справа №380/2134/20
з питань повернення заяви
про забезпечення позову без розгляду
03 квітня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові заяву ОСОБА_1 про забезпечення його позову до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Львівської міської ради, в якому просить:
-визнати дії Львівської міської ради щодо прийняття ухвали № 5429 від 19.09.2019 року "Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова" незаконними;
-скасувати ухвалу Львівської міської ради № 5429 від 19.09.2019 року "Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова".
Ухвалою від 18.03.2020 року суд залишив зазначену позовну заяву без руху, а позивачу надав строк для усунення виявлених недоліків, а саме десять днів з дня вручення цієї ухвали.
01.04.2020 ОСОБА_1 подав до суду заяву про забезпечення позову вх.№17746, в якій просить суд зупинити дію ухвали № 5429 "Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова" сесії Львівської міської ради (79008, Україна, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) до вирішення справи по суті і набрання рішенням суду у цій справі законної сили.
За правилами ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Перевіряючи подану заяву на відповідність встановленим нормами КАС України вимогам щодо змісту і форми заяви, суд враховує таке.
Зміст і форма заяви про забезпечення позову визначені ст.152 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Проте, всупереч наведеній процесуальній вимозі, ОСОБА_1 не додав до заяви про забезпечення позову документ про сплату судового збору. Натомість, посилається на те, що на підставі п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" він, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23 жовтня 2015 року.
Правовий аналіз змісту статті 5 Закону України "Про судовий збір" свідчить про те, що від сплати судового збору звільняються або особи, зазначені в пунктах 7, 8, 9, 10, яким така пільга безумовно надається у зв'язку з наявністю певного статусу незалежно від категорії справи (особи з інвалідністю, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), або особи у справах визначеної в пунктах 1-6, 12-16 категорій.
Такий висновок підтверджується диспозицією пункту 16 частини першої статті 5 названого закону, згідно з яким згадану пільгу мають позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій.
Конструкція пункту 13, в якому йдеться про справи, пов'язані з порушенням їхніх прав, вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про те, що звільнення від сплати судового збору стосується спорів про порушені права.
Вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушення прав нерозривно пов'язане саме зі статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які встановлені Конституцією України та іншими законами.
ОСОБА_1 , який є учасником бойових дій, в заяві про забезпечення позову просить суд зупинити дію ухвали № 5429 "Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова" сесії Львівської міської ради до вирішення справи по суті і набрання рішенням суду у цій справі законної сили.
Однак, вказана ухвала не стосується прав заявника, як учасника бойових дій.
Окрім того, суддя враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17. У вказаній справі колегія суддів вбачає виключну правову проблему в неоднозначності застосування судами пункту 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» та вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 490/8128/17 (провадження № К/9901/166/18, № К/9901/30220/18).
Таким чином, до заяви про забезпечення позову від 01.04.2020 вх.№17746 не долучено документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно із ч.7 ст. 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 вказаного Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи те, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 КАС України, така підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Керуючись ст. ст.152,154, 243, 248 КАС України, суддя, -
заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна