Рішення від 07.04.2020 по справі 923/205/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2020 року, м. Херсон, справа № 923/205/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу

за позовом Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона»

до Херсонського державного підприємства - біологічна фабрика

про стягнення 18 547,28 грн,

УСТАНОВИВ:

Дії та аргументи Позивача

28.02.2020 Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона» звернулося з позовом до Херсонського державного підприємства - біологічна фабрика про стягнення 18 547,28 грн.

У якості обґрунтування власної позиції Позивач вказав, що:

- за договором № 159 від 01.10.2011 надав Відповідачу послуги з подачі холодної води та по прийому і очистці стічних вод,

- у межах дії договору 19.11.2019 у присутності представника Відповідача була відібрана проба стічної води, про що складено акт № 170 від 19.11.2019,

- за результатами хімічних аналізів дослідження відібраної проби води виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднень, а саме з перевищенням за загальним коефіцієнтом 5,38,

- у зв'язку з виявленими перевищеннями граничних концентрацій Відповідачу донараховано 18 547,28 грн та виставлений відповідний рахунок, який ним не оплачений.

Дії та аргументи Відповідача

Відповідачем позовні вимоги не визнаються. Так, у поданому до суду відзиві він зазначив, що:

- за умовами договору при очищенні стічних вод сторонами обумовлено використання коефіцієнту « 3», а тому застосований Позивачем коефіцієнт « 5» не відповідає договірним умовам,

- аналіз відібраної проби проведений із запізненням на 6 днів, а тому його результати є сумнівними,

- при аналізі проби не був запрошений його представник,

- у відповідності до пункту 2.2. договору Позивач повинен здійснювати відбір проб із контрольного та проміжного колодязів, але провів його лише із проміжного,

- за договором встановлена норма стічних вод в об'ємі 2166 куб. м, але в листопаді 2019 року відповідного перевищення не було,

- у протоколі лабораторного аналізу невірно вказані відповідні данні,

- у розрахунку Позивач нарахував плату у сумі 24 481,33 грн, але заявив до стягнення лише 18 547,28 грн.

Процесуальні дії та рішення суду

Ухвалою суду від 04.03.2020 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення та виклику учасників справи. Цією ж ухвалою сторонами установлені процесуальні строки подачі відповідних заяв.

Суд констатує, що сторонами не заявлено процесуальних клопотань.

Установлені судом обставини

01.10.2011 між Міським комунальним підприємством «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона», як Водоканалом, та Херсонським державним підприємством - біологічна фабрика, як Абонентом, укладений договір № 159 на подачу холодної води та послуг по прийманню і очистці стічних вод.

Основними умовами договору, які впливають на вирішення спору є наступні:

- «Водоканал забезпечує Абоненту подачу холодної води по об'єкту водопостачання …, а також прийом ті очистку стічних вод ...» (пункт 1.1.),

- «При порушенні нормативів скиду стічних вод … Абонент здійснює оплату за скинуті стоки по завищеному тарифу, розрахованому згідно розділів 7, 8 «Правил прийому» за місяць, в якому відібрана проба та два попередніх місяця …» (пункт 1.3.),

- «Абонент зобов'язаний … 2.2.4. Здійснювати скид стічних вод в систему міської комунальної каналізації з концентраціями забруднень, які не перевищують допустимі показники концентрацій: …азоту амонійного у кількості 12,0 мг/куб. дм, … фосфатів - 2,8 мг/куб. дм…; 2.2.6 Мати проміжний оглядовий та контрольний колодязі …; 2.2.8 забезпечити своєчасний … вхід і доступ … для відбору проб із контрольного каналізаційного колодязя» (пункт 2.2.).

01.10.2011 між сторонами укладена додаткова угода № 1 до договору, за умовами якої сторони прийшли до згоди, що у зв'язку з неможливістю Відповідача забезпечити виконання окремих вимог «Правил приймання стічних вод підприємств у міську комунальну систему каналізації» по складу стічних вод у відповідності до пункту 6.5. Правил він щомісячно сплачує Позивачу за приймання і очистку стічних вод із понаднормативними забрудненнями суми, розраховані з коефіцієнтом 3 та нормативом плати 39,1 % від затверджених тарифів за послуги водовідведення на щомісячний об'єм стічних вод до приведення якісного складу води до нормативного.

Додатком № 2 до договору про надання послуг № 159 сторонами узгоджена схема каналізаційної системи, на якій відображені колодязі К1 та К2.

