08 квітня 2020 року
Київ
справа №420/3135/19
адміністративне провадження №К/9901/9966/20
перевіривши касаційну скаргу Одеської митниці Держмитслужби
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року
та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2020 року
у справі №420/3135/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В"
до Одеської митниці ДФС,
за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області,
про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмови, -
31 березня 2020 року Одеська митниця ДФС подала до Верховного Суду касаційну скаргу рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2020 року у справі №420/3135/19.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України в касаційній скарзі зазначається підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
Відповідно до частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.
Аналіз наведених положень Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов'язково наводитись у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.
Скаржником у касаційній скарзі не наведено конкретної підстави (підстав), на якій (яких) подається касаційна скарга. Крім того, до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
Враховуючи те, що касаційна скарга не містить обов'язкових підстав касаційного оскарження, то відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається заявнику.
Керуючись пунктом 4 частини п'ятої статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Одеської митниці Держмитслужби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2020 року у справі №420/3135/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврія-В" до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмови - повернути скаржнику.
Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.Ф.Ханова