Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 03.04.2020 по справі 712/3018/20

712/3018/20

1-кс/712/1473/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про продовження строку досудового розслідування

03 квітня 2020 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси, розглянувши матеріали клопотання слідчого СВ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 квітня 2019 року за №42019251010000045, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2020 року слідчий СВ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Черкаської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , звернулася до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з клопотанням про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 квітня 2019 року за №42019251010000045, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, в якому просить продовжити строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 08 жовтня 2020 року.

Клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні СВ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження №42019251010000045 від 08 квітня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.

В ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що за результатами вивчення дотримання вимог законодавства України при закупівлі товарів, робіт та послуг виявлено, що згідно даних системи електронних державних закупівель «ProZorro» Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради в березні 2019 року проведено закупівлю молока та вершків за процедурою відкритих торгів (оголошення в системі UA-2019-01-15-001608-b). За результатами проведеної процедури 22 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ «Каштан-Плюс» (далі - Постачальник) укладено договір поставки товару (молока та вершків) №09 (далі - Договір) на загальну суму 8103469 гривень 00 копійок.

Згідно специфікації до Договору, поставці підлягає молоко пастеризоване у пакеті не менше 2,5% жирності за ціною за кілограм 14 гривень 39 копійок з ПДВ.

В подальшому, 01 квітня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та ТОВ «Каштан-Плюс» укладено додаткову угоду №3 до договору поставки товару №09 від 22 березня 2019 року (далі - Додаткова угода №3), згідно якої сторони дійшли згоди про збільшення вартості одиниці товару.

Зокрема, згідно специфікації до Додаткової угоди №3 встановлено ціну за одиницю товару на молоко пастеризоване в сумі 15 гривень 83 копійки з ПДВ.

Підставою збільшення ціни за одиницю товару згідно вимог п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено лист постачальника №70 від 29 березня 2019 року та лист виробника (ПП «СІМОЛ») №171 від 28 березня 2019 року.

В той же час, вказана додаткова угода №3 не містить жодних посилань на докази, якими підтверджується коливання ціни такого товару на ринку.

Крім того, в ході моніторингу ресурсів соціальної мережі «Facebook» на сторінці користувача Artur Chemyrys розміщена критична публікація щодо проведення вищевказаної закупівлі з долученням скан - копії листа ПП «СІМОЛ» до ТОВ «Каштан-Плюс» за №171 від 28 березня 2019 року.

Згідно вказаного листа, підставою збільшення ціни на молочну продукцію з 01 квітня 2019 року на 15% є підвищення ціни на сировину, пакувальні матеріали, паливно -мастильні матеріали та збільшення мінімальної зарплати.

Крім того, Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради в березні 2019 року проведено закупівлю риби, рибного філе та іншого м'яса риби мороженої за процедурою відкритих торгів (оголошення в системі UA-2018-12-20-004002-а).

За результатами проведеної процедури 11 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ «Каштан-Плюс» (далі - Постачальник) укладено договір поставки товару №06 (далі - Договір) на загальну суму 3606004 гривень 08 копійок на поставку риби, рибного філе та іншого м'яса риби мороженої для потреб дошкільних навчальних закладів міста Черкаси.

В подальшому, 19 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та ТОВ «Каштан-Плюс» укладено додаткову угоду №2 до договору поставки товару №06 від 11 березня 2019 року, згідно якої сторони дійшли згоди про збільшення вартості одиниці товару.

Зокрема, згідно специфікації до Додаткової угоди №2, встановлено ціну за одиницю товару - «Хек морожений» в сумі 66 гривень за кілограм з ПДВ.

В той же час, вказана Додаткова угода №2 не містить жодних посилань на докази, якими підтверджується коливання ціни такого товару на ринку.

Крім того, згідно даних з офіційного сайту Держстату України щодо індексу споживчих цін на товари і послуги у 2019 році, в березні 2019 року відбулося падіння ціни на рибу та продукти з риби до 99,3% порівняно з попереднім місяцем.

В діях службових осіб ТОВ «Каштан-Плюс» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, а саме: привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем.

Строк досудового розслідування по кримінальному провадженню закінчується 08 квітня 2020 року, однак об'єктивно закінчити досудове розслідування та прийняти рішення у даному кримінальному провадженні на даний час неможливо, оскільки необхідно виконати наступні слідчі дії: закінчити проведення судово - товарознавчої експертизи, виконання якої доручено Кропивницькому відділенню Київського науково -дослідного інституту судових експертиз; з врахуванням висновків судово - товарознавчої експертизи, призначити та провести судово - економічну експертизу з приводу встановлення суми збитку, спричиненого діями посадових осіб ТОВ «Каштан - Плюс» внаслідок завищення ціни на «Хек морожений» під час здійснення поставки товару на підставі додаткової угоди №2 від 19 березня 2019 року; з врахуванням висновків вищевказаних експертиз, прийняти подальше рішення у вказаному кримінальному провадженні; виконати інші слідчі дії, в яких виникне необхідність.

Враховуючи, що у даному кримінальному провадженні не завершено зібрання доказів у вказаній справі, які мають значення для судового розгляду та оскільки необхідно виконати значний обсяг слідчих дій, потрібних для всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, вважає за доцільне продовжити строк досудового розслідування до шести місяців, оскільки даного часу буде достатньо для завершення досудового розслідування.

Вищевказані слідчі дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин, в зв'язку з чим слідчий, за погодженням з прокурором, звернулася до слідчого судді з даним клопотанням.