Відповідно до Акту відбору проб стічних вод № 170 від 19.11.2019, складеного працівниками Позивача у присутності представника Відповідача головного інженера Шевченка О.В., Позивачем були відібрані проби стічних вод, які скидаються Відповідачем до каналізації за адресою: м. Херсон, вул. Адмірала Макарова, 9. За змістом Акту проба № 170/1 відібрана на каналізаційному випуску № 1.

Як слідує із Протоколу лабораторних вимірювань № 170 від 25.11.2019 проби стічних вод № 170 від 19.11.2019, складеного лабораторією контролю стічних вод Позивача, встановлено перевищення показників на склад азоту амонійного та фосфатів. Так, за результатами встановлено масову концентрацію азоту амонійного у кількості 39,76 мг/куб. дм, при нормі 12,0 мг/куб. дм та фосфатів - 11,39 мг/куб. дм при нормі - 2,8 мг/куб. дм.

Відповідно до розрахунку визначення розміру плати за скидання стічних вод, здійсненого Позивачем, ним нарахована плата у сумі 24 481,33 грн за період з 12.08.2019 по 19.11.2019, виходячи з:

- об'ємів скинутих вод за цей період, а саме: з 12.02.2019 по 30.08.2019 - 52,2 куб. м, з 30.08.2019 по 22.09.2019 - 98,89 куб. м, з 23.09.2019 - 30,11 куб. м, з 30.09.2019 по 30.10.2019 - 147 куб. м, з 30.10.2019 по 28.11.2019 - 182 куб. м., з 30.10.2019 по 19.11.2019 - 131,67 куб. м, а всього 459,87 куб. м;

- встановлених тарифів 9,468 грн/куб. м до 22.09.2019, 10,104 грн/куб. м з 23.09.2019,

- коефіцієнту кратності небезпеки скинутих забруднень - 5,38.

18.12.2019 Позивачем був виставлений для оплати Відповідачу рахунок за перевищення забруднень за вказаний період на суму 18 547,28 грн.

Оцінка суду установлених обставин на норм діючого законодавства

Установлені судом обставини наявності укладеного між сторонами договору свідчать про виникнення між ними майново-господарських зобов'язань у силу яких у відповідності до приписів статей 173, 174, 175 Господарського кодексу України одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша (управнена) сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За частиною 1 статті 175 того ж Кодексу майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Зміст та умови договору, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов'язань (майново-господарських зобов'язань у відповідності до частини 1 статті 179 ГК України), які виникли між сторонами на підставі вказаного договору (правочину), з огляду на вказані правові положення, свідчать, що за своєю юридичною природою між ними укладений договір про надання послуг.

Так, відповідно до приписів статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Відповідач зобов'язаний виконувати умови договору належним чином, не допускаючи його порушень, у тому числі забезпечити сплату вартості отриманих послуг у випадку перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах за підвищеним тарифом.

Безпосередньо порядок визначення розміру плати у випадку перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах регулюється Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Херсона, затверджених рішенням Виконавчого Херсонської міської ради № 54 від 19.02.2019.

Так, основними положеннями Правил, які впливають на вирішення пору є наступні:

- «Ці Правила є обов'язковими як для Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона», яке надає послуги з централізованого водовідведення, так і для юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, для фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди м. Херсона» (пункт 6 Розділу І),

- «Для всіх споживачів (субспоживачів), що скидають стічні води в систему централізованого водовідведення м. Херсона, ці Правила встановлюють єдині нормативи допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які зазначаються у договорі між виробником та споживачем та/або субспоживачем» (пункт 7 Розділу І),

- «Споживачі повинні: 1) перед укладанням з виробником договору на послуги водовідведення забезпечити вимоги до якості стічних вод, встановлені цими Правилами; 2) дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених виробником кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання вказаних положень цих Правил; 3) здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим з виробником, подавати виробнику інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидаються споживачами до систем централізованого водовідведення …» (пункт 2 Розділу ІІ),

- « Стічні води, що приймаються до системи централізованого водовідведення м. Херсона, не повинні: … 13) містити забруднюючі речовини з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами» (пункт 2 Розділу ІІІ),

- «У разі, якщо на об'єктах споживачів здійснюються виробничі процеси, що передбачені переліком, наведеним у додатку 1 до цих Правил, а також при систематичному скиді понаднормативних забруднень, скидання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона без попереднього їхнього очищення на локальних очисних спорудах не допускається, якщо інше не передбачено цими Правилами та/або договором між споживачем та виробником, крім випадку, визначеного пунктом 6 цього розділу» (пункт 3 Розділу ІІІ),

- «Коли споживач не може забезпечити виконання вимог цих Правил, у тому числі пункту 3 цього розділу, він звертається до виробника із заявою з обґрунтуванням приймання понаднормативно забруднених стічних вод із зазначенням їхньої концентрації та зобов'язується виконати заходи для доведення якості та режиму їхнього скиду до вимог цих Правил у термін, зазначений у договорі.

