02 квітня 2020 року м. Рівне №460/1255/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просив суд:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 20.11.2009 по 03.09.2019, відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 16.08.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно йому не призначено пенсію по інвалідності, та не додано до страхового стажу періоди роботи тривалістю. Хоча, ним в повній мірі вчинено всіх необхідних дій для призначення вказаної пенсії з 16.08.2019. Вказав, що рішення про відмову в призначенні пенсії від 21.01.2020 є протиправним, в силу того, що із заявою про призначення пенсії за формою, визначеною в додатку 3 до Порядку №22-1 він звернувся 08.11.2019, тобто не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. До заяви надав всі необхідні підтверджуючі документи, які дають підстави для призначення пенсії. Наголосив, що в трудовій книжці є відповідні записи про підтвердження трудового стажу. Єдиною підставою для призначення пенсії є трудова книжка, а у разі відсутності відомостей про стаж в трудових книжках - інші уточнюючі довідки. Вважає, що неврахування відомостей з трудової книжки та інших поданих документів, відповідач порушив його право на призначення пенсії. З врахуванням мотивів наведених в позовній заяві, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк, відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що довідку про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески за період служби в УМВС України на Львівській залізниці з 20.11.2009 по 03.09.2015, станом на 08.11.2019 позивачем не було надано. Згідно з документами, доданими до заяви про призначення пенсії № 2391 від 08.11.2019 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача станом на звернення становив 3 роки 11 місяців. Однак до страхового стажу не було зараховано період роботи в УМВС України на Львівській залізниці з 20.11.2009 по 03.09.2015, оскільки зазначений період не підтверджений відповідною довідкою про роботу та про сплачені суми страхових внесків. Позивач повторно звернувся до управління із заявою 10.03.2020 про призначення пенсії та надав додаткові документи, зокрема довідку №10/68 від 17.02.2020 про проходження служби в органах внутрішніх справ, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески з 01.10.2010 по 31.08.2015. Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи страховий стаж позивача становить 9 років 7 місяців, до якого зараховано період служби в УМВС України Львівській залізниці з 01.01.2010 по 31.08.2015, на підставі довідки №10/68 від 17.02.2020. Також, згідно із запису трудової книжки серії НОМЕР_1 , позивач з 20.11.2009 по 03.09.2015 проходив службу в органи внутрішніх справ УМВС України на Львівській залізниці, а тому позовна вимога про зобов'язання відповідача зарахувати період роботи з 20.11.2009 по 03.09.2019 - є безпідставна та необґрунтована. З підстав наведених у відзиві, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою від 02.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду. Відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріли по справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно запису трудової книжки серії НОМЕР_1 , позивач 20.11.2009 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ УМВС України на Львівській залізниці та 03.09.2015 звільнений з органів внутрішніх справ України.
Згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 508079, ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності з 16.08.2019.
08.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності, яка разом з переліком документів доданих до заяви прийнята 08.11.2019 і зареєстрована за № 2391.
Однак, рішенням про відмову в призначенні пенсії від 21.01.2020, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в призначення пенсії. Зазначено, що згідно з документами, доданими до заяви про призначення пенсії № 2391 від 08.11.2019 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж становить 3 роки 11 місяців. Однак, до страхового стажу позивача не зараховано період роботи в УМВС на Львівській залізниці з 20.11.2009 по 03.09.2019, оскільки зазначений період не підтверджений відповідною довідкою про роботу в УМВС України на Львівській залізниці та про сплачені суми страхових внесків. Таким чином, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, враховуючи положення ст.30 Закону, немає підстав для призначень, пенсії по інвалідності через відсутність необхідного страхового стажу 7 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.03.2020 повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, яка цього ж дня прийнята відповідачем та зареєстрована за № 1010. Зі змісту переліку документів, до заяви про призначення пенсії по інвалідності також додано довідку про джерела доходів з 01.07.2000 (грошове забезпечення) № 10/68 від 17.02.2020.
Відтак, враховуючи надання довідки № 10/68 від 17.02.2020 про проходження служби в органах внутрішніх справ, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески з 20.11.2009 по 03.09.2015, позивачу призначена пенсія по інвалідності з 10.03.2020, що стверджується копією протоколу про призначення пенсії.
Не погоджуючись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 16.08.2019, позивач звернувся із захистом до суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Стаття 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає умови призначення пенсії по інвалідності.
Пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок: трудового каліцтва або професійного захворювання; загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства).
Відповідно до ст. 24 цього Закону, залежно від ступеня втрати здоров'я інваліди поділяються на три групи. Причини і групи інвалідності, а також час настання інвалідності встановлюються органами медико-соціальної експертизи, що діють на підставі Положення про них, затверджуваного Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-IV), пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи (ч. 2 ст. 30 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).
За приписами ч.1 ст.32 цього Закону, особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для осіб з інвалідністю II та III груп: від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років.
Статтею 24 ґзакону від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Відповідно ч. 1 ст.33 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
У ч. 5 ст. 45 вказаного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України за № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Зі змісту п.2.2 Порядку № 22-1, до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.
