Ухвала від 03.04.2020 по справі 420/654/20

Справа № 420/654/20

УХВАЛА

03 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, у якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Одеській області в порушенні строків, встановлених ст.118 ч.7 Земельного кодексу України, та не прийняття рішення (наказу) за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 23 вересня 2019 року із урахуванням висновків суду викладених у судовому рішенні та прийняти рішення з урахуванням вимог ст.118 ч.7 Земельного кодексу України та пункту 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333, у виді наказу, яким надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області;

стягнути з відповідача судові витрати та витрати на професійну правничу допомогу на користь позивача.

Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з розглядом справи без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України

Ухвалою від 03 лютого 2020 року суд витребував від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 23 вересня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

02 березня 2020 року від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, направлений засобами поштового зв'язку 26.02.2020 року.

Також 02 березня 2020 року від відповідача через канцелярію суду, на виконання ухвали суду про витребування доказів, супровідним листом від 26 лютого 2020 року надійшли копії матеріалів щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 23 вересня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а саме: державний акт на право колективної власності на землю, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області; відповідь від 28 жовтня 2019 року №КО-975/0-745/6-19 про надання відповіді на клопотання від 23 вересня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області (за межами населеного пункту).

02 березня 24 січня 2020 року від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

11 березня 24 січня 2020 року представником позивача через канцелярію суду подано заяву з додатками про стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.

03 квітня 2020 року через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення на заяву позивача від 11 березня 2020 року про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу.

02 квітня 2020 року позивачем подано відповідь на заперечення.

Вказані заяви по суті справи залучені до матеріалів справи та прийняті судом до розгляду.

Інші заяви по суті справи сторонами не надавались, клопотання та додаткові докази не надходили.

Водночас, під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що позивач, разом із двома іншими громадянами, в порядку ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області або мотивованої відмови у наданні вказаного дозволу.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122).

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч. 4 ст. 122).

У відповіді Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 28 жовтня 2019 року №КО-975/0-745/6-19, наданій ОСОБА_1 за результатом розгляду клопотання від 23 вересня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області (за межами населеного пункту), зазначено, що земельні ділянки вказані на графічному матеріалі не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення.

Відповідно у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області не розпоряджається бажаною до відведення земельною ділянкою. За інформацією відділу у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, відповідно до рішення Дмитрівської сільської ради народних депутатів від 26 червня 1995 року № 2-ХХІІ, колективному сільськогосподарському підприємству «Світанок» видано Державний акт на право колективної власності на землю на загальну площу 4589, 8 га, зареєстрований в книзі записів державних актів на право колективної власності 15 лютого 1996 року за № 10.

На підставі зазначеного Державного акту Одеським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою розроблена Схема поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «Світанок». Несформована земельна ділянка, яка межує із земельною ділянкою за кадастровим номером 5121483000:01:002:0553, відноситься до земель колишньої колективної власності, які надавалися громадянам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель КСП «Світанок». З дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», а саме з 01.01.2019 землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Апелюючи доводам відповідача про те, що бажана для відведення земельна ділянка не відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення, представник позивача у відповіді на відзив на позовну заяву зазначив, що 14.11.2019 року Дмитрівська сільська рада у відповідь на адвокатський запит надала інформацію про запитувану земельну ділянку, яка межує з земельними ділянками з кадастровими номерами 5121483000:01:002:0554, 121438000:01:002:0596, 5121483000:01:002:1214, 5121483000:01:002:0609, та загальною площею 70 га, - відносяться до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням пасовища. Дана земельна ділянка не перебуває у комунальної власності громади, земля не розпайовувалась, державний акт не оформлявся. Стосовно ділянки яка межує з земельними ділянками з кадастровими номерами 5121483000:01:002:0599, 5121438000:01:003:0527, 5121438000:01:003:0368 - відносяться до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Даною земельною ділянкою розпоряджається Болградська районна державна адміністрація; ця ділянка загальною площею 23 га кадастрового номера не має, перебуває в оренді ТОВ «Агрофірма Дмитрівка».