У разі здатності наявної на КОС виробника технології очищення стічних вод видалити означені забруднення до вимог ГДС, що встановлені для виробника, виробник розглядає подану заяву у 15-денний строк і укладає договір про приймання понаднормативно забруднених стічних вод. Такий договір укладається шляхом оформлення та підписання окремого відповідного договору або додаткової угоди чи додатка до договору між виробником та споживачем, за яким надаються послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення.

У договорі про приймання понаднормативно забруднених стічних вод встановлюються тимчасово (на термін виконання заходів для доведення якості та режиму скиду стічних вод до вимог цих Правил) погоджені концентрації забруднюючих речовин, розмір додаткової оплати за приймання понаднормативно забруднених стоків, який повинен бути в межах 60-80% від оплати, що встановлюється відповідно до розділу VII цих Правил, та термін виконання заходів для доведення якості та режиму їхнього скиду до вимог цих Правил, який має бути обґрунтованим та не може перевищувати 3-х років.

При виявленні перевищення фактичної концентрації будь-якого показника над зазначеною в договорі про приймання понаднормативно забруднених стічних вод, додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється споживачем з коефіцієнтом кратності, що визначається відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, але замість встановлених ДК для розрахунку застосовуються тимчасово погоджені концентрації, зазначені в договорі про приймання понаднормативно забруднених стічних вод (пункт 6 Розділу ІІІ),

- «Вимоги до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Херсона, для безпечного їхнього збирання, відведення та очищення на КОС подані в таблиці … азот амонійний 12,0 мг/куб. дм, … фосфати 2,8 мг/куб. дм (пункт 2 Розділу ІV),

- «Виробники та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідно до чинного законодавства України» (пункт 1 Розділу V),

- «Споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди м. Херсона. Перелік забруднень, на наявність яких провадиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються цими Правилами» (пункт 1 Розділу VІ),

- «Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди м. Херсона, повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод» (пункт 3 Розділу VІ),

- «Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, а в разі її відсутності, - інших лабораторій, що провадять свою діяльність в цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (пункт 4 Розділу VІ),

- «З метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником виробника, що фіксується у акті відбору проб, який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у акті відбору проб, представник виробника зазначає про таку відмову від підпису в акті відбору проб (пункт 6 Розділу VІ),

- «У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби повідомляє споживача (телефонограмою, факсом або електронною поштою) про виявлені перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача і впродовж 15-ти календарних днів направляє споживачу лист-повідомлення про результати хімічного аналізу. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтверджуючих документів (пункт 8 Розділу VІ),

- «У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок щодо наявності у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що проводить свою діяльність в цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються за вимогою споживача як частка контрольної і зберігаються в належних умовах у споживача або виробника (пункт 9 Розділу VІ),

- «У разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод цим Правилам та умовам укладеного договору, споживачі сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством» (пункт 1 Розділу VІІ),

- «При виявленні виробником у ході контролю якості стічних вод, що скидаються споживачем, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) над установленою цими Правилами допустимою концентрацією (ДК), коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою: Кк = Cf : ДК - 1. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених пунктами 4 та 5 цього розділу» (пункт 9 Розділу VІІ),

- «Якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Kk визначають за формулою: Кк = Cfi -ДКі : ДКі, де: Cfi - фактична концентрація в стічних водах споживача і-ої речовини; ДКі - допустима концентрація і-ої речовини. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Kk більше ніж 10, приймають Kk = 10, крім випадків, передбачених пунктом 4 цього розділу» (пункт 11 Розділу VІІ),

- «Плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом відбору даної проби, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з даного об'єкта» (пункт 12 Розділу VІІ),

- «Плата за скид стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона при порушенні вимог щодо якості і режиму їхнього скидання вноситься споживачем на розрахунковий рахунок виробника протягом 5-ти робочих днів з дня його отримання» (пункт 14 Розділу VІІ).

