03.04.2020
Справа №766/645/20
03 квітня 2020 р. м. Олешки
Суддя Цюрупинського районного суду Херсонської області Сіденко С. І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ДПР18 № 256975 від 04.01.2020 року, ОСОБА_1 04.01.2020 року о 00-10 годині в м Херсоні по провулку Сестер Гозадінових керував автомобілем ВАЗ 21063 з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні ним адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що 04.01.2020 року він був в гостях у товариша в м. Херсоні по провул. Сестер Гозадінових та вживав алкогольні напої. Біля 00 год. знаходився біля автомобіля. В цей час працівники поліції, які були поруч та помилково дійшли висновку про те, що він керував автомобілем у такому стані. Після чого він був доправлений до відділення поліції в м. Херсоні, де відносно нього було складено протокол за ст. 130 КУпАП. Працівники поліції намагались, щоб в протоколі він дав письмові пояснення під їх диктовку. Тому він у протоколі вказав: «С моих слов записано верно. Я не управлял автомобилем».
Поліцейський роти № 4 батальйону Управління патрульної поліції в Херсонській області ДПП Юров О. О., який складав протокол про адміністративне правопорушення до суду не з'явився для дачі пояснень щодо розбіжностей у поясненнях ОСОБА_1 та обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до вимог ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинно бути обов'язково з'ясовані серед інших обставин і такі як, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні і чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією частини 1 статті 130 КУпАП визначені особи, які керують транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В судовому засіданні досліджено відеозапис подій складання протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що протокол складався у присутності ОСОБА_1 не біля автомобіля, а у іншому місці, з протоколом ОСОБА_1 не погодився. З боку працівників поліції були спроби ввести ОСОБА_1 в оману, щоб останній дав пояснення в протоколі під їх диктовку. Факт вчинення правопорушення на відео не зафіксований.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Вчинення правопорушення, за яке особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, має бути підтверджено доказами, з яких будуть вбачатися достовірні обставини, які мають значення для вирішення справи.
На підтвердження вини ОСОБА_1 доказів не надано, зокрема повної відеофіксації подій при складенні відносно останнього протоколу про адміністративне правопорушення. Наданий суду відеозапис не доводить вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, оскільки відеозапис є вирваними з контекст у подій, що викликає сумніви у вчиненні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Інших доказів, які доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, суду не надано.
Таким чином суду не надано всупереч вищезазначених вимог, жодного належного та достатнього доказу, що може підтвердити вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Презумпція невинуватості застосовується і до адміністративних правопорушень. Таку позицію констатував і Європейський суд з прав людини, зокрема у справі "Надточій проти України" від 15 травня 2008 року.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачяться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, є недоведеним, тому справа відносно нього підлягає закриттю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Цюрупинський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Сіденко С. І.