справа №380/1483/20
30 березня 2020 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» (ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля»), в якій позивач просить:
- визнати бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду запиту ОСОБА_1 від 05.02.2020 протиправною;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 05.02.2020 та надати запитувану інформацію.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що звернувся з інформаційним запитом до ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля», в якому просив надати копії штатного розпису керівного складу та посадових окладів з усіма надбавками та преміями керівного складу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля». Втім, відповідач відмовив у наданні запитуваної інформації, мотивуючи свою відмову тим, що таким чином порушить інформацію про особу без її згоди, що буде втручанням у особисте життя, а також вказав, що позивачем не надано аргументів, які стали б підставою для надання інформації.
Позивач вважає, що таким чином відповідач порушив гарантоване Законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» право позивача на отримання відкритої за режимом доступу інформації, адже, як зазначає позивач, він у порядку визначеному законом є запитувачем інформації та наділений правом отримувати публічну інформацію, яка знаходиться у володінні відповідних розпорядників, а ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» є розпорядником інформації відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а отже, зобов'язане надавати інформацію за запитами на інформацію.
Відповідач позов не визнає, правова позиція щодо предмета позову викладена у відзиві на позовну заяву від 20.03.2020 вх. № 15583 У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» не є юридичною особою, а відтак - розпорядником інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», адже у вичерпному переліку таких суб'єктів, зазначеному у ч. 1 ст. 13 цього Закону, не міститься підрозділу (філії). Таким чином, представник відповідача стверджує, що будь-які підстави для задоволення позову відсутні.
У відповіді на відзив (вх. № 16910 від 27.03.2020) позивач наводить додаткові доводи на обгрунтування неналежного розгляду відповідачем запиту на інформацію від 05.02.2020.
Відносно процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 24.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
05.02.2020 позивач звернувся з інформаційним запитом до ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля», у якому просив надати копії наступних документів: штатного розпису керівного складу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля»; посадових окладів з усіма надбавками та преміями керівного складу ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля».
На вказаний запит листом від 11.02.2020 вих. № 14/166 відповідач повідомив, що з цього запиту вбачається, що такий подано до розпорядника інформації - юридичної особи, що фінансується з державного, місцевого бюджетів, бюджетів Автономної Республіки Крим - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів. Втім, шахта «Лісова» за своєю організаційно-правовою формою не є юридичною особою, та розпорядником коштів, а є підрозділом ДП «Львіввугілля». Поряд з цим вказано, що збирання, зберігання, використання та поширення державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами конфіденційної інформації про особу без її згоди є втручанням в її особисте та сімейне життя, яке допускається винятково у визначених законом випадках і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Однак, виняткових аргументів, які стали б підставою для надання інформації запитувачем інформації не представлено. Виходячи з наведеного, у задоволенні запиту відмовлено.
Вважаючи відмову відповідача надати запитувану інформацію протиправною, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) .
Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з ст. 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (ч. 2 ст. 19 Закону №2939-VI).
У відповідності до ч. 1 ст. 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч. 2 ст. 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені ст. 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених ч. 5 ст. 19 цього Закону.
На інформаційний запит позивача від 05.02.2020 відповідач листом від 11.02.2020 вих. № 14/166 повідомив, що з цього запиту вбачається, що такий подано до розпорядника інформації - юридичної особи, що фінансується з державного, місцевого бюджетів, бюджетів Автономної Республіки Крим - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів. Однак, шахта «Лісова» за своєю організаційно-правовою формою не є юридичною особою та розпорядником коштів, а є підрозділом ДП «Львіввугілля».
Надаючи правову оцінку такому твердженню відповідача, суд виходить з наступного.
Так, згідно зі ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Згідно з роз'ясненнями Постанови Пленому Вищого адміністративного суду від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» під час судового розгляду спору належить з'ясовувати, чи належить відповідач до кола розпорядників інформації у розумінні Закону № 2939-VI.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач - «Шахта «Лісова» (код ЄДРПОУ ВП: 26359891) за організаційно-правовою формою є відокремленим підрозділом державного підприємства «Львіввгілля».
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до 3.2. Положення про ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля», затверженого т.в.о. генерального директора ДП "Львіввугілля" 27.12.2019, відокремлений підрозділ «Шахта Лісова» не є юридичною особою.
Таким чином, оскільки серед закріпленого у ст. 13 Закону №2939-VI переліку розпорядників інформації відокремленого підрозділу (філії) немає, ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» не є розпорядником інформації, що запитувалась позивачем у його запиті від 05.02.2020.
Суд зауважує, що надання відповіді на запит на інформацію (ст. 20 Закону №2939-VI), відмова та відстрочка в задоволенні запиту на інформацію (ст. 22 Закону №2939-VI) здійснюється розпорядниками інформації, визначеними ст. 13 Закону №2939-VI.
Однак, попри те, що ч. 2 ст. 19 Закону №2939-VI передбачає право запитувача звертатися із запитом на інформацію до розпорядника інформації, позивач звернувся з інформаційним запитом до відповідача - ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля», який в силу ч. 1 ст. 13 Закону №2939-V не визнається розпорядником інформації для цілей цього Закону, що відповідно позбавляє останнього обов'язку надавати відповідь на такий запит.
З цих же підстав суд відхиляє покликання позивача на те, що відповідач протиправно не вжив заходів щодо направлення запиту належному розпоряднику, адже такий обов'язок відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №2939-VI покладено лише на розпорядника інформації, яким ВП «Шахта Лісова» ДП «Львіввугілля» не є.
Відтак, суд доходить висновку про відсутність у діях відповідача порушень законодавства про доступ до публічної інформації у контексті спірних правовідносин.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Предметом доказування згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Проаналізувавши приписи законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд доходить висновку про обґрунтованість доводів відповідача щодо відсутності підстав для надання ним інформації на запит позивача, а відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
З огляду на висновок суду відмову у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються та покладаються на нього.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Державне підприємство «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Лісова» державного підприємства «Львіввугілля» (80000, Львівська область, Сокальський район, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, буд. 26; код ЄДРПОУ 32323256).
Повний текст рішення складено та підписано 06.04.2020.
Суддя Сидор Н.Т.