ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
03 квітня 2020 року м. Київ № 640/10212/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної казначейської служби України в Одеській області
доУправління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області
провизнання протиправними та скасування рішень
Прийняв до уваги наступне
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якій просить :
Визнати постанову про стягнення виконавчого збору від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 незаконною.
Скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі №640/8411/19.
Визнати постанову про накладення штрафу від 24.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 незаконною.
Скасувати постанову про накладення штрафу від 24.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Визнати постанову про накладення штрафу від 29.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 незаконною.
Скасувати постанову про накладення штрафу від 29.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 в частині стягнення виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність оскаржуваних постанов, як таких, що прийняті з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою суду від 12.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/10212/19 в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено справу до судового розгляд по суті на 01 липня 2019 року о 15:00 год.
В судове засідання учасники справи не прибули, хоча були належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду.
Відповідач правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався, причини не подання такого відзиву до суду не надав.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Як слідує з матеріалів справи, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 про забезпечення адміністративного позову, встановлено обов'язок Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (ідентифікаційний код: 37607526, місцезнаходження: 65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А) здійснювати (проводити) витрати, видатки (в тому числі, але не обмежуючись, платежі, розрахунково-касове обслуговування, розрахунки) Одеського національного медичного університету (місцезнаходження: 65082, м. Одеса, пров. Валіховський, буд. 2, ідентифікаційний код: 02010801) на підставі платіжних та інших розрахункових документів Одеського національного медичного університету за підписом Сухіна Юрія Віталійовича, який відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником та підписантом Одеського національного медичного університету, на бюджетні зобов'язання, встановлені кошторисами Одеського національного медичного університету на попередній бюджетний період: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року та одночасно передбачені у проектах кошторисів Одеського національного медичного університету на наступний "бюджетний період: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, поданих Одеським національним медичним університетом до МОЗ України, а саме:
- за КПКВК 2301020 «Дослідження, наукові і науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням, підготовка та підвищення кваліфікації наукових кадрів у сфері охорони здоров'я, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури та об'єктів, що становлять національне надбання»;
- за КПКВК 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів акредитації»;
- за КПКВК 2301170 «Діагностика і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у закладах охорони здоров'я науково-дослідних установ та вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров'я України».
В ухвалі суду вказано :
- ухвала набирає чинності з 17.05.2019 і підлягає негайному виконанню на підставі ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
- ухвала може бути пред'явлена до виконання до 17.05.2022.
- стягувачем у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали, є Одеський національний медичний університет (65082, м. Одеса, пров. Валіховський, 2, код ЄДРПОУ 02010801).
- боржник: Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, м. Одеса, 65023, вул. Садова, 1-А).
На виконання вимог вказаної ухвали стягувач звернувся з заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про примусове виконання ухвали суду.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіальною управління юстиції в Одеській області Цинєвим Віталієм Олександровичем від 20.05.2019 ВП № 59161919 відкрито виконавче провадження з виконання ухвали суду № 640/8411/19 виданий 17.05.2019.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіальною управління юстиції в Одеській області Цинєвим Віталієм Олександровичем від 20.05.2019 ВП № 59161919 стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 16 692,00 грн з виконання ухвали суду № 640/8411/19 виданий 17.05.2019.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіальною управління юстиції в Одеській області Цинєвим Віталієм Олександровичем від 24.05.2019 ВП № 59161919 за невиконання рішення суду накладено штраф на боржника у розмірі 5 100 грн.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіальною управління юстиції в Одеській області Цинєвим Віталієм Олександровичем від 29.05.2019 ВП № 59161919 за невиконання рішення суду накладено штраф на боржника у розмірі 10 200 грн.
Не погоджуючись з вказаними постановами, позивач звернувся до суду з позовом.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень - постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення виконавчого збору, постанови про стягнення виконавчого збору та постанов про накладення штрафу, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.
За приписами статті 1 Закону України №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону України №1404-VIII, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Абзацом 1 частини шостої статті 26 Закону України №1404-VIII визначено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
За приписами частини першої статті 27 Закону України №1404-VIII, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (частина третя статті 27 Закону України №1404-VIII).
Відповідно до абзацу 1 частини четвертої статті 27 Закону України №1404-VIII, державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
За правилами абзаців 1-4 пункту 8 Розділу III «Загальні умови та порядок здійснення виконавчого провадження» Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень» №512/5 від 02.04.2012 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802) (далі іменується - Інструкція №512/5), стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження. Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору. Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
Проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону України №1404-VIII та пункту 8 Розділу III «Загальні умови та порядок здійснення виконавчого провадження» Інструкції №512/5 в аспекті спірних правовідносин суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов'язаний зазначити суму виконавчого збору, яка підлягає стягненню, та зобов'язаний винести постанову про стягнення виконавчого збору одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження.
