Рішення від 31.03.2020 по справі 340/228/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року справа № 340/228/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, вул. Ак. Корольова, 26, м. Кропивницький,25030

третя особа: Великоандрусівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області

про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 20.01.2020р. №11-1141/14-20-СГ, яким йому відмовлено у затвердженні документації із землеустрою та надання земельної ділянки із кадастровим номером 3525280500:02:000:9007 у користування, площею 3,3720 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 3525280500:02:000:9007, для подальшої передачі йому в оренду строком на 10 років площею 3,3720 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він на підставі розпорядження голови Світловодської РДА від 25.12.2012 року №1064-р отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 82,2 га, в тому числі у контурі №75 площею 4,00 га ріллі із земель резервного фонду, що перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області для подальшої передачі в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства. Наголошує, що пунктом 3 вказаного розпорядження було встановлено дію дозволу на розробку проекту землеустрою земельних ділянок терміном на 2 роки. Вказує, що ним було виготовлено проект землеустрою та погоджено у визначеному законом порядку. Наголошує, що неодноразово звертався до розпорядника земельних відносин щодо затвердження виготовленого ним проекту землеустрою, натомість відповідними рішеннями йому було відмовлено. Зазначає, що в черговий раз звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про затвердження проектної документації із землеустрою, на що отримав наказ від 20.01.2020 року №11-1141/14-20-СГ про відмову. Вважаючи його протиправним та таким, що суперечить діючим приписам земельного законодавства, просить суд задовольнити адміністративний позов.

Ухвалою суду від 31.01.2020 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.51-52).

Представником відповідача по справі подано до суду відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти позову у повному обсязі, вважає його не обґрунтованим, та таким, що не підлягає задоволенню, наголошує, що заява позивача була розглянута відповідно до вимог чинного законодавства, за наслідками якої винесено відповідний наказ, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Третя особа - Великоандрусівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області своїм правом на подання письмових пояснень щодо даного адміністративного позову не скористалась.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 88,2 га, у тому числі: 28,9 га пасовищ в контурі № 24 із земель запасу; 59,3 га ріллі, з них: 25,6 га в контурах №73-4,0 га, №75 -4,0 га, №696 - 17,6 га із земель резервного фонду та 33,7 га в контурах №461 - 5,0 га, №572 - 19,7 га, №879 - 9,0 га із земель запасу, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності за межами населених пунктів на території В.Андрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області для подальшої передачі в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства відповідно до розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.12.2012 року №1064-р (а.с.7).

До матеріалів справи долучено проект землеустрою виготовлений ФОП ОСОБА_2 , на замовлення громадянина ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки, площею 3,3720 га ріллі, в оренду на території Великоандрусівської сільської ради, Світловодського району Кіровоградської області за межами населених пунктів для ведення фермерського господарства (а.с.9-20).

Судом встановлено, що 04.04.2013 року відділом комплексного управління та регулювання у сфері природокористування надано висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3,3720 га для подальшої передачі в оренду, терміном на 10 років для ведення фермерського господарства на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області громадянину ОСОБА_1 (а.с.10).

Також, судом встановлено, що Департаментом культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації погоджено вищевказаний проект землеустрою, що підтверджується висновком від 10.04.2013 року №01-21-305/3 (а.с.11).

Крім того, управлінням Держземагентства у Світловодському районі також надано висновок від 01.07.2013 року №63 про погодження позивачу вказаного проекту землеустрою (а.с.12).

Під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до органу місцевого самоврядування уповноваженого на розгляд питань щодо затвердження проектів землеустрою для надання земельної ділянки у користування громадянам, натомість, на такі заяви було отримано відмови у формі листів (а.с.21,23).

Судом встановлено, що позивач в черговий звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо затвердження проектної документації із землеустрою та надання у користування земельної ділянки.

20.01.2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області було видано наказ №11-1141/14-20-СГ, яким на підставі статей 15-1,122, 123 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 12.11.2019 року №285, відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області розмір земельної ділянки 3,3720 га, кадастровий номер 3525280500:02:000:9007, із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства та наданні цієї земельної ділянки в оренду з таких підстав: земельна ділянка, вказана у заяві, відноситься до земель комунальної власності, тому відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не є розпорядником даної земельної ділянки (а.с.22).

Не погоджуючись з зазначеним наказом, вважаючи його протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Так, частинами 1, 2, пункту "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Так, відповідно частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Відповідно частини 4 статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно частини 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

За приписами частини 14 статті 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.15 ст.123 Земельного кодексу України).

Таким чином, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 1 статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

При цьому, за правилами частини 1 ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст.126 Земельного кодексу України).

Судом встановлено, що наказом від 26.09.2018 №11-6309/14-18-СГ Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області передано Великоандрусівській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2293,4730 га, згідно з актом приймання-передачі, в тому числі і земельну ділянку із кадастровим номером 3525280500:02:000:9007, площею 3,3720 га із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства яка розташована на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області (а.с.77-105)

Згідно інформації з Державного земельного кадастру та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - земельна ділянка із кадастровим номером 3525280500:02:000:9007, площею 3,372га, сформована та зареєстрована як об'єкт речового права, комунальна власність, власником якого є Великоандрусівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області (а.с.74)

Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено те, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Частина 1 ст.122 ЗК України визначає, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом сільських, селищних, міських рад як суб'єктів права власності на землю.

Водночас, частиною алгоритму передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад, визначеного статтею 117 Земельного кодексу України є державна реєстрація такого права власності територіальної громади на таку земельну ділянку, яка здійснюється на підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у комунальну власність.

Після державної реєстрації такого права у відповідача немає жодних правових підстав ухвалювати рішення про розпорядження відповідною земельною ділянкою, у тому числі і застосовувати процедуру прийняття такого рішення, визначену ст.123 Земельного кодексу України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача, станом на час винесення оскаржуваного наказу від 20.01.2020року №11-1141/14-20-СГ, повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою із кадастровим номером 3525280500:02:000:9007, площею 3,372 га.

Щодо доводів представника позивача про непроведення інвентаризації земель, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Порядок проведення інвентаризації земель затверджується Кабінетом Міністрів України.

Інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення проводиться з такими особливостями:

а) підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:

для земель державної власності - рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою;

в інших випадках - рішення сільської, селищної, міської ради, на території якої знаходиться масив;

б) при проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо:

внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру;

формування невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок;

формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під польовими дорогами;

формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, які обмежують масив та земельні ділянки, розташовані уздовж масиву.

Так, наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 25.07.2018 №11-5437/14-18-СГ затверджена проектна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності відносно несформованих земельних ділянок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 р. №513 затверджений Порядок проведення інвентаризації земель (чинний на час проведення інвентаризації відповідачем), далі - Порядок №513, який встановлює вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).

Пунктом 7 Порядку №513 визначено, що вихідними даними для проведення інвентаризації земель є, зокрема відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою.

Відповідно до частини 1 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Частинами 3, 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до частин 9,10 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, враховуючи те, що земельна ділянка із кадастровим номером 3525280500:02:000:9007, площею 3,3720 га, є сформованою та зареєстрованою як об'єкт речового права, суд дійшов висновку про відсутність порушень у діях відповідача щодо непроведення інвентаризації такої земельної ділянки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у ході розгляду справи судом встановлено прийняття відповідачем оскаржуваного наказу на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушень прав позивача не допущено.

Надавши оцінку фактичним обставинам справи, враховуючи те, що судом встановлено відсутність порушення відповідачем вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, під час прийняття оскаржуваного наказу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання даного наказу протиправним та його скасування, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області, третя особа Великоандрусівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 07.04.2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко