ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
02 квітня 2020 року № 826/14955/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні без проведення судового засідання та виклику учасників справи адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до про Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з моменту її призначення (з 23.12.2014) з урахуванням усіх сум складових грошового забезпечення, які були йому нараховані та виплачені за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням в період з січня 2013 року по грудень 2014 року, у тому числі: щомісячної додаткової грошової винагороди та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премія згідно ст. 27 ДС ЗСУ, винагорода за тривалу безперервну військову службу), які вказані в довідці № 305/169 від 22.02.2018 та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між раніше виплаченою та перерахованою пенсією.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після звільнення з військової служби у запас останнього було зараховано на пенсійний облік до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На думку позивача, розмір його пенсії обчислюється невірно, оскільки для її розрахунку не взято деякі види грошового забезпечення, які він отримував перебуваючи в лавах Збройних Сил України, що стало наслідком порушенням його права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 826/14955/18 та призначено справ до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
07.11.2018 до суду від представника відповідача Шматова О.В. надійшла копія пенсійної справи позивача.
16.11.2018 до суду від представника відповідача Шматова О.В. надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що пенсію позивачу обраховано правильно, оскільки не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в відповідних положеннях, а саме: надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, тобто, на думку відповідача перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, є вичерпним. Крім того, представник відповідача вважає, що позивачем пропущено загальний строк звернення до адміністративного суду, який становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів, тобто з грудня 2014 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 24.12.2014 позивачеві призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом 01.02.2015 № 2601026542.
Обчислення пенсії було здійснено на підставі грошового атестату серії ЗУ № 016568 від 23.12.2014, виданого фінансовим управлінням Генерального штабу ЗС України (в/ч А0135), та довідки від 24.12.2014 № 305/666 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії (за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням), виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗС України (в/ч А0135).
05.03.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив останнього здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період з 01.01.2013 по 23.12.2014.
До вказаної заяви позивачем додано довідку Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 22.02.2018 № 305/169 про суми нарахованого (виплаченого) ОСОБА_1 грошового забезпечення з урахуванням щомісячної грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій, грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, індексації та грошової допомоги у разі звільнення з військової служби за період з 01.01.2013 по 23.12.2014.
У довідці зазначено, що на вищевказані у ній суми, крім індексації та одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, проводилось нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та його сплата та отримання позивачем зі сплатою такого внеску: щомісячної додаткової грошової винагороди (з травня по вересень 2013 року у сумі 1553,63 грн щомісяця, у жовтні 2013 року у сумі 3107,26 грн, у листопаді 2013 року у сумі 2846,50 грн, у грудні 2013 - січні 2014 року у сумі 3107,26 грн щомісяця, з лютого по серпень 2014 року у сумі 4660,90 грн щомісяця, у вересні 2014 року у сумі 4811,34 грн, у жовтні 2014 року у сумі 4660,90 грн, у листопаді 2014 року у сумі 4793,51 грн, у грудні 2014 року у сумі 8118,99 грн); грошової допомоги на оздоровлення у липні 2013 року та у серпні 2014 року у сумі 7768,16 грн кожна; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у листопаді 2013 року та у серпні 2014 року у сумі 7768,16 грн кожна; премій згідно статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у серпні 2013 року у сумі 7768,16 грн, у грудні 2013 року у сумі 5437,71 грн; винагороди за безпосередню участь в АТО у вересні 2014 року у сумі 8419,92 грн, у жовтні 2014 року у сумі 12615,85 грн.
Листом від 03.04.2018 № 13122/03 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії останнього, мотивуючи тим, що у статті 43 Закону та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошова допомога в разі звільнення з військової служби, компенсація за невикористану відпустку та індексація, відповідно останні види виплат не можуть бути враховані у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Вважаючи, що відповідач протиправно не врахував у складі пенсії позивача щомісячну додаткову грошову винагороду та одноразові додаткові види грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премія згідно ст. 27 ДС ЗСУ, винагорода за тривалу безперервну військову службу), останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон N 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону N 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, який є вичерпним».
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду
Ураховуючи наведене, отримувана позивачем ОСОБА_1 згідно з довідкою про види грошового забезпечення від 22 лютого 2018 року № 305/169 щомісячна додаткова грошова винагорода з травня 2013 року по грудень 2014 року, з якої щомісяця утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу у грудні 2014 року пенсії підлягає перерахунку.
Водночас суми одноразових видів грошового забезпечення, які позивач отримав у вказаний період проходження служби, не підлягають включенню до сум грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
При цьому суд звертає увагу позивача, що довідка від 22 лютого 2018 року № 305/169 взагалі не містить інформації про виплату позивачу винагороди за тривалу безперервну військову службу.
Суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позовної давності, з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач отримав відмову відповідача про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 22 лютого 2018 року № 305/169 03.04.2018 (лист Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 13122/03), а звернувся до суду 13.09.2018, отже в межах шестимісячного строку звернення до суду.
Водночас, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 цього Закону).
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а управління ПФУ протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про види грошового забезпечення від 22 лютого 2018 року № 305/169 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення підлягають задоволенню без обмеження строком.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ід. код 42098368) у перерахунку призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ) пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ід. код 42098368) здійснити з 24.12.2014 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. код НОМЕР_1 ) на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 22.02.2018 № 305/169 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Катющенко