Слідчий СВ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить судовий розгляд здійснювати без її участі, клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити з наведених у ньому підстав.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, розгляд клопотання здійснюється без фіксування за допомогою технічних засобів.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №42019251010000045 внесені 08 квітня 2019 року за фабулою: «за результатами вивчення дотримання вимог законодавства України при закупівлі товарів, робіт та послуг виявлено, що згідно даних системи електронних державних закупівель «ProZorro» Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради в березні 2019 року проведено закупівлю молока та вершків за процедурою відкритих торгів (оголошення в системі UA-2019-01-15-001608-b). За результатами проведеної процедури 22 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ «Каштан-Плюс» (далі - Постачальник) укладено договір поставки товару (молока та вершків) №09 (далі - Договір) на загальну суму 8103469 гривень 00 копійок.

Згідно специфікації до договору, за умовами цього договору здійснюється поставка молока пастеризованого у пакетах жирністю не менше 2,5% за ціною 14 гривень 39 копійок за один кілограм, з урахуванням ПДВ.

В подальшому, 01 квітня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та ТОВ «Каштан-Плюс» укладено додаткову угоду №3 до договору поставки товару №09 від 22 березня 2019 року (далі - Додаткова угода №3), про збільшення вартості одиниці товару.

Згідно специфікації до додаткової угоди №3 , встановлено ціну за одиницю товару - молока пастеризованого в розмірі 15 гривень 83 копійки, з урахуванням ПДВ.

Підставою збільшення ціни за одиницю товару, згідно п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», є лист постачальника №70 від 29 березня 2019 року та лист виробника (ПП «СІМОЛ») №171 від 28 березня 2019 року.

В той же час, вказана додаткова угода №3 не містить жодних посилань на докази, якими підтверджується коливання ціни такого товару на ринку.

Крім того, в ході моніторингу ресурсів соціальної мережі «Facebook» на сторінці користувача Artur Chemyrys розміщена критична публікація щодо проведення вищевказаної закупівлі з долученням скан - копії листа ПП «СІМОЛ» до ТОВ «Каштан -Плюс» за №171 від 28 березня 2019 року.

Згідно вказаного листа, підставою збільшення ціни на молочну продукцію з 01 квітня 2019 року на 15% є підвищення ціни на сировину, пакувальні матеріали, паливно -мастильні матеріали та збільшення мінімальної заробітної плати.

Крім того, Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради в березні 2019 року проведено закупівлю риби, рибного філе та іншого м'яса риби мороженої за процедурою відкритих торгів (оголошення в системі UA-2018-12-20-004002-а).

За результатами проведеної процедури 11 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради (далі - Замовник) та ТОВ «Каштан - Плюс» (далі - Постачальник) укладено договір поставки товару №06 (далі - Договір) на загальну суму 3606004 гривень 08 копійок на поставку риби, рибного філе та іншого м'яса риби мороженої для потреб дошкільних навчальних закладів міста Черкаси.

В подальшому, 19 березня 2019 року між Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та ТОВ «Каштан-Плюс» укладено додаткову угоду №2 до договору поставки товару №06 від 11 березня 2019 року, про збільшення вартості одиниці товару.

Зокрема, згідно специфікації до додаткової угоди №2, ціна за одиницю товару - «Хек морожений» встановлена в сумі 66 гривень за кілограм, з урахуванням ПДВ.

В той же час, вказана додаткова угода №2 не містить жодних посилань на докази, якими підтверджується коливання ціни такого товару на ринку.

Крім того, згідно даних з офіційного сайту Держстату України щодо індексу споживчих цін на товари і послуги у 2019 році, в березні 2019 року відбулося падіння ціни на рибу та продукти з риби до 99,3% порівняно з ціною у попередньому місяці.

В діях службових осіб ТОВ «Каштан - Плюс» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, а саме: привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем» - правова кваліфікація - ч.2 ст.191 КК України.

Відповідно до санкції ч.2 ст.191 КК України, дії, передбачені вказаною частиною статті, караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Згідно ч.3 ст.12 КК України, злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Таким чином, злочин, передбачений ч.2 ст.191 КК України, є злочином середньої тяжкості.

Відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно п.2 ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості.

Враховуючи, що відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, у кримінальному провадженні №42019251010000045, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 квітня 2019 року, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, передбачений п.2 ч.1 ст.219 КПК України, закінчується 08 квітня 2020 року.

Відповідно до ч.1 ст.294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Згідно ч.5 ст.294 КПК України, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів клопотання, слідчим та прокурором під час проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження здійснено ряд процесуальних дій, однак, закінчити досудове розслідування у повному обсязі до 08 квітня 2020 року неможливо, оскільки необхідно виконати певний обсяг слідчих дій, а саме: закінчити проведення судово - товарознавчої експертизи, виконання якої доручено Кропивницькому відділенню Київського науково - дослідного інституту судових експертиз; з врахуванням висновків судово - товарознавчої експертизи, призначити та провести судово - економічну експертизу для встановлення суми збитку, спричиненого діями посадових осіб ТОВ «Каштан - Плюс» внаслідок завищення ціни на «Хек морожений» під час здійснення поставки товару згідно додаткової угоди №2 від 19 березня 2019 року; з врахуванням висновків вищевказаних експертиз, прийняти подальше рішення у вказаному кримінальному провадженні; виконати інші слідчі дії, в яких виникне необхідність.

Відповідно до ч.1 ст.9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Згідно ч.2 ст.9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачених та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Враховуючи викладене, слідчий та прокурор, в зв'язку з особливою складністю кримінального провадження, були позбавлені об'єктивної можливості здійснити всі необхідні процесуальні дії в ході досудового розслідування кримінального провадження №42019251010000045 від 08 квітня 2019 року та закінчити його у визначений КПК України строк.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 28, 219, 294, 295-1 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 квітня 2019 року за №42019251010000045, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 квітня 2019 року за №42019251010000045, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 08 жовтня 2020 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя - ОСОБА_1