На підставі викладеного, представник позивача стверджує, що інформація надана Дмитрівською сільською радою повністю спростовує інформацію ГУ Держгеокадастру в Одеській області, надану у відзиві на позовну заяву, адже вказується, що оспорювана земельна ділянка не перебуває у комунальної власності громади.

Таким чином, під час вирішення даної справи підлягає з'ясуванню, зокрема, питання стосовно наявності у відповідача повноважень щодо передачі бажаної до відведення позивачу земельної ділянки, виходячи з належності земельної ділянки до земель державної або комунальної власності.

Вказані обставини мають суттєве значення для вирішення справи по суті позовних вимог, оскільки позивачем оскаржується саме бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, що полягає в неприйнятті рішення (наказу) за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 23 вересня 2019 року та прийняти рішення, яким надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею 2 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області.

Таким чином, у суду виникла необхідність з'ясування нових обставин, що мають значення для справи, витребування та дослідження нових доказів, з огляду на що судом вирішено питання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначення підготовчого засідання з викликом сторін.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

У відповідності зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Згідно вимог ч. 1 ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до ч. 5 ст. 181 КАС України, якщо розгляд справи у випадках, визначених цим Кодексом, починається спочатку, суд призначає та проводить підготовче засідання спочатку в загальному порядку.

Отже, суд вважає необхідним зазначену справу розглядати за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання, встановивши учасникам справи строк на подання заяв по суті справи.

Разом з цим, суд зазначає, що всі подані сторонами до 03 квітня 2020 року письмові докази будуть враховані судом при розгляді справи та постановленні рішення у справі.

З матеріалів справи вбачається, що предметом матеріально-правових вимог позивача є набуття безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Дмитрівську сільську раду Болградського району Одеської області (вул. Марангоз Миколи, буд.135А, с. Дмитрівка, Болградський р-н., Одеська обл., 68710).

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

При цьому, статтею 50 КАС України визначені наслідки незалучення у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Так, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.

У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов'язки, визначені у статті 44 цього Кодексу, зокрема, ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.

За приписами ст. 165 КАС України треті особи мають право подавати пояснення щодо позову або відзиву.

У поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.

Суд зазначає, що однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

У відповідності з ч.ч. 6-8 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

З огляду на зазначене, з метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі, суд вважає необхідним витребувати від Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області інформацію стосовно того, чи здійснює на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області підприємницьку діяльність колективне сільськогосподарське підприємство «Світанок»; чи перейшли до комунальної власності територіальної громади землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, у т.ч. КСП «Світанок», в межах яких розташована земельна ділянка за кадастровим номером 5121483000:01:002:0553.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 44, 179-181, 248, 256- 258, 260, 293 КАС України,

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Дмитрівську сільську раду Болградського району Одеської області (вул. Марангоз Миколи, буд. 135А, с. Дмитрівка, Болградський район, Одеська область, 68710).

Розгляд адміністративної справи № 420/654/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - проводити за правилами загального позовного провадження.

Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи № 420/654/20 зі стадії відкриття провадження у справі.

Про дату та час проведення підготовчого засідання повідомити учасників справи не пізніше ніж за п'ять днів до його проведення.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення цієї ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.

Встановити третій особі семиденний строк з дати отримання цієї ухвали для подання пояснень до позовної заяви та семиденний строк з дати отримання відзиву на позовну заяву для подання пояснень щодо відзиву, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Зазначити учасникам справи, що копії заяв по суті справи одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи, документи, що підтверджують надіслання подаються до суду.

Витребувати від Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області інформацію стосовно того, чи здійснює на території Дмитрівської сільської ради Болградського району Одеської області підприємницьку діяльність колективне сільськогосподарське підприємство «Світанок»; чи перейшли до комунальної власності територіальної громади землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, в межах яких розташована земельна ділянка за кадастровим номером 5121483000:01:002:0553.

Зобов'язати Дмитрівську сільську раду Болградського району Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази у 15-денний строк до з моменту отримання копії ухвали суду.

Повідомити учасникам справи про можливість подання заяв по суті справи засобами електронної пошти: inbox@adm.od.court.gov.ua або o.gluhanchuk@adm.od.court.gov.ua.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.В. Глуханчук