29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"07" квітня 2020 р. Справа № 924/420/20 (924/595/18)
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д., розглянувши матеріали
за позовом ліквідатора Фермерського господарства "Подільський аграрій - 2014р." Глеваського В.В., м.Біла Церква, Київської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгагро Сольюшн", м.Шепетівка
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , с.Коськів, Шепетівського району, Хмельницької області
про стягнення 4 545 659, 00грн.
На адресу суду 06.04.2020р. до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ліквідатора Фермерського господарства "Подільський аграрій - 2014р." Глеваського В.В., м.Біла Церква, Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгагро Сольюшн", м.Шепетівка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , с.Коськів, Шепетівського району, Хмельницької області про стягнення 4 545 659, 00грн.
За правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів; сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як передбачено ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 3 Закону України „Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст. 4 даного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною другою статті 4 даного Закону встановлено розміри ставок судового збору, зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, відповідно до якого посилаючись на ст.8 Закону України „Про судовий збір" просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
В обгрунтування поданого клопотання позивач вказує на те, що Фермерське господарство "Подільський аграрій - 2014р." як боржник, не має фінансової можливості оплатити судовий збір. На підтвердження даного факту позивачем долучено до клопотання звіт про аналіз фінансово - господарської діяльності банкрута.
Судом відзначається, що статтею 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Зокрема, відповідно до ч. 1 зазначеної статті, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Тобто, вказаною нормою передбачено право суду, а не його обов'язок щодо відстрочення сплати судового збору при дотриманні умов, передбачених ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
При цьому, судом наголошується на тому, що статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Враховуючи даний принцип, а також положення статті 5 Закону України "Про судовий збір", господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі й у питанні звільнення, відстрочення від сплати судового збору. Таким чином, як органи державної влади, що утримуються за рахунок держбюджету, так і суб'єктів господарювання та громадян поставлено законом у рівні умови в частині обов'язку сплачувати судовий збір, у зв'язку з чим, вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків, встановлених ст. 8 Закону України "Про судовий збір", призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим (ухвала Верховного Суду від 14.06.2018 р. у справі № 908/3528/16).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне у задоволенні клопотання ліквідатора Фермерського господарства "Подільський аграрій - 2014р." Глеваського В.В. про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Відтак, позовна заява подана без додержання вимог, передбачених ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивачем судовий збір не сплачений.
Відповідно до частин 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем належним чином не виконано вимог ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
У разі неусунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною та буде повернута особі, що звернулась із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У задоволенні клопотання ліквідатора Фермерського господарства "Подільський аграрій - 2014р." Глеваського В.В. про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву залишити без руху.
Для усунення вказаних в даній ухвалі недоліків надати позивачу строк - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили 07.04.2020 р. та оскарженню не підлягає.
Суддя О.Д. Вибодовський
Віддрук 2 прим. (рек. з повід):
1 - до справи;
2 - позивачу ліквідатору ФГ "Подільський аграрій - 2014р." Глеваського В.В., 09117, м.Біла Церква, Київської області, вул.Надрічна, 68.