09 квітня 2020 року Справа № 280/518/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою
Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.19; код ЄДРПОУ 39369133)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» (72312, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Покровська, буд.61; код ЄДРПОУ 05541114)
про стягнення штрафу та пені,
21 січня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) до Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» (далі - відповідач, ТОВ «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ»), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 68 000,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач добровільно не сплатив штраф у сумі 34 000,00 грн, застосований за порушення ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання на підставі постанови НКРЕКП №1858 від 06.09.2019. Оскільки штраф відповідачем не сплачено у встановлений строк, відповідно до положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII) з відповідача також підлягає стягненню сума пені у розмірі 34 000,00 грн. Просить позов задовольнити та стягнути з відповідача штраф та пеню на загальну суму 68 000,00 грн.
Ухвалою суду від 27.01.2020 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 17.02.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено строки для подання сторонами заяв по суті справи.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, матеріали справи містять докази того, що ТОВ «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» отримало ухвалу суду про відкриття провадження, у якій встановлено процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі, 24.02.2020.
Також судом перевірено, що за даними сайту АТ «УКРПОШТА» копія позовної заяви з додатками отримана відповідачем 21.01.2020 (рекомендоване поштове відправлення №0305714819483, електронний ресурс: https://track.ukrposhta.ua/ tracking_UA.html. )
Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.
Постановою НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» за порушення Ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання» від №1858 від 06.09.2019 на відповідача накладено штраф у розмірі 34 000,00 грн. за порушення пункту 3.11 глави 3, підпункту 9 пункту 3.2 глави 3, підпункту 25 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання.
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що штраф накладений на відповідача в результаті розгляду 06.09.2019 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта позапланової перевірки від 23.08.2019 №297, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 06.08.2019 №1651 «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ», посвідчення на проведення позапланової перевірки від 07.08.2019 №297.
У вказаній постанові про накладення штрафу зазначено, що сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Постанову НКРЕКП №1858 від 06.09.2019 відповідач отримав 16.09.2019, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого надана до матеріалів справи.
Оскільки відповідачем не сплачено суму штрафу 34 000,00 грн у строки, визначені в постанові НКРЕКП №1858 від 06.09.2019, нараховано пеню станом на 17.01.2020 в розмірі 34 000,00 грн.
Враховуючи наявність заборгованості зі сплати штрафу та пені на загальну суму 68 000,00 грн, яка відповідачем у добровільному порядку не погашена, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначені Законом №1540-VIII.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Як зазначено у частині 1 та 2 статті 19 Закону №1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Згідно з положеннями частини 5 статті 19 Закону №1540-VIII визначено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частиною 1 статті 22 Закону №1540-VIII передбачено, що суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Згідно з частинами 3, 4 статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Як зазначено у частині 5 статті 22 Закону №1540-VIII, суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 12 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною 5 статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до встановлених обставин справи, позивач повинен був сплатити суму штрафу у розмірі 34 000,00 грн, визначену постановою НКРЕКП №1858 від 06.09.2019, до 16.10.2019 включно.
Вказана сума штрафу відповідачем не сплачена, доказів сплати штрафу до НКРЕКП не направлено, до суду не надано.
Також до матеріалів справи не надано доказів оскарження постанови НКРЕКП №1858 від 06.09.2019, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про те, що визначена нею сума штрафу набула статусу узгодженого грошового зобов'язання.
При цьому, суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення заборгованості зі сплати штрафу за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та нарахованої пені, у зв'язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення відповідної заборгованості в судовому порядку: дотримання суб'єктом владних повноважень встановленої процедури прийняття рішення про застосування штрафних санкцій; узгодження визначеного у рішенні грошового зобов'язання; факт сплати узгоджених грошових зобов'язань у встановлений законом строк.
Питання правомірності постанови про накладення штрафу за порушення ліцензійних умов з постачання теплової енергії не охоплюється предметом даного позову, а отже у суду не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати її правовий аналіз.
Як зазначалось вище, за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом №1540-VIII строк, пеня станом на день звернення до суду з даним позовом складає 510,00 грн.*93 = 47 430,00 грн., з яких:
- 510,00 грн. - 1,5 відсотка суми штрафу (1,5% * 34 000,00 грн.);
- 93 - кількість днів прострочення сплати штрафу (з 17.10.2019 по 17.01.2020).
Таким чином, пеня станом на день звернення з даним позовом до суду становить 47 430,00 грн., однак враховуючи норму статті 22 Закону №1540-VIII, відповідно до якої, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, у зв'язку з чим сума пені становить 34 000,00 грн.
Таким чином, загальна сума належних до стягнення коштів становить 34 000,00 грн + 34 000,00 грн.=68 000,00 грн.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суду не надано доказів оскарження постанови НКРЕКП №1858 від 06.09.2019, а також доказів сплати відповідачем суми штрафу та нарахованої пені у добровільному порядку, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення вказаних коштів з відповідача в дохід Державного бюджету України, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Враховуючи відсутність доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 139, 143, 243-246, 255, 257-262, п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») суму коштів у розмірі 68 000,00 грн. (шістдесят вісім тисяч грн 00 коп.).
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
З урахуванням пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, місцезнаходження: 03057, м.Київ, вул.Смоленська, буд.19; код ЄДРПОУ 39369133.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕЛІТОПОЛЬСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ», місцезнаходження: 72312, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Покровська, буд.61; код ЄДРПОУ 05541114.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2020 року.
Суддя М.О. Семененко