Рішення від 09.04.2020 по справі 280/834/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2020 року Справа № 280/834/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.02.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 03.10.2019 №340, а саме: надбавка за особливості проходження служби (постанова КМУ №704), місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та доплата за нічні, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 03.10.2019 №340, а саме: надбавка за особливості проходження служби (постанова КМУ №704), місячна премія, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та доплата за нічні, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 01.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У грудні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 03.10.2019 № 340. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. Відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, вважає протиправною, посилаючись на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про пенсійне забезпечення" просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 11.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/834/20. Судове засідання призначено на 05.03.2020 без виклику сторін.

Відповідач позов не визнав, надав письмовий відзив (№ вх. 7593 від 18.02.2020), в якому вказує, що отримав від уповноваженого органу довідку про додаткові види грошового забезпечення позивача від 03.10.2019 №339, в якій зазначено лише надбавку за особливості проходження служби та місячну премію, які враховано при призначенні пенсії позивача. Крім того, уповноваженим органом надано грошовий атестат від 03.10.2019 №13. Вказує, що ані в довідці, ані в грошовому атестаті не зазначено індексацію, доплата за нічні та матеріальну допомогу на оздоровлення. Вважає, що пенсію позивачу призначено відповідно до вимог чинного законодавства, у задоволенні позову просить відмовити.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Відповідно до розрахунку станом на 08.01.2020, основний розмір пенсії позивача визначено на рівні 62% грошового забезпечення (вислуга років 24, з урахуванням трудового стажу), із сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процента надбавка за вислугу років 45%; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія.

Позивач отримав від Головного управління ДФС у Запорізькій області довідку від 03.10.2019 №340, відповідно до якої додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 30.09.2019 (за 19 місяців) становили: надбавка за особливості проходження служби (виплачувалися у жовтні - грудні 2018 року, травні - серпні 2019 року) 19838,63 грн.; місячна премія (виплачувалася щомісячно, окрім січня 2019 року) 27484,55 грн.; індексація заробітної плати (виплачувалася з грудня 2018 - вересень 2019 року) 1307,89 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (виплачувалася у липні 2018 року та серпні 2019 року) 26727,48 грн.; доплата за нічні (виплачувалась щомісячно, окрім вересня 2019 року) 9838,67 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

24.12.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 03.10.2019 №340, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: а саме: надбавки за особливості проходження служби (постанова КМУ № 704), місячної премії, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та доплати за нічні.

Листом від 10.01.2020 №3211/Щ-9 позивача повідомлено, що функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних для перерахунку пенсії документів покладено на уповноважені структурні підрозділи (відомства), з яких звільнено військовослужбовця. Позивачу запропоновано звернутися до ГУ ДПС у Запорізькій області. Крім того повідомлено, що до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, належать лише надбавки, підвищення та премія.

Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням усіх видів додаткового грошового забезпечення, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічні висновки викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Ураховуючи наведене, отримана ОСОБА_1 згідно з довідкою Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 №340 матеріальна допомога на оздоровлення та доплати за нічні, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплата якої здійснювалася не щомісячно, не підлягає включенню до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

За даними довідки Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 №339 та №340 судом встановлено, що за період з 01.03.2018 по 30.09.2019 (19 місяців) до складу додаткових видів грошового забезпечення за довідкою №340 зазначеним органом було включено виплати, які здійснювались позивачу: надбавки - за особливості проходження служби (постанова КМУ №704) на загальну суму 19838,63 грн., місячна премія на загальну суму 27484,55 грн.; інші виплати - індексація заробітної плати на загальну суму 1307,89 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення на загальну суму 26 727,48 грн. та доплата за нічні на загальну суму 9838,67 грн. При цьому в довідці, яка була надана відповідачу Головним управлінням ДФС у Запорізькій області №339 інші виплати - індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та доплата за нічні не відображені.

За даними протоколу про призначення позивачу пенсії за вислугу років від 10.10.2019 за пенсійною справою позивача №0805014187 від 01.10.2019 судом встановлено, що до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача відповідачем були включені додаткові види грошового забезпечення позивача - надбавка за особливості проходження служби (постанова КМУ №704) та місячна премія.

Судом встановлено, що середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення позивача, які враховувались відповідачем під час визначення розміру пенсії позивача, увійшли всі суми відображені в довідці Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 №339, а саме: надбавки - за особливості проходження служби (постанова КМУ №704) на загальну суму 19838,63 грн.; місячна премія на загальну суму 27484,55 грн. Сума цих надбавок та премії становить 47323,18 грн., а з урахуванням 19-місячного періоду, за який визначені ці надбавки та премія виплачувались позивачу, розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення позивача за ці 19 місяців становить саме той розмір, який визначений відповідачем у зазначеному протоколі - 2490,69 грн.

Відтак, твердження позивача про неврахування відповідачем у складі пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення як то надбавка за особливості проходження служби (постанова КМУ №704), місячної премії, є безпідставним, та таким, що не відповідає обставинам справи.

Разом з тим, вимога про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплати за роботу у нічний час, є обґрунтованої, оскільки за даними довідки Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 №339 така доплата здійснювалась позивачу щомісячно, тобто мала постійний характер, у співмірних сумах, а тому, відповідно до вищенаведеної правової позиції Великої Палати Верховного Суду, підлягає задоволенню.

Що стосується вимог про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, суд зазначає наступне.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Зазначений висновок щодо перерахунку та виплату пенсії з урахуванням індексації узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 12 червня 2019 року у справі № 643/212/17; від 12 вересня 2019 року у справі № 235/6160/16-а.; від 26 березня 2020 року у справі № 813/189/18.

За таких обставин позовні вимоги в частині щодо врахування під час перерахунку пенсії позивача індексації заробітної плати є обґрунтованими та підлягають задоволенню в цій частині.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії наприкінці грудня 2019 року, то, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.01.2020.

Відтак, враховуючи відсутність в матеріалах пенсійної справи позивача станом на день призначення йому пенсії інформації про отриману позивачем у складі грошового забезпечення індексацію заробітку, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду сплачено 840,80 грн., відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підлягає частина суми сплаченого судового збору в розмірі 420,40 грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 за №340, а саме: індексації заробітної плати, доплати за роботу у нічний час - з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління ДФС у Запорізькій області від 03.10.2019 за №340, а саме: індексації заробітної плати, доплати за роботу у нічний час - з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.01.2020.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на оплату судового збору в сумі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Кисіль