Рішення від 01.04.2020 по справі 360/277/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/277/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Борзаниці С.В.

за участю секретаря судового засідання Кравцової Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі також - відповідач, УПФУ в м. Лисичанську), в якій просить:

- визнати незаконним рішення УПФУ в м. Лисичанську від 11.10.2019 б/№ щодо проведеного перерахунку з доданням пільгового стажу станом на 01.12.2019;

- зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську зробити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням 16 років 04 місяця пільгового стажу роботи за Списком №1 за період часу з лютого 1982 року по червень 1998 року на момент призначення пенсії, тобто на 10.10.2011;

- зобов'язати УПФУ в м. Лисичанську провести нарахування та виплату належних сум недоотриманих пенсійних виплат за період часу з 10.10.2011 по 05.01.2020.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що, починаючи з 10.10.2011, УПФУ в м. Лисичанську позивачу була призначена пенсія за віком. При призначенні пенсії відповідачем не був врахований увесь період роботи по Списку № 1, та при призначенні пенсії за даними УПФУ в м. Лисичанську пільговий стаж складав всього 14 років 01 місяць та 16 днів. На думку позивача, на момент призначення пенсії відповідач не врахував наявність у нього 16 років та 04 місяця пільгового стажу роботи по Списку № 1, який був би необхідний для призначення пільгової пенсії, а на свій розсуд додав стаж роботи зайняття підприємницькою діяльністю та призначив пенсію у загальному порядку.

У січні 2019 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок, підтверджуючих спуски, виїзди підземних робіт, які були надані позивачем раніше у 2011 році при призначенні пенсії.

30.01.2019 позивач отримав відповідь за №28/В-7, в якій було зазначено, що при первинному перерахунку пенсії стаж роботи за Списком № 1 вже складав не 14 років 01 місяць 16 днів, а 14 років 05 місяців та 8 днів. УПФУ в м. Лисичанську відмовилось брати до уваги наявність у позивача 15 років пільгового стажу роботи на момент призначення пенсії.

01.02.2019 зі скаргою на дії спеціалістів УПФУ в м. Лисичанську позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області. Наприкінці лютого 2019 року отримав відповідь за № 88/В-11, в якій було зазначено, що у позивача є в наявності необхідний стаж роботи за Списком № 1, необхідний для правильного розрахунку пенсії, та позивачу слід звернутись до УПФУ в м. Лисичанську із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії, при цьому надав оригінали довідок, які підтверджують спуски виїзди підземних робіт.

В березні 2019 року позивач звернувся до відповідача з офіційною заявою на бланку відповідача встановленого зразку про перерахунок пенсії з оригіналами довідок, які підтверджують спуски виїзди підземних робіт. Спеціалісти відповідача в усній формі повідомили про те, що робити перерахунок пенсії не будуть, а якщо вони його зроблять, то розмір пенсії значно зменшиться.

Офіційної відповіді на заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії, з урахуванням наявності 15 років пільгового стажу роботи за Списком №1 на момент призначення пенсії, до сьогодні так і не отримав. Відповідно і перерахунок пенсії до сьогодні зроблений не був.

17.07.2019 позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою на неправомірні дії УПФУ в м. Лисичанську стосовно відмови у перерахунку пенсії.

Рішенням Луганським окружним адміністративним судом від 28.08.2019 по справі № 360/3242/19 позовні вимоги позивача були задоволені частково, визнано протиправною бездіяльність УПФУ в м. Лисичанську щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.03.2019 з прийняттям відповідного рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язано УПФУ в м. Лисичанську розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.03.2019 та прийняти відповідне рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

11.10.2019 УПФУ в м. Лисичанську на виконання рішення суду було винесено рішення про розгляд заяви ОСОБА_1 від 04.03.2019. У прийнятому рішенні було зазначено, що після проведеного перерахунку пенсії пільговий підземний стаж позивача було збільшено, та він склав більше 15 років, але розмір пенсії залишився без змін. Своїм рішенням відповідач визнав свою протиправну діяльність, та наявність більше 15 років пільгового стажу роботи за Списком №1, який був необхідний для призначення пенсії у 2011 році.

13.12.2019 від відповідача позивач отримав відповідь, в якій зазначено, що позивачу зроблений перерахунок пенсії станом на 01.12.2019, з чим позивач не згодний.

На думку позивача, відповідач формально розглянув заяву про перерахунок пенсії з урахуванням усього пільгового стажу роботи по Списку №1 на момент призначення пенсії, та на свій розсуд прийняв рішення про додання пільгового стажу з 01.12.2019, а не з моменту призначення пенсії. Вид раніш призначеної пенсії у 2011 році залишився без змін.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке (а.с. 98-99).

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Лисичанську та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 10.10.2011.

На час призначення пенсії Позивач мав пільговий стаж за Списком № 1 у кількості 14 років 1 місяць 16 днів.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Враховуючи недостатність пільгового стажу на момент призначення, Позивачу розрахунок пенсії проведено за нормами статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з коефіцієнту страхового стажу та заробітку.

15.05.2013 Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.05.2013 про пільговий характер праці Позивача на ВП «Шахта Новодружеська» за період роботи з 01.10.2010 по 31.12.2012. Після проведеного перерахунку пільговий стаж Позивача за Списком № 1 склав 15 років 02 місяці 08 днів, що дало право призначити йому пенсію відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Таким чином, з 01.05.2013 Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вимоги щодо проведення нарахувань та виплати недоотриманих сум пенсії з 10.10.2011 не мають жодних підстав, так як з 10.10.2011 по 01.05.2013 Позивач не мав достатнього пільгового стажу роботи за Списком № 1 (хоча мав загальний календарний стаж), а в період з 01.05.2013 по теперішній час отримує пенсію на умовах статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому жодних недоотриманих позивачем сум пенсійних виплат не існує.

Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, однією з умов призначення пільгових пенсій є надання підприємством або організацією уточнювальної довідки, яка підтверджує пільговий трудовий стаж. У цій довідці повинна підтверджуватися зайнятість повний робочий день, а також має бути зазначено: Період роботи, що зараховується до спеціального стажу; Професія або посада; Характер виконуваної роботи; Розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; . Первинні документи за час виконання робіт, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно статті 14 Закону України „Про пенсійне забезпечення" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 передбачено, що працівникам спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтнобудівельних, монтажних та ін.), зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками, до стажу, який дає право на пенсію за віком па пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, відпрацьовані на цих підприємствах або в організаціях з урахуванням додаткових документів, підтверджуючих особливі умови праці, тобто спуски виїзди під землю.

У разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ - Відповідальність за достовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії - органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду. заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Так, в різні періоди Позивач надавав довідки ВП «Шахта Новодружеська» про вихождаємість, в яких було виявлено велику кількість невідповідностей. Через це управлінням контрольно-перевірочної роботи проведено зустрічну перевірку, за результатами якої в червні 2019 року до Відповідача надійшла Довідка звірення документів для призначення (перерахунку) пенсії від 29.05.2019 № 313, відповідно до якої було перевірено кількість спусків в шахту Позивача з 1982 року по 1997 рік.

Довідка від 08.11.2018 № 393 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за період роботи Позивача з 31.01.1995 по 01.09.1995 ВП «Шахта Новодружеська» не надавалась Позивачем при зверненні за призначенням пенсії, а була додана ним лише до заяви про перерахунок від 04.03.2019.

Просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, позовні вимоги визнати безпідставними та необґрунтованими, та залишити без задоволення.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для її усунення (а.с. 33).

Ухвалою від 29.01.2020 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 (п'ять) днів з дати отримання даної ухвали (а.с. 38-39).

Ухвалою від 06.02.2020 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 25.02.2020 (а.с. 53-54).

25.02.2020 за клопотанням позивача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 12.03.2020 (а.с. 95).

Ухвалою від 12.03.2020 у відповідача витребувані додаткові докази, справу відкладено на 01.04.2020 (а.с. 149-150).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України та перебуває на обліку у відповідача.

На підставі особистої заяви позивача УПФУ в м. Лисичанську призначено пенсію позивачу за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 10.10.2011, що не заперечують сторони по справі (а.с.53,60). На час призначення пенсії позивачу враховано пільговий стаж за Списком № 1 у кількості 14 років 1 місяць 16 днів (а.с.63).

15.05.2013 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.05.2013 про пільговий характер праці на ВП «Шахта Новодружеська» за період роботи з 01.10.2010 по 31.12.2012 (а.с. 76).

Відповідно до розпорядження відповідача від 06.06.2013 позивачу, на підставі особистої заяви, з 01.05.2013 проведено перерахунок пенсії та враховано пільговий стаж позивача за Списком № 1 - 15 років 02 місяці 08 днів, відповідно призначено пенсію згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 74-75).

Отже, з 01.05.2013 позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом відповідача від 22.02.2019 №88/В-11 позивача повідомлено про необхідність особистого звернення ОСОБА_1 до управління щодо перегляду стажу роботи на пільгових умовах за Списком №1 із заявою на проведення перерахунку пенсії та наданням необхідних довідок (а.с. 13-14).

04.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка щодо перерахунку виплати пенсії, надавши відповідні довідки (а.с. 73, 10-12).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 у справі № 360/3242/19 позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії та провести нарахування та виплату належних сум недоотриманих пенсійних виплат, задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.03.2019 з прийняттям відповідного рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 04.03.2019 та прийняти відповідне рішення згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 15-21).

