Рішення від 07.04.2020 по справі 120/403/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 квітня 2020 р. Справа № 120/403/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Слободонюка М.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року до суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач 2, ГУ ПФУ у Вінницькій області), за вимогами якого просить суд:

- визнати протиправними дії Вінницького ОВК щодо заниження грошового забезпечення позивача, встановленого на підставі довідки Вінницького ОВК ХЛ № 55820 від березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1275 грн., тарифний розряд за посадою - "33");

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та направити нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу позивача в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1513 грн., тарифний розряд за посадою - "44", тарифний коефіцієнт - "4,48") згідно постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року та Додатку 24 згідно наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України";

- зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області прийняти довідку та провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1513 грн., тарифний розряд за посадою - "44", тарифний коефіцієнт - "4,48") згідно постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року та Додатку 24 наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з 01.01.2018 року.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що проходив службу на посаді заступника начальника відділу кадрів Військової частини № 35564, яка входила до складу 43 Ракетної армії. Згідно наказу Міністра оборони України № 789 від 16.12.1998 року його було звільнено з військової служби у військовому звані «полковника» за ст. 65, пункту «в» (за станом здоров'я). Починаючи з січня 1999 року він знаходиться на обліку у Вінницькому ОВК, а з 01.01.2007 року - на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області. У подальшому, ГУ ПФУ у Вінницькій області з 01.01.2008 року проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення в розмірі 1480 грн. Разом із тим, 23.07.2009 року у зв'язку з невірним визначенням посадового окладу позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно направлено нову довідку з визначенням посадового окладу позивача в розмірі 1513 грн., визначеного Постановою КМУ від 07.11.2007 року за № 1294. З урахуванням такого розміру посадового окладу (1513 грн.) йому неодноразово здійснювався перерахунок пенсії.

Як зазначає позивач, 01.03.2018 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу. На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку № ХЛ 55820 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із посадовим окладом 6340,00 грн.

Позивач вказує, що при детальному ознайомленні з тарифною сіткою згідно з додатком № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та додатками №№ 23, 24 до наказу МОУ № 90 від 01.03.2018 року з'ясувалося, що відповідач 1 оформив довідку станом на 01.03.2018 року з суттєвим заниженням розміру посадового окладу з 1513 грн., що відповідає тарифному розряду "44" на "33" тарифний розряд, який станом на 01.01.2008 року відповідав посадовому окладу 1275 грн., який не має жодного відношення до посадового окладу який отримував позивач до 01.03.2018 року.

Зазначає, що розмір посадового окладу за посадою в розмірі 1513 грн., був встановлений станом на 01.01.2008 року відповідно до постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, що відповідає "44" тарифному розряду згідно наказу MО України № 90 від 01.03.2018 року та відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, тарифному коефіцієнту -"4,48".

Позивач переконаний, що відповідач 1 неправомірно та всупереч дійсному змісту нормативно-правових актів занизив розмір посадового окладу при обчисленні грошового забезпечення для перерахунку пенсії до 1275 грн., внаслідок чого відповідач 2 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з істотним заниженнями розміру пенсії позивача.

За таких обставин та з метою захисту порушених, на думку позивача, прав, останній звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 07.02.2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.

19.02.2020 року представником Вінницького ОВК подано до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначається, що пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі п. 1 ст. 15 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», де вказується, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби проводиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Разом із тим, 26.02.2018 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей. З метою реалізації зазначеного рішення Кабінет Міністрів України доручив Міністерству оборони забезпечити оформлення та подання органам Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, станом на 1.03.2018 року. Під час оформлення вказаних довідок посадові особи Вінницького ОВК керувалися ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінетів Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Умови проведення перерахунку пенсій визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Водночас встановлення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, визначено Постановою Кабінетів Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 року; «Алгоритмом урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103», який надійшов до ІНФОРМАЦІЯ_3 14.03.2018 року за № 1267тлг.

Як зазначає відповідач 1, відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів та вказівок Департаменту фінансів Міністерства оборони України посадовими особами Вінницького ОВК на підставі списків, наданих з Головного управління Пенсійного фонду України до 01.03.2018 року, були складені довідки про новий розмір грошового забезпечення та передані в місячний термін органам Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою. Для встановлення нового посадового окладу використовувались визначені в у цій постанові посади та уперше введені по ним тарифні розряди (додатки № 1, 2 до Постанови), а по іншим тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до Наказу МОУ № 90. По тим посадам, що не зазначені в додатках 1-22 Наказу, співвідношення, встановлених до 01.01.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, приведено до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього Наказу. У зв'язку з тим, що не всі посади були зазначені, під час визначення посадових окладів військовослужбовцям, які проходили військову службу у військовій частині, враховувалась таблиця тарифікації посад штату ракетної армії. Вказана таблиця додатково надіслана з Департаменту фінансів Міністерства оборони України і в ній посади протарифіковані на підставі штату ракетної армії № 2/095 інв. № 1673 ДСК.

Відповідно до наказу МОУ № 90 тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, визначені цією схемою, не можуть перевищувати розмірів відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, що встановлені у схемах, додатків 1-22 цього наказу.

Так, відповідач 1 зазначає, що посада, з якої був звільнений позивач, а саме «заступник начальника відділу кадрів" військової частини № 35564, не передбачена ні Постановою № 704 від 30.08.2017 року, ні Наказом МОУ № 90 від 01.03.2018 року (в тому числі Додатками 1-22). Тому тарифний розряд та розмір посадового окладу визначався згідно з Додатком 24 до Наказу № 90, шляхом співвідношення встановлених до 01.01.2018 року розмірів посадових окладів до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та з врахуванням вимог Алгоритму, затвердженого Директором Департаменту фінансів МОУ 13.03.2018 року. Згідно таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів МО України на підставі штату ракетної армії посаді "заступника начальника відділу кадрів" військової частини № 35564 станом на 01.01.2008 року відповідав оклад 1237 грн., що відповідає "33" тарифному розряду.

На думку відповідача 1, твердження позивача, що посадовий оклад позивача був неправомірно зменшений не відповідає дійсності, оскільки до перерахунку 01.03.2018 посадовий оклад останнього складав 1513 грн., а розмір грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія - 5049,45 грн., після перерахунку посадовий оклад визначений в 6340 грн., а загальний розмір грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія - 11730 грн.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначає, що встановлення ОСОБА_1 з 01.03.2018 року "33" тарифного розряду його посадовий оклад приведений у відповідність до вимог діючих нормативно-правових актів. За таких обставин, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

27.02.2020 року представником ГУ ПФУ у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Посилається на те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ст. 51 Закону № 2262-ХІІ 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій військовослужбовців у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». На виконання вказаних постанов ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку про розмір грошового забезпечення, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Також відповідач 2 зазначає, що в силу вимог ст. 10 Закону № 2262-ХІІ на орган Пенсійного фонду покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції щодо визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходять за межі його компетенції. Зауважує, що функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документів для призначення або перерахунку пенсій та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належить до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_3 . Крім того, ГУ ПФУ у Вінницькій області, як територіальний орган, здійснює перерахунок пенсій виключно на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, що мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Відтак позовні вимоги вважає безпідставними та просить суд відмовити у їх задоволенні.

Відповіді на відзив до суду не надходило.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України від 16.12.1998 року № 789 з посади заступника начальника відділу кадрів військової частини № 35564 у запас у військовому звані "полковник" за пунктом «в» статті 65 (за станом здоров'я) та наказом по Управлінню військової частини № 35564 від 31.12.1998 року № 258 виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, що підтверджується випискою із наказу № 789 від 16.12.1998 року та випискою із наказу № 258 від 1998 року.

З січня 1999 року позивач перебував на обліку та отримував пенсію у в Вінницькому ОВК, а з 01.01.2007 - в ГУ ПФУ у Вінницькій області. Пенсія призначена на підставі п. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи ХЛ55820 з 01.01.2008 року перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі довідок, виданих Вінницьким ОВК. При цьому згідно першої довідки станом на 01.01.2008 року розмір посадового окладу позивача за посадою визначено в 1480 грн. Однак, 23.07.2009 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області нову довідку з визначенням посадового окладу в розмірі 1513 грн.

Судом встановлено, що з того часу і до проведення перерахунку пенсії у березні 2018 року, пенсія позивачу розраховувалась виходячи з посадового окладу в розмірі 1513 грн., визначеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року.

Водночас, розмір посадового окладу 1513 грн., що враховувався для обчислення розміру пенсії позивача протягом 2008-2018 років, відповідає "44"-му тарифному розряду згідно з Наказом МОУ № 90 від 01.03.2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», тарифний коефіцієнт - "4,48" згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку ХЛ № 55820 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії.

За змістом вказаної довідки посадовий оклад позивача прирівняний до посади, яку він займав на час звільнення, та становить 6340 грн., що відповідає тарифному розряду « 33».

На звернення позивача про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09.01.2020 року, Вінницький ОВК листом № 12/66 від 11.01.2020 року повідомив, що визначення розміру грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для проведення перерахунку пенсій проводилося відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України». Відповідно до таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів Міністерства оборони України по штату 43-ої Ракетної Армії за посадою «заступник відділу кадрів військової частини №35564»» станом на 01.01.2008 відповідав посадовий оклад 1237 грн., а за посадою «начальник отдела кадров військової частини №35564» -1275 грн. Тому, якщо посадовий оклад до 01.03.2018 року складав 1275 грн., то з 01.03.2018 року в такому випадку встановлюється 34 тарифний розряд (за посадою «начальник автомобільної служби»). Позивачу встановлено 33 тарифний розряд (за посадою нижчою на 1 тарифний розряд), що відповідає розміру посадового окладу 6340 грн.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача 1 щодо зменшення тарифного розряду та, як наслідок, зменшення розміру посадового окладу, що впливає на розмір пенсії у зв'язку з її перерахунком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, яка є Додатком 1 до Постанови від 30.08.2017 року за № 704, тарифному розряду "44" відповідає тарифний коефіцієнт "4,48".

