Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
03 квітня 2020 р. № 520/2255/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міської комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю внаслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області (61003, Харків, площа Конституції, буд. 7) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати протиправною відмову міської Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області у задоволені заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку призначеної грошової компенсації від 27.01.2020 року;
2. Зобов'язати міську Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області здійснити дії щодо перерахунку та призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю в наслідок війни II групи, який брав безпосередню участь в бойових діях під час проведення АТО, у відповідності до постанови КМУ від 19.10.2016 № 719 та на підставі змін опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019 року № 286, з урахуванням призначеної рішенням Комісії № 32 від 13.06.2019 року грошової компенсації.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відмова міської Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області у задоволені заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку призначеної грошової компенсації від 27.01.2020 року, у звязку з чим просить суд зобов'язати міську Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області здійснити дії щодо перерахунку та призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю в наслідок війни II групи, який брав безпосередню участь в бойових діях під час проведення АТО, у відповідності до постанови КМУ від 19.10.2016 № 719 та на підставі змін опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019 року № 286, з урахуванням призначеної рішенням Комісії № 32 від 13.06.2019 року грошової компенсації.
Ухвалою суду від 21.02.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представник відповідача 12.03.2020 року було надано до суду відзив на адміністративний позов в якому щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі зазначивши, що відповідач діяв в межах чинного законодавства України.
17.03.2020 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю в наслідок війни II групи ат 03.06.2019 року звернувся з заявою до голови Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації (далі Комісія), на підставі якої рішенням № 32 від 13.06.2019 року позивачу та членам його сім'ї було призначено грошову компенсацію у розмірі 1878032 гривні, яка була розрахована на підставі статей 19, 20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей Постанови КМУ № 719 від 19 жовтня 2016 року (зі змінами).
27.01.2020 року позивач письмово звернувся до голови Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю в наслідок війни про виплату грошової компенсації щодо надання інформації про здійснення вищезазначеного перерахунку щодо ОСОБА_1 та членів його сім'ї.
Листом Виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області за підписом заступника міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення від 12.02.2020 № С-3-4280/1-2008-31 позивачу було повідомлено, що на день звернення позивача 03.06.2019 року діяв Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України № 335 від 06.12.2018 року «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України», в якому затвердженні показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (з 01 жовтня 2018 року по 01 жовтня 2019 рік).
Також в зазначеному вище листі позивачу було повідомлено, що Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 02.12.2019 року № 286 "Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України", прийнятий значно пізніше ніж позивач звернувся за грошовою компенсацією, у зв'язку з чим не існує ніяких правових підстав для грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.11.2016 № 783, створена комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, затверджено її склад та положення про комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що 13.06.2019 року Комісією прийнято рішення № 32 про призначення ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, за його заявою від 03.06.2019. Розрахунок грошової компенсації виконано згідно пунктів 19,20 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей».
На виконання п. 24 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» 14.06.2019 було направлено копію рішення Комісії про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Суд зазначає, що на день звернення позивача - ОСОБА_1 , а саме станом 03.06.2019 року діяв наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.12.2018 № 335 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України», в якому затверджені показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (з 01 жовтня 2018 року по 01 жовтня 2019 року).
Також суд зазначає, що зазначена грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення надається за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Згідно п.48, ч.1, ст. 2 Бюджетного кодексу України субвенція - міжбюджетний трансферт для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від ,19.10.2016 № 719 визначено, що головним розпорядником субвенції та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних та Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах рад (п.2 та п.3).
Листом Міністерства соціальної політики України від 04.12.2017 № 714/0/166-17/403 надані роз'яснення, що згідно із пунктом 19 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719, у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27.09.2005 № 174.
Відповідно до ч.3 ст. 26 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх установах і на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління таких розпорядників бюджетних коштів.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України закріплені принципи бюджетної системи України зокрема обґрунтованості - розрахунок витрат бюджету здійснюється відповідно до затверджених методик та правил.
Відповідно до додатку до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719, складено та подано до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації інформацію щодо потреби регіональних органів соціального захисту населення у наданні грошової компенсації, звітність про виконання бюджетної програми та використання бюджетних коштів.
Щодо твердження позивача що у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі, то дане твердження суд не приймає до уваги, оскільки позивачем не надано жодного належного доказу, що йому не виплачена чи виплачена не у повному обсязі зазначена грошова компенсація.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міської комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю внаслідок війни про виплату грошової компенсації Харківської міської ради Харківської області (61003, Харків, площа Конституції, буд. 7) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.