Рішенням УПФУ в м. Лисичанську від 11.10.2019 «Про повторний розгляд заяви від 04.03.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 по справі № 360/3242/19» зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 04.03.2019 з урахуванням нової довідки про вихождаємість від 29.05.2019 № 373, виданою ВП "шахта Новодружеська" ВАТ "ЛВ", яка фактично була видана на заміну, довідки про вихождаємість від 08.11.2018 №393. Після повторного перерахунку пенсії ОСОБА_1 пільговий підземний стаж ОСОБА_1 було збільшено, та він склав 16 років 0 місяців. Розмір пенсії залишився без змін, оскільки різниця між гарантованим розміром пенсії передбачено абз.3 частиною першою статті 28 Закону України № 1058 та розрахунковим розміром пенсії ОСОБА_1 , який є меншим, ніж мінімально встановлений (абз.3 частиною першою статті 28 Закону України № 1058), забезпечується доплатою за Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці, яка пропорційно змінилась з урахуванням основного розміру пенсії (а.с. 23-26).

У листі від 13.12.2019 № 1004/В-11 УПФУ в м. Лисичанську зазначило, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 по справі № 360/3242/19 управлінням згідно заяви від 04.03.2019 проведений перерахунок пенсії, керуючись статтями 24, 45 Закону з урахуванням правової позиції суду та акту перевірки від 29.05.2019. Після проведеного перерахунку загальний страховий стаж склав 29 років 9 місяців 19| днів (стаж враховано по 31.08.2017), в тому числі за Списком № 1- 16 років 6 місяців 17 днів. Коефіцієнт страхового стажу становив 0,45750 . ((45 р. х 12 міс. + 9 міс.): 1200. Заробітну плату обчислено за періоди з 01.01.1990 по 31.12.1994 та за даними персоніфікованого обліку з 01.12.2001 по 30.09.2010. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,32630. Середній заробіток для обчислення пенсії - 5841,49 грн. (1,55571 х 4404,35 грн. - середній заробіток по Україні за 2014 - 2016 роки). Розмір пенсії з 01.03.2019 складає 4673,19 грн., а саме: 2672,48 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений за статтею 27 Закону (5841,49 грн х 0,44833); 107,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж 10 років (1074,00 грн. х 10%); 1893,31 грн. - доплата до пенсії по ЗУ «Про престижність шахтарської праці» (5841,49 грн. х 80%). З огляду на зазначене, перерахунок пенсії позивачу проведено, розмір пенсії станом на 01.12.2019 залишився на рівні 4673,19 грн. (80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія) (а.с. 27).

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Позивачем не надано, а судом не виявлено доказів тому, що станом на дату призначення пенсії - 10.10.2011 позивач надавав необхідні документи, які свідчили про наявність у нього не менше 15 років пільгового стажу.

Встановлення такого факту після надання такої довідки разом із заявою про перерахунок пенсії від 04.03.2019 не встановлює обов'язок для відповідача перерахунку пенсії з 10.10.2011 по 05.01.2020.

Частиною 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Таким чином, відповідач по справі - пенсійний орган відповідно до положень частини другої статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не несе відповідальності за невірний розрахунок пільгового стажу позивача станом на 10.10.2011 внаслідок надання довідок, які містили неповну інформацію про умови праці позивача щодо розрахунку пільгового стажу. Як наслідок, не повинен відшкодовувати відповідні суми при різниці у розмірах призначеної пенсії та пенсії, яка повинна була бути призначена позивачу станом на 10.10.2011.

Як встановлено судом, дійсно після повторного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням пільгового підземного стажу 16 років 6 місяців 17 днів розмір пенсії залишився без змін, оскільки різниця між гарантованим розміром пенсії, визначеним абз.3 частини першої статті 28 Закону України № 1058, та розрахунковим розміром пенсії ОСОБА_1 , який є меншим, ніж мінімально встановлений, забезпечується доплатою за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка пропорційно змінилась з урахуванням основного розміру пенсії, що вказує на відсутність порушеного права позивача на отримання пенсії у більшому розмірі.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсійні виплати за період часу з 10.10.2011 по 05.01.2020.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від 11.10.2019 б/№ щодо проведеного перерахунку з доданням пільгового стажу станом на 01.12.2019; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області зробити перерахунок пенсії відповідно до статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням 16 років 04 місяця пільгового стажу роботи за Списком №1 за період часу з лютого 1982 року по червень 1998 року на момент призначення пенсії, тобто на 10.10.2011; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області провести нарахування та виплату належних сум недоотриманих пенсійних виплат за період часу з 10.10.2011 по 05.01.2020, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 06 квітня 2020 року.

Суддя С.В. Борзаниця