Ухвала від 03.04.2020 по справі 540/2631/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

03 квітня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2631/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про доцільність зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України про встановлення факту пільгової вислуги років, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

06.12.2019 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, ВЧ НОМЕР_1 ), третьої особи Міністерства оборони України (далі - третя особа, Міноборони), у якому з урахуванням з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо бездіяльності з перерахунку пільгової вислуги років капітана ОСОБА_1 під час звільнення з військової служби.

2. Встановити пільгову вислугу років станом на 01.05.2002 року та 01.05.2004 року з зарахуванням за два місяці - місяць служби:

- період служби льотчика-курсанта з 03.04.1991р. по 18.10.1991р. - 6 місяців 15 днів (2 курс);

- період служби льотчика-курсанта з 02.04.1992р. по 16.10.1992р. - 6 місяців 14 днів (3 курс);

- період служби льотчика-курсанта з 01.04.1993р. по 20.10.1993р. - 6 місяців 19 днів (4 курс);

- перенавчання на нові типи вертольотів в 1994 році, календарний рік перенавчання зарахувати при обчисленні вислуги років за два роки, починаючи з 01.01.1994 року;

- період служби з 01.01.1995 року по 31.12.1995 року;

- період служби з 01.01.1996 року по 31.12.1996 року;

- перенавчання на нові типи вертольотів в 1997 році, календарний рік перенавчання зарахувати при обчисленні вислуги років за два роки, починаючи з 01.01.1997 року;

- період служби з 01.01.1998 року по 31.12.1998 року;

- період служби з 01.01.1999 року по 31.12.1999 року;

- період служби з 01.01.2000 року по 31.12.2000 року;

- період служби з 01.01.2001 року по 31.12.2001 року;

- період служби з 01.01.2002 року по 31.12.2002 року;

- період служби з 01.01.2003 року по 19.08.2003 року;

- період служби з 10.10.2006 року по 31.12.2006 року;

- період служби з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року;

- період служби з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, для виплати відсоткової надбавки на пільгових умовах.

3. Встановити факт календарної вислугу років станом на 08.11.2019 року - 30 років 3 місяці.

4. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити заборгованість з грошового забезпечення в період з 01.05.2002 року по 08.11.2019 року.

5. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з 01.05.2002 року наростаючим підсумком до дня виплати.

6. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити компенсацію втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, з дати настання підстави для такої виплати,у відповідності до встановлених фактів пільгової вислуги років.

7. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати щомісячну надбавку за безперервну військову службу у Збройних Силах України з 01.05.2003 року в розмірі 30 відсотків та здійснити доплату до вже виплачених сум, з врахування виплати за листопад та грудень 2003 року.

8. Скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 8 листопада 2019 року №256 про виключення зі списків частини капітана ОСОБА_1 , та поновити у Збройних Силах України з усіма правами, які він мав до неправомірного виключення зі списків частини.

Ухвалою суду від 09.12.2019 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд даної справи у порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 18.12.2019 року, проте засідання не відбулось та було відкладено за клопотанням представника Міноборони на 16.01.2020 року.

13.01.2020 року відповідачем до суду подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та клопотання про закриття провадження у справі.

Ухвалами суду від 16.01.2020 року відмовлено у задоволенні клопотань Військової частини НОМЕР_1 про закриття провадження у справі та залишення позовної заяви без розгляду.