Як встановлено зі змісту пунктів 1-4 розділу 2.1 Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
У разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку;
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
- документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Враховуючи аналіз вказаних норм права, суд зазначає, що пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії.
Відтак, право на призначення пенсії по інвалідності, з дня встановлення інвалідності виникає, якщо таке звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. А у випадку неподання заявником всіх необхідних документів для призначення пенсії, право на призначення пенсії по інвалідності, з дня встановлення інвалідності, виникає не пізніше трьох місяців, із дня повідомлення органом, що призначає пенсію, про необхідність подання додаткових документів.
У позовній заяві ОСОБА_1 стверджує, що рішення про відмову в призначенні пенсії від 21.01.2020 є протиправним, в силу того, що із заявою про призначення пенсії за формою, визначеною в додатку 3 до Порядку №22-1 він звернувся 08.11.2019, тобто не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. До заяви надав всі необхідні підтверджуючі документи, які дають підстави для призначення пенсії. Наголосив, що в трудовій книжці є відповідні записи про підтвердження трудового стажу. Єдиною підставою для призначення пенсії є трудова книжка, а у разі відсутності відомостей про стаж в трудових книжках - інші уточнюючі довідки. Вважає, що неврахувавши відомості з трудової книжки та інших поданих документів, відповідач порушив його право на призначення пенсії.
Так, судом не заперечується, що основним документом, що підтверджує страховий стаж - є трудова книжка.
Водночас, суд звертає увагу, що у відповідності до ч. 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV та відомостей наведених вище у Порядку № 22-1, у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу поліцейським, особам рядового і начальницького складу, до заяви про призначення пенсії по інвалідності в обов'язковому порядку додаються, в тому числі, довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Отже, суд дійшов висновку, що подання зазначеної довідки, є обов'язковим у разі підтвердження стажу служби поліцейських, осіб рядового і начальницького складу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки страховий стаж та заробітна плата (дохід) вказаних осіб обчислюються, в тому числі, на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлена третя група інвалідності з 16.08.2019. 08.11.2019 він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності, тобто не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
У розписці - повідомленні від 08.11.2019 позивача повідомлено про недостатність наявних документів, та запропоновано до 07.02.2020 надати довідку про джерела доходів з 01.07.2000 (грошове забезпечення), подання якої, як судом вище встановлено, є обов'язковим, у відповідності до Порядку № 22-1.
Зі змісту матеріалів пенсійної справи слідує, що протягом трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, позивачем не подано необхідну довідку, як того вимагають норми пунктом 1.7 розділу І Порядку № 22-1. А тому, днем звернення за призначенням пенсії не буде вважатися день прийняття заяви про призначення пенсії (08.11.2019).
А тому, підстави для призначення пенсії по інвалідності з дня встановлення інвалідності з 16.08.2019, як зазначає позивач, відсутні. Як наслідок не підлягає до задоволення позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 16.08.2019.
Разом з тим, суд також вважає, що рішенням про відмову в призначенні пенсії, відповідно до поданої заяви від 08.11.2019 відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 в призначення пенсії, оскільки згідно з документами, доданими до заяви про призначення пенсії та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж був підтверджений лише у кількості - 3 роки 11 місяців із необхідних 7 років.
З огляду на наведене не підлягає до задоволення також позовна вимога про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності. Оскільки до страхового стажу позивача не зараховано період роботи в УМВС на Львівській залізниці, так як зазначений період не підтверджений відповідною довідкою про роботу в УМВС України на Львівській залізниці та про сплачені суми страхових внесків. Таким чином, на той час не було підстав для призначення пенсії по інвалідності, через відсутність необхідного страхового стажу 7 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.03.2020 повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. До заяви про призначення пенсії по інвалідності також додано довідку про джерела доходів з 01.07.2000 (грошове забезпечення) № 10/68 від 17.02.2020.
Отже, враховуючи надання довідки № 10/68 від 17.02.2020 про проходження служби в органах внутрішніх справ, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески з 20.11.2009 по 03.09.2015, відповідач дійшов висновку про наявність у позивача необхідних 7 років страхового стажу та призначив пенсію по інвалідності з 10.03.2020 (відповідно до повторно поданої заяви), що стверджується копією протоколу про призначення пенсії.
Відтак, на підставі довідки № 10/68 від 17.02.2020 про проходження служби в органах внутрішніх справ, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески з 20.11.2009 по 03.09.2015, відповідач зарахував період служби ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ України з 20.11.2009 по 03.09.2005, відповідно до записів трудової книжки, та зазначив, що відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи страховий стаж позивача становить 9 років 7 місяців.
Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 20.11.2009 по 03.09.2019, відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 , - не підлягають також до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Позивачем не було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи були спростовано відповідачем. Відповідачем в обґрунтування правомірності своїх дій надано належні докази. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому позов не підлягає до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України - відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 квітня 2020 року.
Суддя Зозуля Д.П.