65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про повернення заяви
"08" квітня 2020 р.Справа № 916/2966/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
дослідивши матеріали заяви Головного управління ДПС в Одеській області про проведення документальної перевірки у зв'язку з порушенням провадження у справі про визнання банкрутом платника податків
у справі
за заявою кредитора: Роздільнянської міської ради Одеської області
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю „Трансбуд-Су 6” (65082, м. Одеса, вул. Єлісаветинська, буд. 21; код ЄДРПОУ 35241950)
Ухвалою підготовчого засідання суду від 28.10.2019р. відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ „Трансбуд-Су 6”; визнано вимоги Роздільнянської міської ради Одеської області в сумі 3 308 484, 12 грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ „Трансбуд-Су 6” строком на 170 календарних днів до 14.04.2020р.; призначено розпорядником майна боржника ТОВ „Трансбуд-Су 6” арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.
З метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника 28.10.2019р. здійснено офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ „Трансбуд-Су 6” на офіційному веб-порталі Верховного суду в мережі Інтернет від за №63927.
Головне управління ДПС в Одеській області, посилаючись на п.п.78.1.7. п. 78.1 ст. 78 ПК України та ст.ст. 169, 170 ГПК України, звернулося із заявою від 26.03.2020р. (вх. №ГСОО 3-249/20 від 26.03.2020р.) про зобов'язання розпорядника майна ТОВ „Трансбуд-Су 6” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки ТОВ „Трансбуд-Су 6” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідних для проведення перевірки документів. В обґрунтування викладеного зазначено, що відповідно до наказу від 17.12.2019р. №2653 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ „Трансбуд-Су 6”, направлень на проведення перевірки від 19.12.2019р. №2581/05-02, 2580/05-02, 19.12.2019р. було здійснено вихід за податковою адресою вказаного підприємства. Однак, за результатами проведення відповідних заходів фахівцями ГУ ДПС в Одеській області не встановлено фактичного місцезнаходження підприємства та посадових осіб платника податку або його законних представників, про що складено акт від 19.12.2019р. №410/15-32-05-02/35241950 «Про незнаходження посадових осіб ТОВ „Трансбуд-Су 6” за податковою адресою».
Ч. 1 ст. 3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 42 ГПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 169 ГПК України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно ч. 1 ст. 170 ГПК України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Таким чином, нормами процесуального законодавства передбачено право подання заяв та клопотань тільки учасникам справи.
Ч. 5 ст. 41 ГПК України передбачено, що у справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанову Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 441).
Сторони у справі про банкрутство у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).
Учасники у справі про банкрутство згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір.
Кредитор у відповідності до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - це юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що за результатами розгляду заяв з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Протягом строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, Головне управління ДПС в Одеській області із заявою з вимогами до боржника не зверталось, та як наслідок відносно вимог заявника ухвала про визнання чи відхилення (повністю або частково) у відповідності до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства судом не постановлялась.
Таким чином, Головне управління ДПС в Одеській області не набуло статусу сторони (кредитора) у справі в порядку, визначеному ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Статуту учасника справи про банкрутство Головне управління ДПС в Одеській області також не набуло, з відповідними клопотаннями до суду не зверталась.
Відповідно до ч. 4 ст. 170 ГПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Приймаючи до уваги те, що саме учасники справи наділені правом на подачу заяв та клопотань, тоді як Головне управління ДПС в Одеській області не набуло такого статусу у справі, заява подана без дотримання вимог ч. 1 ст. 170 ГПК України.
Враховуючи викладене, суд повертає без розгляду заяву Головного управління ДПС в Одеській області про зобов'язання розпорядника майна ТОВ „Трансбуд-Су 6” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки ТОВ „Трансбуд-Су 6” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідні для проведення перевірки документи.
Суд зазначає наступне.
Ч. 3 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що розпорядник майна зобов'язаний: розглядати заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника, що надійшли в установленому цим Кодексом порядку; вести реєстр вимог кредиторів; повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог; вживати заходів для захисту майна боржника; проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника; виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; скликати збори і комітет кредиторів та організовувати проведення їх засідань; надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, а також здійснювати розкриття кредиторам інформації щодо фінансового стану боржника та ходу провадження у справі; не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість; за можливості проведення санації боржника розробити план санації боржника та подати його на розгляд зборам кредиторів; виконувати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 10 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність боржника, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Таким чином, норми Кодексу України з процедур банкрутства не передбачають обов'язку розпорядника майна брати участь у проведенні перевірок Головним управлінням ДПС в Одеській області та надавати документи для цього.
Згідно ч. 11 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
Відповідно до п. 78.1.7. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Таким чином, положення ПК України передбачають проведення перевірок у випадку відкриття провадження у справі про банкрутство контролюючим органом, тому такі і повинні проводитися у загальному порядку, встановленому зазначеним кодексом. Керуючись п.4 ст. 170, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Повернути без розгляду заяву від 26.03.2020р. (вх. №ГСОО 3-249/20 від 26.03.2020р.) Головного управління ДПС в Одеській області про зобов'язання розпорядника майна ТОВ „Трансбуд-Су 6” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки ТОВ „Трансбуд-Су 6” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідні для проведення перевірки документи.
Ухвала набрала законної сили 08 квітня 2020 р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів.
Додаток: заява про проведення документальної перевірки у зв'язку з порушенням провадження у справі про визнання банкрутом платника податків з додатками.
Копію ухвали надіслати Головному управлінню ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).
Суддя Л.І. Грабован