09 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/805/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 22.01.2014 по 30.06.2014, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити йому компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а за період з 22.01.2014 по 30.06.2014, починаючи з 13.11.2014 по 17.07.2019 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 та перераховано на картковий рахунок суму у розмірі 19984,59 грн. Вказує, що дані грошові кошти зараховані на картковий рахунок 17.07.2019, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму. Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести розрахунок та виплатити компенсацію втрати частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії згідно судового рішення №284/1028/14-а за період з 13.11.2014 по 17.07.2019 - по день фактичної її виплати. Однак, листом від 24.12.2019 відповідач повідомив про виконання судового рішення по справі №284/1028/14-а в межах покладених судом зобов'язань. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Ухвалою від 10 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем до суду подано відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що постанову Народицького районного суду від 05.09.2014 по справі №284/1028/14-а виконано в повному обсязі та здійснено перерахунок розміру пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", донараховано доплату за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 у розмірі 19984,59 грн.
У відповідності до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, має статус потерпілого від Чорнобильської АЕС 2-ї категорії, про що свідчить посвідчення серія НОМЕР_1 .
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014, зокрема, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народницькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату позивачу підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, (ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), за період з 22.01.2014 по 30.06.2014, у розмірі, що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, визначеним Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням виплачених коштів, а також зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі Житомирської області здійснити перерахунок та провести виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю (ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), за період з 22.01.2014 року по 30.06.2014 року, із розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням виплачених коштів.
На виконання даної постанови відповідач 17.07.2019 здійснив перерахунок пенсії та виплатив позивачу доплату до основної державної пенсії та додаткової державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 в сумі 19984,59 грн., що підтверджується випискою з карткового рахунку.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести розрахунок та виплатити компенсацію втрати частини доходу (пенсії) у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії згідно судового рішення №284/1028/14-а від 05.09.2014 за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 по день фактичної її виплати, а саме по 17.07.2019.
Листом №Ю-5882 від 24.12.2019 відповідач повідомив, що постанову Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 по справі №284/1028/14-а виконано в повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Роз'яснено, що належні позивачу суми пенсійної виплати на виконання вищезазначеного рішення суду позивач отримав у порядку черговості.
Вважаючи дії відповідача, що виразилась у ненарахуванні та невиплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати протиправними, позивач звернувся до суду для захисту порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно із ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 (далі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з п. 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Наведене свідчить, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Також, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 21.06.2018 (№523/1124/17), від 03.07.2018 (справа № 521/940/17) від 15.04.2019 (справа №727/7818/16-а).
Судом встановлено, що нарахування та виплата позивачу пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбулись на виконання судового рішення лише 17.07.2019, що підтверджується випискою з карткового рахунку. Відповідач 24.12.2019 відмовив позивачу у виплаті компенсації.
Несвоєчасне нарахування сум відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, а тому з огляду на викладене суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а, та зобов'язати відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до ч. 1ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідачем в порушення ч. 2 ст. 77 КАС України не доведено правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених витрат по сплаті судового збору, питання про його розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 (с. Селець Народицького району Житомирської області, РНОКПП НОМЕР_2 ) у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої за період з 22.01.2014 по 30.06.2014 на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 у справі №284/1028/14-а, по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 17.07.2019.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 09.04.2020.
Суддя Н.М. Майстренко