Окрім того вирішено витребувати з Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України особову справу капітана ОСОБА_1 № М-7о та наказ Про норми нальоту для визначення умов зарахування вислуги років для призначення пенсії льотному складу авіації, дія якого поширюється на період з 03.04.1991 р. по 20.10.1993 р.; витребувати у Галузевого державного архіву Міністерства оборони України на курсанта ОСОБА_1 , який в період з 31.07.1989 р. по 11.11.1993 р. проходив військову службу в Чернігівському вищому авіаційному училищі льотчиків (ЧВВАУЛ), накази про зарахування на реактивну (льотну) норму харчування, видачу інвентарного майна, про виплату грошового забезпечення, про призначення на посаду курсанта-льотчика, про допуск до виконання польотів, про виконання польотів, наказ начальника ЧВВАУЛ від 31.07.1989 року № 262, наказ Міністерства оборони України від 11.11.1993 року № 585, наказ Про норми нальоту для визначення умов зарахування вислуги років для призначення пенсії льотному складу авіації, які виконують польоти на навчально-тренувальних літаках, дія якого поширюється на період з 03.04.1991р. по 20.10.1993р.

За наведених обставин, підготовче засідання відкладено на 06.02.2020 року.

У підготовчому засіданні судом встановлено, що станом на 06.02.2020 року витребуваних документів до суду не надано, про причини ненадання витребуваних доказів суд не повідомлено, у зв'язку із чим, ухвалою суду вдруге зобов'язано Кадровий центр Сухопутних військ ЗСУ та Галузевий державний архів Міністерства оборони України надати витребувані ухвалою від 16.01.2020 року документи.

Призначено чергове підготовче засідання на 20.02.2020 року.

11.02.2020 від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України до суду надійшла архівна довідка.

17.02.2020 року від Кадрового центру Сухопутних військ ЗСУ надійшов лист, зі змісту якого вбачається, що особову справу капітана ОСОБА_1 надати неможливо у зв'язку з її направленням 05.02.2020 року за вих. № 116/9/кц/293дск до Військової частини НОМЕР_1 .

В ході засідання 20.02.2020 року судом встановлено, що запитувана у Кадрового центру Сухопутних військ ЗСУ особова справа позивача була направлена до ВЧ НОМЕР_1 .

Водночас згідно наявного матеріалах справи листа від 18.02.2020 року № 50-ДСК, особова справа передана Військовою частиною НОМЕР_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із чим, суд дійшов висновку про необхідність означену справу витребувати у Херсонського ОВК з підстави її відсутності у кадрового центру та ВЧ НОМЕР_1 . Проти витребування справи сторони не заперечували.

Враховуючи наведене, ухвалою суду від 20.02.2020 року відкладено підготовче засідання у справі на 24.03.2020 року; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 у п'ятиденний строк з моменту отримання даної ухвали надати до суду особову справу капітана ОСОБА_1 № М-7о.

Ухвалою суду від 24.03.2020 року відкладено підготовче засідання у справі, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, про дату проведення наступного підготовчого засідання сторін (їх представників) вирішено повідомити окремо після завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Суд зауважує на тому, що відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Постановою КМУ від 25 березня 2020 року № 239 внесені зміни до вищевказаної постанови КМУ, а саме подовжено строк усіх заборонених заходів до 24.04.2020.

Відповідно до протоколу позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Херсонської міської ради №10 від 16.03.2020 року "Про посилення обмежувальних заходів на території міста Херсона з метою попередження розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19)" 17 березня 2020 року з 00 год. 00 хв. тимчасово зупинити роботу (до окремого рішення та скасування обмежувальних заходів) таких об'єктів загального користування незалежно від форми власності та підпорядкування, розташованих у місті Херсоні: кінотеатрів, театрів, музеїв, галерей, бібліотек та інших культурних і розважальних закладів; дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних; фітнес-клубів, тренажерних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів; усіх магазинів, крім продуктових та аптек; торговельно-розважальних центрів; будівельних ринків та інших (крім продуктових); ресторанів, закладів громадського харчування, серед іншого у готелях, барів, клубів, кафе, дискотек, пабів; інших закладів та установ (під особисту відповідальність керівника).

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, до одужання.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.

Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.

При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.

Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та, зокрема, Херсонської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, зупинити провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі.

Керуючись ст. 236, 243, 248 КАС України, суд

ухвалив:

Зупинити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України про встановлення факту пільгової вислуги років, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.

У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя С.В. Гомельчук