Перелік підстав, за яких не сплачується виконавчий збір, наведений у частині п'ятій статті 27 Закону України №1404-VIII, зокрема:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»;
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Суд зазначає, що ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 винесена по справі №640/8411/19 є виконавчим документом відповідно до ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» та підлягає негайному виконанню, відповідно постанова про стягнення виконавчою збору від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесена ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області на суму 16 692,00 грн є незаконною, такою, що винесена з порушенням ст.27 Закону України «Про виконавче провадження». Також постанова про відкриття виконавчого провадження від 20.05.2019 ВП №59161919 винесена ВПВР УДВС' ГТУЮ в Одеській області є протиправною в частині стягнення виконавчою збору.
Стосовно постанов про накладення штрафу, суд зазначає наступне.
Керуючись ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області в рамках відкритого виконавчого провадження ВП № 59161919 з примусового виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 24.05.2019 винесено постанову про накладення штрафу на Головне управління за невиконання рішення суду у розмірі 5 100,00 грн.
У постанові про накладення штрафу державним виконавцем зазначено, що боржником так і не опрацьовано прийняті від стягувача 20.05.2019 реєстри зобов'язань, реєстри фінансових зобов'язань та платіжні доручення на оплату заробітної плати з нарахуванням, виплати стипендії, оплату послуг з харчування, комунальних послуг, відряджень, послуг з охорони та зв'язку, капітальних видатків, підписаних т .в.о. Сухіним Ю.В. , документального підтвердження зворотного боржником не надано, хоча рішення суду допущено до негайного виконання. Закон України «Про виконавче провадження» передбачає чіткі строки виконання рішень зазначеної категорії, необхідно накласти на боржника штраф у розмірі 5 100,00 грн.
В той же час, як слідує з матеріалів справи, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області листом від 23.05.2019 №16-08-06/1798 та листом від 28.05.2019 вихідний номер № 16-08-06/1939 до ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області було подано заяву щодо виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Як вбачається із змісту заяви Головного управління від 23.05.20J9 № 16-08- 06/1798 між Головним управлінням та Одеським національним медичним університетом за період з 21.05.2019 (дата отримання Головним управлінням постанови про відкриття виконавчого провадження) по 23.05.2019 велась активна робота на підставі платіжних та інших розрахункових документів Одеського національного медичного університету за підписом Сухіна Ю.В.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Державним виконавцем у постанові про відкриття виконавчого провадження від 20.05.2019 ВП № 59161919 виданого ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області вказано, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 3 робочих днів.
29.05.2019 на адресу Головного управління надійшла постанова про накладення штрафу від 29.05.2019 ВП № 59161919 видана ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області, якою старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області Циновим Віталієм Олександровичем на Головне управління накладено за повторне невиконання рішення суду штраф у подвійному розмірі на підставі статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» на суму 10200,00 грн.
При цьому, Головним управлінням направлено заяву від 28.05.2019 вих. № 16-08-06/1939 до ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області щодо належного виконання ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Із змісту заяви вбачається, шо Головне управління приймає реєстри зобов'язань Одеського національного медичного університету, реєстри фінансових зобов'язань та платіжні доручення на оплату заробітної плати з нарахуваннями, виплатами стипендії, оплату послуг з харчування, комунальних послуг, відряджень, послуг з охорони та зв'язку, капітальних видатків тощо, підписані т.в.о. ректора Сухіним Ю.В.
Також, суд наголошує, що згідно ст. ст. 1, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосоване лише при умові, якщо судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи постанови про накладення штрафу, діяв не на підставі повноважень та не у спосіб, що визначені Законом № 1404, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно та не розсудливо, позаяк відповідачем не враховано наявності обставин, вказаних у заявах боржника, а тому позовні вимоги про скасування постанов від 24.05.2019 та від 29.05.2019 про накладення штрафів слід задовольнити.
За вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частин 2, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У випадку часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що позивачем є суб'єкт владних повноважень, позов задоволено повністю і позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 139, 242-245, 255, 268, 269, 271, 272 287, 293, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 24.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 29.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19.
Визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 20.05.2019 ВП № 59161919 винесену ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області при примусовому виконанні ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.05.2019 по справі № 640/8411/19 в частині стягнення виконавчого збору у розмірі 16 692,00 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255, 272 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 272, 293, частиною 6 статті 287, статтями 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5. пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області (вул.Садова,1-а,м.Одеса,65021, код ЄДРПОУ 37607526)
Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул.Розумовського 37,Одеса,Одеська область,65091, код ЄДРПОУ 34929741)
Суддя Р.О. Арсірій