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України Наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком № 23, № 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1480-1519 грн. відповідає тарифному розряду "44", що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Як встановлено судом, починаючи з 01.01.2007 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію, розраховану виходячи із розміру посадового окладу - 1513 грн. Поряд із цим, посадовий оклад встановлений ОСОБА_1 до 01.01.2018 року в розмірі 1513 грн., відповідав тарифному розряду "44". У той же час, Вінницьким ОВК в березні 2018 року виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ХЛ № 55820, згідно якої його посадовий оклад становить 6340 грн., що відповідає тарифному розряду "33".

При цьому, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову представник відповідача зазначив, що відповідно до Примітки 2 Додатку 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Також вказав на те, що оскільки тарифні розряди за посадами штабу армії, яку обіймав позивач, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року та додатками 1-22 до Наказу від 01.03.2018 року №90 не визначені, тому тарифний розряд і, відповідно, розмір посадового окладу визначався згідно із додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року, та з врахуванням вимог Алгоритму, зокрема відповідності рівня військової частини.

13.03.2018 року Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджено Алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 (далі - Алгоритм).

У даному випадку відповідач 1 зазначає, що згідно з наведеною у Алгоритмі таблицею відповідності рівнів військових частин за рівнем посадового окладу керівника, рівень військової частини "Армія, корпус" встановлюється на рівні частини "Корпус резерву" та нижче рівня "Оперативне (повітряне) командування". Крім того, відповідно до таблиці тарифікації посадових окладів, розробленої Департаментом фінансів Міністерства оборони України на підставі штату ракетної армії, посаді «заступник начальника відділу кадрів» військової частини № НОМЕР_1 , яку займав на день звільнення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2008 року відповідав посадовий оклад 1275 грн., що відповідає "33" тарифному розряду.

Поряд із цим суд звертає увагу на те, що пунктом 5 Алгоритму визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (додатки 1-22 до Наказу № 90, додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 24 до Наказу № 90, додаток 3 до вказівки 612).

Таким чином, Алгоритмом, на який посилається відповідач, чітко визначено, що у разі якщо назва військової частини не відповідає назвам, наявним у додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року.

У даному ж випадку в період до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу - 1513 грн., при цьому, назва військової частини, із якої був звільнений позивач не відповідає жодній із схем, відображених у додатках 1-22 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року.

Крім того, згідно роз'яснення Міністерства оборони України Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 03.07.2018 року №322/1/2740 на запит Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо визначення статусу управління 43 ракетної армії зазначено, що у Збройних Силах України немає нормативно-правових актів, які визначають критерії, що порівнюють органи військового управління та інші нетипові штатні структури, а також посади в них. Без прямих аналогів ототожнення (взвод до взводу, рота до роти, батальйон до батальйону в межах одного роду військ (сил), виду Збройних Сил України) Головне управління не може порівнювати управління 43 ракетної армії з іншими органами військового управління.

Відтак, посадовий оклад ОСОБА_1 для перерахунку пенсії позивачу згідно постанови № 103 від 21.02.2018 року, на переконання суду, необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу, встановленого до 01.01.2018 року, тобто 1513 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 23, 24 до Наказу № 90 від 01.03.2018 року відповідає тарифному розряду "44" та розміру посадового окладу - 7893 грн.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зниження грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 на підставі довідки ХЛ № 55820 від березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1275 грн., тарифний розряд за посадою "33") та зобов'язання вказаного відповідача виготовити та направити нову довідку до ГУ ПФУ у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі 1513 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48" згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та додатку № 24 згідно з наказом Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018.

Разом із тим суд вважає безпідставними та передчасними вимоги позивача щодо покладення на ГУ ПФУ у Вінницькій області обов'язку прийняти довідку, провести перерахунок та виплату пенсії позивача.

Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, чітко визначено алгоритм дій проведення перерахунку пенсій. Зокрема передбачено, що державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, тоді як Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, органам, з яких особи були звільнені із служби.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення. При цьому, розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у цих довідках.

У цьому контексті суд зазначає, що право на захист це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення про те, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань. Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області прийняти довідку, провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично ще не існує, оскільки відповідний перерахунок може мати місце лише після виконання ІНФОРМАЦІЯ_2 рішення суду в частині направлення нової довідки про грошове забезпечення позивача, після отримання якої в пенсійного органу виникне відповідний обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача.

Відтак у цій частині адміністративного позову належить відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що оскільки позовні вимоги задоволені лише в частині, які були спрямовані до Вінницького ОВК, тому відповідно до ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню саме за рахунок відповідача 1 пропорційно розміру задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо заниження грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату ХЛ № 55820 від березня 2018 року із урахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1275 грн., тарифний розряд за посадою - "33").

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області станом на 01.01.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1513 грн., тарифний розряд за посадою - "44", тарифний коефіцієнт - "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та Додатку 24 згідно наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених вимог в сумі 560 (п'ятсот шістдесят) гривень 52 копійки за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки на апеляційне оскарження, визначені ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Реквізити сторін:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 );

Відповідач 1: Вінницький обласний військовий комісаріат (вул. Данила Галицького, буд. 31, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ: 08362793);

Відповідач 2: Головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ: 13322403).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович