склад учасників справи;
- пояснення з обґрунтуванням щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом;
- документ про сплату судового збору відповідно до змісту та кількості позовних вимог або документ, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.