Підсумовуючи викладені положення щодо порядку визначення розміру плати у випадку перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах суд приходить до висновків, що:

- Відповідач у випадку скидання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона із перевищенням нормативів допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які зазначені в укладеному з Позивачем договорі (а саме серед іншого азоту амонійного у кількості 12,0 мг/куб. дм та фосфатів у кількості 2,8 мг/куб. дм), зобов'язаний здійснювати додаткову оплату послуг водовідведення з коефіцієнтом кратності, що визначається відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення,

- для визначення вмісту забруднень у стічних водах Відповідача використовуються дані лабораторії Позивача за результатами отриманих проб, а виявлені в них перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень,

- відбір контрольних проб стічних вод виконується уповноваженим представником Позивача, що фіксується у акті відбору проб, який підписується як його представником, так і представник Відповідача,

- у разі виявлення перевищення концентрації забруднюючих речовин Позивач впродовж 15-ти календарних днів направляє Відповідачу лист-повідомлення про результати хімічного аналізу, а у разі незгоди з результатами даних лабораторії щодо якості стічних вод Відповідач має право звернутися до незалежної лабораторії для проведення аналізу арбітражних проб, які можуть відбиратися за його за вимогою як частка контрольної проби

- розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень визначається за наведеними формулами, а безпосередньо плата стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Позивачем, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів,

- плата за скид стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона при порушенні вимог щодо якості і режиму їхнього скидання повинна вноситися Відповідачем протягом 5-ти робочих днів з дня отримання розрахунку.

Водночас, порядок відбору та аналізу проб стічних вод споживачів, що скидаються до системи централізованого водовідведення у м. Херсоні регулюється «Порядком відбору та аналізу проб стічних вод споживачів, що скидаються до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на КОС м. Херсона», як додатку № 5 вказаних вище Правил.

Так, основними положеннями Порядку відбору та аналізу проб є наступні:

- «Відбір проб здійснюється з контрольного колодязя споживача. Контрольні колодязі споживача повинні: 1) споруджуватися, обладнуватися та утримуватися споживачами відповідно до Правил користування; 2) перебувати за межами території споживачів, а їхнє конкретне місцезнаходження повинно бути узгоджене з виробником; 3) бути позначені на генеральному плані (топографічному плані); 4) бути доступними для огляду, вільними від завалів ґрунтом, снігом, будівельним сміттям та іншими предметами; 5) контрольний колодязь на вимогу виробника повинен бути винесений споживачем за межі території об'єкта споживача» (пункт 1 додатку № 5),

- «За призначенням проби поділяються на контрольні, арбітражні та проби для споживача. Арбітражні проби та проби для споживача є частиною контрольних проб» (пункт 3 додатку № 5),

- «Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконують представники контролюючої служби виробника в присутності представника споживача. Факт відбору проб фіксується в акті відбору проб (додаток 5.1), який підписують як представник виробника так і представник споживача. Відбір проб для забезпечення контролю за скиданням стічних вод споживача здійснюється контролюючими службами виробника без попередження споживача заздалегідь» (пункт 4 додатку № 5),

- «Після відбору контрольна проба передається для аналізу в лабораторію, що проводить свою діяльність відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» в галузі водовідведення …» (пункт 6 додатку № 5),

- «Результати аналізів стічних вод оформлюються письмово та повинні містити наступну інформацію: об'єкт вимірювання, мету вимірювання, назву показників стічних вод, одиницю вимірювання, результат вимірювання, нормативний документ на метод вимірювання концентрацій забруднюючих речовин (Сf)» (пункт 7 додатку № 5).

Отже, головним при відборі проби є її отримання з відповідного місяця відбору, а саме «контрольного колодязя» споживача, оскільки недотримання цього може вплинути на результат проведення відповідних аналізів.

Оцінюючи аргументи Відповідача щодо отримання Позивачем проби не із контрольного колодязя, а із проміжного, суд зазначає, що відповідно до пункту 2.2.8 укладеного між сторонами договору про надання послуг відбір проб повинен здійснюватися із «контрольного колодязя».

Безпосередньо в Акті відбору проби № 170 зазначено, що вона отримана «на каналізаційному випуску № 1, розташованому на території підприємства».

Таким чином, з Акту відбору не вбачається, що проба отримана саме із «контрольного колодязя», як то передбачено договором, Порядком відбору проб та Правилами, оскільки за твердженнями Відповідача, що не спростовані Позивачем, вона взята із «проміжного колодязя».

За таких обставин, суд приходить до висновку, що Позивачем неправомірно взято пробу із місця, яке не встановлене ані договором, ані Порядком або Правилами, а тому результати дослідження такої проби не є об'єктивними по відношенню до якості стічних вод, скинутих Відповідачем, у зв'язку з чим розрахунок додаткової плати здійснений не у відповідності до договірних відносин та Правил.

Підсумовуючи наведене суд констатує, що Позивачем не доведено порушення умов договору з боку Відповідача, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат

Судовими витратами у даній справі є витрати Позивача на сплату судового збору у сумі 2 102 грн, які у відповідності до статті 129 ГПК України відносяться на нього.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.К. Закурін